Տևական ժամանակ է՝ գործարկվել է bizprotect.am կայքը, որը հիմնվեց Ազդարարության մասին օրենքի ընդունումից հետո։
Այս հարթակը հնարավորություն է տալիս ներկայացնելու կոռուպցիոն ռիսկերի մասին անանուն ինֆորմացիա տարբեր պետական կառույցների գործունեության հետ կապված։
Կայքի հիմնադիր Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում ասաց, որ մի քանի ամսվա ընթացքում ունեն շուրջ 40 հայտ, որոնք ստանալուց հետո ուղարկել են տարբեր պատկան մարմիններին։ Բողոքները եղել են՝ կապված ՊԵԿ-ի գործունեության, Մաքսայինի, պետական գնումների հետ։
«Ուրախալին այն է, որ պետական մարմինները շատ արագ արձագանքում են բողոքներին և պատասխաններ են ներկայացնում։ Մենք այդ պատասխանները տեղադրում ենք կայքում, և դատելով նրանից, որ բողոք ներկայացնողների կողմից պատասխան արձագանք չենք ստանում, նշանակում է, որ բավարարել է պատասխանը բողոքավորներին»,- նշեց Զադոյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ շատ կարևոր է այն հանգամանքը, որ բիզնեսի ներկայացուցիչները արդեն այդ հարթակում հանդես են գալիս հրապարակային՝ չօգտագործելով անանուն մնալու հնարավորությունը։ «Մենք ունենք դեպք, երբ հրապարակային դիմել են առևտրային կաշառքի հետ կապված, որը մենք ուղարկել ենք դատախազություն»,- ասաց Զադոյանը։

“BizProtect” received 40 Applications within a Few Months. The most complaints were related with the Activities of SRC
16.02.2018
For a long time ago, we launched the bizprotect.am website, which was established after the Adoption the law on the system of whistleblowers was adopted.
This platform provides opportunity to anonymous information on corruption risks related to the activities of various government agencies.
Mr. Karen Zadoyan, president of the founder of the website Armenian Lawyers’ Associations, in the interview with “1IN.AM” News Website said that the web site had received about 40 applications within a few months, which further were sent to various relevant bodies. The complaints were related to the activities of the SRC, the Customs, and the state procurement.
“The encouraging here is that government agencies respond very quickly to complaints and provided answer: We post these answers on the website and on the assumption of the fact that we do not receive a response from the authors of the complaint, we consider that the response has satisfied the complaining person,” Mr. Zadoyan noted.
According to our guest, it is very important that business representatives already use this public domain and the opportunity of anonymity that it provides. “We even have a case when the applicant applied publicly with complaint related to a commercial bribe, which we have sent to the Prosecutor’s Office,” Zadoyan said.