Խոչընդոտու՞մ են բիզնեսի զարգացմանը, ապա ահազանգեք «ԲիզՊաշտպան» (bizprotect.am) հարթակի միջոցով` նաև անանուն: Տեղեկություն հայտնողի ինքնությունը գաղտնի կմնա, իսկ հայտնած տեղեկության իսկությունը կստուգվի և սեղմ ժամանակում պատասխան կտվի դրան։ Գաղտնիության առավել պաշտպանություն ստանալու նպատակով հայտերը ներկայացվում են TOR ինտերնետային բրաուզերի միջոցով, որը քողարկում է հայտատուի IP հասցեն և կոդավորում է տվյալները:
Այսօր տեղի ունեցավ «ԲիզՊաշտպան» էլեկտրոնային հարթակի շնորհանդեսը։ Գործարար միջավայրի բարեփոխման, կոռուպցիոն ռիսկերի և հանցագործությունների բացահայտմանն ուղղված այս կայքը ստեղծվել է «Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի կողմից։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի «Մասնավոր հատվածի զարգացման և առևտրի» ծրագրի ղեկավար Ստանիսլավ Տոշկովն իր ողջույնի խոսքում մեծապես կարևորեց մասնավոր հատվածի կողմից հանրային քննարկումներին մասնակցությունը, որի նպատակը բիզնեսի ոլորտի բարելավումն է։ Եվ այս առումով ԵՄ-ն իր աջակցություն է ցուցաբերում այդ կազմակերպություններին։
Բիզնեսի ներկայացուցիչների համախմբվածությունը կարևորեց «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Էվա Մարիա Նահերը, և իր խոսքում նշեց, որ bizprotect.am կայքը լավ հնարավորություն է այդ սուբյեկտներին միավորելու համար։
bizprotect.am-ը հնարավորություն է տալիս պետական մարմիններին իրենց գործունեության արդյունքների վերաբերյալ ազդակներ ստանալ բիզնեսի ներկայացուցիչներից, և այդ ազդակները կարևոր են իրենց աշխատանքը բարելավելու համար․ այս մասին ասաց Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը նշեց, որ դեռևս նախորդ տարի քաղհասարակության կազմակերպությունների և կառավարության համատեղ աշխատանքների արդյունքում հակակոռուպցիոն լուրջ բարեփոխումների շրջանակում ներդրվեց նաև ազդարարաների ինստիտուտը։
«bizprotect.am-ը լավ գործիք է, բայց այն միայն գործիք է, որը արդյունավետ կլինի, եթե բիզնեսի ներկայացուցիչները օգտվեն դրանից»,- ասաց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Կարեն Վարդանյանը։
Ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքներն ու արդյունքները ներկայացվեցին Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի նախագահ Դիանա Սարումովայի և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի իրավաբան Մարիամ Զադոյանի կողմից։
Կայքի շնորհանդեսին իր ողջույնի խոսքն ասաց նաև «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի ՓՄՁ շրջանակի զարգացման և բիզնես ասոցիացիաների գծով խորհրդատու Մարիամ Բաբայանը և ներկաների ուշադրությանը ներկայացրեց «ԲիզՊաշտպան» էլեկտրոնային հարթակին նվիրված ֆիլմը։
Միջոցառման երկրորդ մասում պետական մարմինների և բիզնեսի ներկայացուցիչների կողմից հարցեր հնչեցին կայքի գործառույթների վերաբերյալ, քննարկվեցին առնչվող մի շարք հարցեր։
«Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրիրն իրականացվում է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից: Այն իրականացվում է ԳՄՀԸ «Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում: «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը հանդիսանում է Եվրոպական միության «ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար» և «ԵՄ-ն՝ Նորարարության համար» նախաձեռնությունների մաս:

“BizProtect”: Presentation of the Business Environment Reform Platform took place
Do you face obstacles in business development? Report it through the "bizpotect.am" platform, also anonymously. Identity of information holder will remain confidential, and the authenticity of the information will be examined and tackled within a short time. In order to get the highest level privacy protection, applications are submitted in the TOR Web Browser, which conceals the applicant's IP address and codes the data.
Today, presentation of the “BizProtect” (www.bizprotect.am) online platform took place. This website for business environment reform, and corruption risks and crime detection has been created in the scope of “Evidence-based Advocacy for Reform” Project, which is implemented by the Union of Information Technology Enterprises together with the ''Armenian Lawyers’ Association'' non-governmental organization and the European Business Association.
Mr. Stanislav Toshkov, Programme Manager - Private Sector Development and Trade Cooperation Section of Delegation of the European Union to Armenia in his welcoming speech highlighted the importance of private sector participation in public discussions aimed at improving the business environment. And the EU is supporting these organizations in this respect.
Ms Eva Maria Näher, Team Leader, Private Sector Development South Caucasus Support to SME Development in Armenia (EU-SMEDA), noted the importance of consolidation of business representatives and said that "bizpotect.am" is a good opportunity to unite these subjects.
"Bizprotect.am gives state bodies the opportunity to get signals from business representatives about the results of their business activities, and these signals are important for improving their work," Mr. Karen Zadoyan, the President of the Armenian lawyers’ Association noted in his speech. He also added that as a result of joint efforts of civil society organizations and the government as well as in the framework of serious anti-corruption reforms the whistleblowers’ institute was introduced last year.
"Bizprotect.am is a good tool, but it is just an instrument that will be effective if business representatives benefit from it”, Mr. Karen Vardanyan, Executive Director of Union of Information Technology Enterprises (UITE) said.
Ms, Diana Sarumova, President of the European Business Association and Miss Mariam Zadoyan, Lawyer of the Armenian lawyers’ Association presented the activities and results of the project.
Mariam Babayan, Advisor for SME Framework Development and Business Associations Private Sector Development South Caucasus, Support to SME Development in Armenia delivered a welcoming speech as well and presented the movie dedicated to “BizProtect” online platform.
In the second part of the event, representatives of the state bodies and businesses asked questions about the functioning of the site and discussed a number of issues.
The “Evidence-based Advocacy for Reform” Project is implemented in the frameworks of “Support to SME Development in Armenia” (SMEDA) project. (SMEDA) project is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ Private Sector Development in South Caucasus Programme. SMEDA is part of the EU4Business and EU4Innovation initiatives of the European Union.