Ծրագրի նպատակն է բիզնես ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարը, Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման և էթիկայի կանոնների սահմանում և արժեքների սերմանումը, ՓՄՁ-ներում Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը։
Հայաստանի 4 մարզերում՝ Լոռիում, Սյունիքում, Գեղարքունիքում, Շիրակում և Երևանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրական ընկերություններ արդեն միացել են ծրագրի և լրացրել «Կոռուպցիայի դեմ պայքարում բիզնեսի դերը. Հայաստանյան իրականություն» թեմայով հարցաթերթերը:
Ձեզ ենք ներկայացնում Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Գավառում և Կապանում ընդհանուր թվով 75 ընկերությունների կողմից լրացված հարցաթերթերի վիճակագրությունը՝ ըստ ձեռնարկատիրական ըներության տեսակի, կազմակերպության ղեկավար մարմնի սեռի, և գործունեության ոլորտի:
Այս հետազոտությունը նպատակ է հետապնդում բացահայտել.
Ստորև կարող եք ծանոթանալ լրացված հարցաթերթերի վիճակագրությունը՝ ըստ ձեռնարկատիրական ըներության տեսակի, կազմակերպության ղեկավար մարմնի սեռի, և գործունեության ոլորտի, յուրաքանչյուր մարզինը առնձին:

75 Small and Medium-Sized Enterprises have joined the New Business Program in Armenia
The “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project, which is implemenrted by the “Center for International Private Enterprise” (CIPE), the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA), the “Corporate Governance Center” (CGC), and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” (YerCCI) was launched in Armenia on 1 October.
The objective of the project is to combat corruption in the business sector, to introduce the Anti-Corruption Compliance Standards within the Armenian business community, and implementing Anti-Corruption Compliance Programs in SMEs.
Small and medium-Sized Enterprises in 4 marzes (provinces) of Armenia, Lori , Syunik, GegharkunikShirak as well as in the capital city Yerevan have already joined the program and completed the questionnaire the “Role of Business in the Fight against Corruption: Armenian Reality”.
Below is the statistics on the questionnaires completed by 75 companies from Lori, Syunik, Gegharkunik, Shirak and Yerevan. The statistics provides information on the type of the company, the gender of the head of the company, and the sector of activities.
This study aims to disclose:
• Private Sector Attitudes towards Corruption,
• Perception of the private sector of anti-corruption compliance,
• Measures to be taken and implemented by the private sector to ensure anti-corruption compliance.
Below is the statistics of completed questionnaires, according to the type of the company, the gender of the head of the company, and the sector of activities by each province.