Գեղարքունիքի մարզում՝ Գավառ քաղաքում, գործունեություն ծավալող 15 կազմակերպություններ Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի մասնակից են դարձել և լրացրել «Կոռուպցիայի դեմ պայքարում բիզնեսի դերը. Հայաստանյան իրականություն» թեմայով հարցաթերթերը:
Հարցաթերթերը մշակվել են «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից:
Դրանց նպատակն է բացահայտել բիզնեսում մասնավոր հատվածի վերաբերմունքը կոռուպցիայի նկատմամբ, հակակոռուպցիոն համապատասխանության մասնավոր հատվածի ընկալումը, հակակոռուպցիոն համապատասխանության ապահովման համար մասնավոր հատվածի կողմից իրականացվող ու իրականացվելիք միջոցառումները:
15 փոքր ձեռնակատիրական ընկերություններից 3-ի ղեկավարը կանայք են:
Այս ընկերություններում ներառվել են տեքստիլ արտադրություն, կոշիկի արտադրություն և վաճառք իրականացնող ընկերություններ, հեռուստատեսային ծառայություններ մատուցող, ֆինանսական ոլորտի ծառայություններ մատուցող ընկերություններ:
Բիզնես ներկայացուցիչներին ներկայացված հարցաթերթերում նշված էր ոչ միայն կոռուպցիայի վերաբերյալ հարցեր այլ հարցեր այն մասին, թե արդյո՞ք տվյալ ընկերությունն ընդունել է կորպորատիվ վարքականոններ, եթե այո, ապա ինչպես են բացահայտվում դրանց խախտման դեպքերը և այլն:
«Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի Կապանի գրասենյակի իրավաբան, ինկուբատորների պատասխանատու իրավաբան Լիանա Մակվեցյանի խոսքով, կազմակերպությունների ղեկավարները հիմանակնում հետաքրքրված են այն մասին, թե ի՞նչ կտա իրենց այս ծրագրի մասնակցությունը, ի՞նչով այն կնպաստի ընկերության առավել ապահով աշխատանքին:
«Հարցաթերթերը լրացնելիս տարբեր հարցեր են հնչում այս կամ այն ձևակերպման հետ կապված, ինչը թույլ է ենթադրել, որ բիզնես սեկտորը այնքան էլ լավ պատկերացում չունի հակակոռուպցիոն ծրագրերի, բիզնեսում կոռուպցիայի անցանկալի հետևանքների ու դրանց դեմ պայքարի մասին: Նրանք նշում էին, որ կարևոր է, որ կոռուպցիոն դրսևորումներ առավել հաճախ կարող են հանդիպել անհատ-պետական մարմին երկխոսության մեջ, ինչի համար արդեն երկու կողմը պետք է պատասխանատու լինեն»,-նշում է նա:
Նշենք, որ ծրագրի շրջանակում ձեռնարկվելու են հետևյալ քայլերը.
- տարբեր ոլորտներից ՓՄՁ ներկայացուցիչների ներգրավում,
- աջակցություն ՓՄՁ-ներին՝ կարողությունների և ռիսկերի գնահատման հարցաթերթիկների լրացման գործընթացում,

15 organizations in the town of Gavar, Gegharkunik province, have become participants of the Anti-Corruption Compliance Program and completed the questionnaire “The Role of Business in Fighting Corruption: Armenian Reality”.
The questionnaires have been developed within the framework of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project, which is implemented by the “Center for International Private Enterprise” (CIPE), the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA), the “Corporate Governance Center” (CGC), and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” (YerCCI).
Their objective is to identify the private sector’s attitude towards corruption in the business, the perception of the private sector of anti-corruption compliance, and the measures implemented and planned by the private sector to provide anti-corruption compliance.
The heads of the three of these 15 small business companies are women.
These companies include textile manufacturing, shoe production and trade companies, providers of TV service, as well as companies providing financial services.
The questionnaires provided to business representatives, in addition to the questions on corruption issues also included questions about whether the company has adopted the codes of business conduct, and if yes, how cases of violations are revealed and so on.
According to Liana Makvetsyan, a lawyer, responsible for the CSOs incubator the of the Gavar office of the “Commitment to Constructive Dialogue” project, the heads of organizations are interested in what they would gain from participation in this program and how it would contribute to the company’s safer work.
“When completing the questionnaires, various questions are raised regarding this or that formulation, which can be assumed that the business sector does not have a very good understanding of anti-corruption programs, undesirable consequences of corruption in business, and the fight against them. They noted that manifestations of corruption are often be met in individual-state body dialogue, and they attached importance to the fact that both parties should be responsible,” she said.