Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի՝ ի դեմս Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի հերթական առաջարկներն ընդունվել են
29.01.2018
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի գլխավորությամբ ֆինանսների նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցում էր Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիան՝ ի դեմս Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2017 թվականի նախարարության իրականացրածինչպես նաև 2018 թվականին նախատեսվող այն գործողություններն ումիջոցառումներըորոնք միտված են գնման ընթացակարգերն ավելի պարզ և թափանցիկ դարձնելուն, մասնավորապես՝ գնման գործընթացների կազմակերպման օրենսդրության կիրարկման ընթացքում ի հայտ եկած երեք խումբ խնդիրներորոնց լուծման նպատակով նախաձեռնվել է «Գնումների գործընթացի կազմակերպմանմասին» ՀՀ կառավարության 2017թ. N 526-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ նախաձեռնելու գործընթաց:
Հարկ է ընդգծել, որ առաջարկվող երեք խումբ բարեփոխումներից երկուսը բարձրաձայնվել են Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի կողմից՝ ի դեմս Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի՝ ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Կարեն Թամազյանի և Պետական ներքին ֆինանսական հսկողության և պետական գնումների մեթոդաբանության վարչության պետ Սերգեյ Շահնազարյանի հետ «առանց փողկապի» ձևաչափով իրականացվող հանդիպումների ընթացքում, որոնք կազմակերպվել էին Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության ֆինանսավորմամբ գործարկվող և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի հետ համատեղ կոնսորցիումի հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում։ Վերոնշյալ առաջարկները ներկայացվել են ՀՀ կառավարություն՝ զետեղված «Բարենպաստ բիզնես միջավայր․մարտահրավերներ և առաջարկություններ» զեկույցում։
Առաջարկությունները վերաբերվում են տենդերների ժամանակ փաստաթղթերի ներկայացման պրակտիկ խնդիրների լուծմանը և գնումների գնահատող հանձնաժողովների գործունեության կարգավորմանը։ Մասնավորապես, մինչև 70 միլիոն արժեք ունեցող տենդերների դեպքում հայտի ապահովման ներկայացման պահանջը նախատեսվում է հանել:  Այդ խնդրի վերաբերյալ առավել մանրամասն ներկայացված է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կողմից իրականացված լրագրողական հետաքննությունում, որը հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ https://bizprotect.am/am/news/show/17որի հետևանքով շուրջ 1,5  միլիոն դրամի կորուստ է տեղի ունեցել ՀՀ պետական բյուջեից։ Հետևաբար, նշյալ բարեփոխումները կնպաստեն փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, դրանց ոչ խտրական հիմունքներով կազմակերպմանըազատ մրցակցության աճին և պետական բյուջեի խնայմանը։

Chaired by the RA Minister of Finance Vardan Aramyan, a meeting with the representatives of NGOs was held in the RA Ministry of Finance. The Armenian CSO Anticorruption Coalition represented by the Armenian Lawyers’ Association Attended the meeting as well
During the meeting the activities carried out by the Ministry in 2017, as well as the actions planned in 2018, which are aimed at making procurement procedures more transparent and transparent were discussed. In particular, the three problems that arose during the enforcement of the procurement legislation, and for their solution the Government of the Republic of Armenia initiated the process of amendments in the Government decision N 526-N of 2017 “On the Procurement Process”.
It should be mentioned that two of the three proposed reforms were voiced by the Armenian CSO Anti-Corruption Coalition represented by the Armenian Lawyers’ Association during the meeting in “without ties format” with Mr. Karen Tamazyan, the Deputy Finance Minister and Mr. Sergey Shahnazaryan, the Head of Financial Management and Control Methodology Division of the RA Ministry of Finances. The mentioned meeting was organized in the scope of the “Evidence-based Advocacy for Reform” project, which is implemented by the Union of Information Technology Enterprises (UITE), Armenian Lawyers’ Association (ALA) and European Business Association (EBA) with financial support of the German International Cooperation (GIZ). The above mentioned proposals have been presented to the Government of Armenia in the “Favorable Business Environment: Challenges and Recommendations” report.
The recommendations relate to the solution of practical issues of submitting documents at tenders and the regulation of procurement commissions’ activities. Particularly, in the case of tenders with a value of up to 70 million it is foreseen to remove the requirement for the tender security. This issue is detailed in the journalistic investigation conducted by the Armenian Lawyers’ Association, which is available at https://bizprotect.am/am/news/show/17. The fact resulted in a loss of about 1.5 million AMD from the RA state budget. Consequently, these reforms will contribute to the development of small and medium businesses, non-discriminatory nature of tyheir organization, the growth of free competition and saving of the state budget.