Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում 15 փոքր և միջին ձեռնարկատիրություններ իրենց բիզնեսում իրենց բիզնեսում հակակոռուպցիոն փաթեթ կներդնեն: Սա կարվի «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի շրջանակում:
Նույն ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից, մշակվել են «Կոռուպցիայի դեմ պայքարում բիզնեսի դերը. Հայաստանյան իրականություն» թեմայով հարցաթերթեր:
Վանաձորում այս ծրագրում ներգրավվել են 1 միջին և 14 փոքր ձեռնարկատիրություններ, որոնցից 6-ի ղեկավարները կանայք են:
«Հարցաթերթում ներառված մի կետ կա, որում կազմակերպության ղեկավարները պետք է մեկ նախադասությամբ տան կոռուպցիայի հակիրճ սահմանումը: Հարցաթերթերից մեկում նշված էր, որ կոռուպցիան այլընտրանքային, ոչ սահմանադրորեն հավելյալ եկամուտ ունենալու գործիք է, ինչը լուրջ մտածելու տեղի է տալիս: Մեկ այլ հարցաթերում նշված էր, որ կոռուպցիոն գործողությունները պիտի դատապարտելի լինեն: Կազմակերպությունները դրական են տրամադրված հակակոռուպցիոն նոր ծրագրի նկատմամբ և հույս ունեն, որ այն դրական տեղաշարժ կգրանցի կոռուպցիայի դեմ պայքարում»,-նշում է «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի Կապանի գրասենյակի իրավաբան, ինկուբատորների պատասխանատու իրավաբան Զարինե Հովհաննիսյանը:
Հարցաթերթեր լրածցրած ընկերություններից 4-ը զբաղվում են սննդի արդյունաբերության՝ կիսաֆաբրիկատների, կաթնամթերքի, հացաբուլկեղենի, լավաշի արտադրությամբ, 2-ը՝ ստոմատոլոգիական կլինիկաներ են, 1-ը զբաղվում է տեքստիլ արդյունաբերությամբ, 1-ը՝ հուշանվերների արտադրությամբ, 2-ը շինարարության ոլորտի ներկայացուցիչներ են և այլն:
Հավելենք, որ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի նպատակն է բիզնես ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարը, Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման և էթիկայի կանոնների սահմանում և արժեքների սերմանումը, ՓՄՁ-ներում Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը

15 small and medium-sized businesses will introduce an anti-corruption compliance package in their business in Vanadzor, Lori Region. They will introduce it the within the framework of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project.
Within the framework of the same project, which is implemented by the “Center for International Private Enterprise” (CIPE), the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA), the “Corporate Governance Center” (CGC), and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” (YerCCI), the questionnaires the “Role of Business in the Fight against Corruption” has been elaborated.
The objective of these questionnaires is to identify the private sector’s attitude towards corruption in the business, the perception of the private sector of anti-corruption compliance, and the measures implemented and planned by the private sector to ensure the anti-corruption compliance.
One medium-sized and 14 small businesses are involved in this program In Vanadzor, Heads of 6 companies are women.
“There is a point included in the questionnaire, in which the organization’s managers should briefly describe corruption in a single sentence. One of the questionnaires points out that corruption is an instrument of alternative, non-constitutional extra income, which gives rise to serious thinking. In another questionnaire it was noted that corruption should be condemned. The organizations are positive about the new anti-corruption program and hope that it will make a positive shift in the fight against corruption,” Zarine Hovhannisyan, a lawyer, responsible for the CSOs incubator the of the Vanadzor office of the “Commitment to Constructive Dialogue” project, said.
Four of the companies that completed the questionnaires are involved in food industry, semi-finished products, dairy products, bakery and lavash, 2 are dental clinics, 1 is engaged in textile industry, 1 in souvenir production, 2 in construction industry and so on.