Բիզնես սեկտորի ներկայացուցիչները սկսել են լրացնել «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից մշակված «Կոռուպցիայի դեմ պայքարում բիզնեսի դերը. Հայաստանյան իրականություն» թեմայով հարցաթերթերը:
Սյունիքի մարզում՝ Կապան քաղաքում, ծրագրի մասնակից են դարձել և հարցաթերթեր լրացրել 2 միջին և 1 փոքր ընկերություններ:
Ընկերությունների շարքում էին ինչպես սպասարկման, արտադրական, այնպես էլ առողջապահական, փաստաբանական ծառայություններ. այդ թվում՝ 2 hյուրանոցային ծառայություններ մատուցում իրկանացնող ընկերություն, 2 շինարարական ընկերություն, 1 շինանյութի վաճառքի կենտրոն, 4 տոմատոլոգիական կլինիկա, 1 համակարգչային ծառայություններ մատուցող ընկերություն, 1 գազալցակայան, 1 տրանսպորտային ծառայություններ մատուցող ընկերություն, 1 արդյունաբերական ոլորտի ծառայություններ մատուցող ընկերություն, 1 առևտրի կենտրոն, փաստաբանական ծառայություններ մատուցող ընկերություն:
Այս կազմակերպություններից միայն 2-ի ղեկավարն են կին:
«Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի Կապանի գրասենյակի իրավաբան, ինկուբատորների պատասխանատու իրավաբան Վաչե Բաղդասարյանը նշում է, որ կազմակերպության ղեկավարներն այնքան էլ իրազեկված չեն հահակոռուպցիոն ծրագրերի, քայլերի մասին, սակայն ուրախությամբ են միանում ծրագրին: «Հարցաթերթում հարց կա այն մասին՝ արդյո՞ք ընկերությունն ընդունել է կորպորատիվ վարքականոններ, և նրանցից շատերը չգիտեին, թե դա ի՞նչ է իրենից ենթադրում:
Նրանց մի մասը հույս է հայտնում, որ այս ծրագիրը դրական տեղաշարժ կմտցնի այս հարցերում, մի մասն էլ, թեպետ պնդում է, որ բիզնես սեկտորը պետք է պատասխանատու լինի ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ու վերացման համար, սակայն պետք է նաև պետական մակարդակի քաղաքական կամք դրսևորվի»,-նշում է Վաչե Բաղդասարյանը:
Նշենք, որ հարցաթերթերը լրացնելիս մասնակիցները հետաքրքրվում էին, թե ի՞նչ է հակակոռուպցիոն համապատասպանությունը, որոնք կարող են լինել կոռուպցիայի հնարավոր բացասական հետևանքներն իրենց ընկերության համար և այլն:

The representatives of the business sector have started filling in the questionnaires “The Role of Business in Fighting Corruption: Armenian Reality”, which are developed in the framework of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project, which is implemented by the “Center for International Private Enterprise” (CIPE), the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA), the “Corporate Governance Center” (CGC), and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” (YerCCI).
Their objective of the questionnaire is to identify the private sector’s attitude towards corruption in the business, the perception of the private sector of anti-corruption compliance, and the measures implemented and planned by the private sector to provide anti-corruption compliance.
2 medium-sized and 1 small companies have joined the program and filled in the questionnaires in the town of Kapan, Syunik province.
Among them are companies involved in service as well as in production sectors, health and advocacy services. These include: 2 companies involved in hotel services, 2 construction companies, 1 building materials sales center, 4 dental clinic, 1 computer service provider, 1 gas station, 1 transport service provider, 1 industrial service provider, 1 shopping center, and advocate service provider.
Heads of only 2 companies are women.
Vachse Baghdasaryan, a lawyer, responsible for the CSOs incubator the of the Kapan office of the “Commitment to Constructive Dialogue” project, notes that the heads of the organization are not well aware of anti-corruption programs, but are happy to join the program. “There is a question in the questionnaire about whether the company has adopted codes of business conduct and many of them did not know what it meant,” Vache Baghdasaryan said.
Some of them hopeful that this project will make a positive impact on these issues, although some say that the business sector should be responsible for fighting and eliminating corruption in the sector, but there should be manifestation of the political will of state-level as well,” Vache Baghdasaryan said.
It should be noted that when completing the questionnaires participants were interested in what the anti-corruption compliance is, and what possible negative consequences of corruption for their companies could be.