Առանց փողկապի քննարկում ֆինանսների փոխնախարարի հետ՝ պետգնումների ոլորտի հարցերի շուրջ
Առանց փողկապի և անկաշկանդ միջավայրում այսօր ֆինանսների նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաները և  բիզնեսի ու նրանց շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական ու բիզնես կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն այսօր սուրճի սեղանի շուրջ քննարկեցին պետական գնումների ոլորտում նկատված խնդիրները և դրանց լուծման ուղղությամբ առաջարկությունները:
Հանդիպմանը մասնակցում էին փոխնախարար Կարեն Թամազյանը և պետական ներքին ֆինանսական հսկողության և պետական գնումների մեթոդաբանության վարչության պետ Սերգեյ Շահնազարյանը:
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի փորձագետ Մարիամ Զադոյանը խոսեց armeps համակարգի user-friendliness-ի բարձրացման և հայտերի ապահովումը թերի ներկայացնելու դեպքում այն շտկելու հնարավորության չտրամադրամն մասին։ Սերգեյ Շահնազարյանը այս կապակցությամբ նշեց, որ ներկայումս այս և նմանատիպ խնդիրները վերացնելու ուղղությամբ ֆինանսների նախարարության կողմից մշակվել է օրենդրական փոփոխությունների նախագիծ, որի համաձայն, մինչև 70 միլիոն արժեք ունեցող տենդերների դեպքում հայտի ապահովման ներկայացման պահանջը հանվել է: Այս փոփոխությունը ուղղված է փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման խթանմանը։
Մարիամ Զադոյանը ներկայացրեց նաև հակամրցակցային համաձայնություններից ամենահաճախ հանդիպող դրսևորման ձևերից մեկի՝ Bid Rigging-ի դեմ պայքարի լուծման ուղղված գործիքները՝ միջազգային լավագույն փորձի հիման վրա։ Վերոնշյալը ընկերությունների մի խմբի կողմից գաղտնի համաձայնություններն են պետական տենդերներում առաջարկվող ապրանքների կամ ծառայությունների գնի բարձրացման և որակի իջեցման վերաբերյալ։
Կարեն Թամազյանը ներկայացրեց օրենսդրական վերջին փոփոխությունները՝ հատկապես շեշտադրելով թափանցիկության բարձր մակարդակին ուղղված վերջին գործիքների ներդրումը։ Նա նշեց, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը բաց է բիզնեսների խնդիրները լսելու համար։
Հաջորդիվ բիզնեսները բարձրացրեցին իրենց խնդիրները։
Հանդիպման ավարտին քննարկվեցին հանդիպմանը ներկա բիզնեսի ներկայացուցիչններին հետաքրքրող այլ հարցեր։
Նշենք նաև, որ ծրագրի շրջանակներում գործարկվում է  bizprotect.am կայքը, որը հնարավորություն է տալիս ահազանգել բիզնեսի զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրների մասին, որից հետո մասնագետները ուսումնասիրում են հայտը և արագ արձագանքում դրան: Կայքը հնարավորություն է տալիս խնդրի մասին տեղեկացնելու նաև անանուն: Կայքի ստեղծողները միջազգային ստանդարտներն ու փորձը հաշվի առնելով հոգացել են, որպեսզի որևէ մեկը (այդ թվում նաև իրավապահները) չկարողանան հայտնաբերել ահազանգի հեղինակին:  Ստեղծվել է նաև bizprotect.am կամ bizpashtpan.am բջջային հավելվածը, որի դեպքում հնարավոր է խնդրի մասին ահազանգել առավել արագ: Հավելվածը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն տեքստային տեղեկություններ փոխանցել, այլև լուսանկարներ, փաստաթղթեր:

Today, high-ranking officials from the Finance Ministry and representatives of public and business organizations dealing with business and consumer rights discussed today's issues that exist in the field and proposals for their solution at the coffee table in a tie-free and relaxed atmosphere
The RA Deputy Minister of Finance Mr. Karen Tamazyan and Mr. Sergey Shahnazaryan, the Head of Financial Management and Control Methodology Division of the RA Ministry of Finances participated in the meeting as well.
Miss Mariam Zadoyan, Lawyer of the Armenian Lawyers’ Association, spoke about the necessity to make armeps system more user-friendly and the lack of opportunity to correct the mistakes or failures in case of incomplete submission of the bid. Sergey Shahnazaryan mentioned in this connection that at present the Ministry of Finance has elaborated a draft law on the elimination of these and similar problems, according to which the requirement for the tender security has been removed in case of tenders with a value of up to 70 million. This change is aimed at promoting the development of small and medium-sized businesses.
Mariam Zadoyan also presented tools to address Bid Rigging, one of the most commonly encountered forms of anti-competitive agreements, based on best international practices. The aforementioned is a secretive agreement by a group of companies on raising the price of goods or services offered in public tenders. The aforementioned is a secret agreement between a group of companies to raise prices and lower the quality of goods or services offered in public tenders.
Karen Tamazyan presented the latest legislative amendments, especially those focusing on the introduction of the latest tools for high transparency. He noted that the RA Ministry of Finance is open to hear business problems.
Further, businesses raised their problems.
At the end of the meeting other issues of interest to business representatives were discussed as well.
Notably, bizprotect.am website has been launched within the framework of the project, which provides an opportunity to report the problems that hinder the development of business, after which the specialists study the application and respond quickly to it. It is possible also to inform about a problem anonymously. The website creators, taking into consideration the international standards and experience, also have taken care that no one (including law enforcement agencies) could identify the reporting person. By the way, there are already success stories. The mobile application bizprotect.am or bizpashtpan.am has been created as well, which helps to report on a problem faster. The application allows not only sending of text information, but also the photos and documents.