«Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի մեկնարկը տրված է
Հոկտեմբերի 1-ից մեկնարկել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագիրը, որն իրականացվում է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից։
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի նպատակն է հայաստանյան բիզնեսներում Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը, որը կնպաստի Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման և էթիկայի արժեքների սերմանմանը։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է նաև սերտորեն աշխատել փոքր և միջին ձեռնարկությունների հետ՝ Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի վերաբերյալ իրազեկման մակարդակը բարձրացնելու համար։
Հոկտեմբերի 3-5-ը Երևանում կայացավ ուսուցանողների ուսուցում՝ Հակակոռուցիան համապատասխանության ծրագրի ներդրման, դրա նկատմամբ պատշաճ վերահսկողության իրականացման, այդ թվում՝ անկախության ապահովման, առկա ռիսկերի պարբերաբար գնահատաման և ներքին ընթացակարգերի անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Ուսուցման առաջին օրը CIPE-ի Եվրոպայի և Եվրասիայի տարածաշրջանների գործադիր տնօրենը՝ Նատալիա Օթել Բելանը ներկայացրեց ծրագրի կարևորությունը, դրա նպատակը և այն թե ինչ փուլերով է ընթանալու ողջ ծրագիրը։
«Մենք հիմնվելու ենք հիմնական 4 կետերի վրա, առաջինը՝ գիտելիքների կիսվելն է, և այս եռօրյա դասընթացը ուսուցում է հենց ուսուցանողների համար։ Այնուհետև մենք պետք է համոզված լինենք, որ արդեն որպես անհատներ դուք ձեր կազմակերպություններում կկարողանաք աշխատանքներ տանել։ Հաջորդ՝ մեծ փուլը հենց բիզնես սեկտորին օգնություն ցուցաբերելը կլինի՝ խոսքը հասարակական և մասնավոր սեկտորի միջև երկխոսություն ստեղծելու հնարավորության մասին է։ Եվ սա առավելապես կարևոր է հիմա, քանի որ կառավարության ուշադրությունը կենտրոնացված է հակակոռուպցիոն ծրագրերի շրջանակներին, սա ճիշտ ժամանակն է բոլոր կազմակերպությունների համար՝ կառուցողական երկխոսություն ստեղծել կառավարության հետ։ Ծրագիրը, որը կավարտվի մոտավորապես 12 ամսից, նպատակ ունի հավաքել շատ գաղափարներ ու դրանց հիման վրա հիմք ստեղծել գործընկերության համար»,-նշեց Նատալիա Օթել Բելանը։ Նա նաև նշեց, որ  եթե անգամ Հայաստանում կառավարությունը փոխվի, իսկ մինչ այդ բիզնես սեկտորը հասցնի հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրեր ընդունել, ապա միևնույն է ծրագիրը կմնա, քանի որ այն արդեն ընդունված ու հաստատված նորմեր կլինեն։
Լիզա Լենզ Ջեդվաբը, ով Եվրասիա տարածաշրջանում ծրագրի պատասխանատուն է, նշեց, թե որն է ծրագրի նպատակը, ինչ աշխատանքներր են տարվելու կազմակերպությունների հետ և թե ինչպես պետք է հարցաշար կազմել, պատասխաններ ստանալ բիզնես սոկտորի մեծ լսարաններից։ «Քանի որ այս թեման նոր է, մենք պետք է հարցաշարի նպատակն է հասկանալ, թե ինչի հետ գործ ունենք, որքանո՞վ է բիզնես սեկտորը տեղեկացված սրա մասին։ Երկրորդ նպատակն է ուղիղ կապ հաստատել այն կազմակերպությունների հետ, որոնք տեղեկացված չեն, տեղեկցանել նրան՝ ասելով, որ նման բան գոյություն ունի և իրենք էլ կարող են մասնակցել»,-նշեց նա։
VimpelCom ընկերության ներկայացուցիչ, դասընթացավար Յուլիա Գլուբոկայան ուսուցման օրերի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացրեց Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը, դրանում առկա ինքնագնահատման գործիքները, արդյունավետ փորձերը, ինչպես նաև հայկական և միջազգային կոնտեքստը՝ նշված ծրագրի համար։ Նա նաև նշեց հակակոռուպցիոն համապատասխանության գործառույթի անկախության մասին։ Քննարկում տեղի ունեցավ նաև հակակոռուպցիոն քաղաքականության, շահերի բախման քաղաքականության, ինչպեսև նվերների և հյուրընկալության, կոմերցիոն հովանավորների, սոցիալական ներդրումների և բարեգործական ներդրումների քաղաքականության վերաբերյալ։
«Մենք շատ կարևորում ենք Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը, քանի որ բիզնեսները միայն կշահեն նշյալ ծրագրի ներդրումից, որովհետև արդեն կա ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքի նախագիծը, որով արդեն իրավաբանական անձանց համար է քրեական պատասխանատվություն նախատեսվում, սրան զուգահեռ նախագծով նախատեսվում է,որ այդ պատասխանատվությունից հնարավոր կլինի խուսափել, եթե իրավաբանական անձիք համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկել և դա հենց այն հիմքն է, որը կարող է լինել հակակոռուցիոն համապատասխանության ծրագիրը ներդնելու համար։ Այսինքն, եթե իրավաբանական անձը կարողանա ապացուցել, որ ամեն ինչ արել և ձեռնարկել է բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի ընկերության աշխատակիցներից որևէ մեկի կողմից կոռուպցիոն դրսևորում տեղի չունենա, ապա ընկերությունը կազատվի քրեական պատասխանատվությունից»,-ասաց Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայում «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի համակարգող Մարիամ Զադոյանը։
Նրա խոսքով, սա նաև հնարավորություն է զարգացնել բիզնեսը և օտարերկյա մի շարք ընկերություններից ներդրումներ անել Հայաստանում, քանի որ նման ընկերությունների համար կարևոր է, որպեսզի կազմակերպություններն ունենան հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիր։
Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի ղեկավար, նշյալ ծրագրի համակարգող Նարինե Մելիքյանը նշում է, որ ծրագիրը կազմակերպության համար արդեն որոշակի նախապատմություն ունի և հակակոռուպցիոն համապատասխանության մասին դեռ 3 տարի առաջ են մտածել, սակայն այդ ժամանակը կազմակերպության կարծիքով դա այնքան էլ իրագործելի չի եղել։ Այնուհետև թարգմանել ու ներկայացրել են CIPE-ի «Հակակոռուպցիոն համապատասխանություն փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար» ուղեցույցը։ «Այնպես սացվեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած ապրիլյան վերջին դեպքերը ցույց են տալիս, որ թեման այժմ շատ արդիական է, և եթե որոշ բացահայտումներ վերաբերում են խոշոր ընկերություններին, կարծես թե ֆինանսապես ի զորու են, որ իրենց հակակոռուպցիոն համապատասխանության մասին հոգ տանեն և այստեղ խաղից դուրս են մնում փոքր և միջին ձեռնարկությունները»,-նշեց նա։ Նարինե Մելիքյանը նաև նշում է, որ կարևոր է ոչ թե ուղղակի ասել, որ ընկերությունը կորդեգրի հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը, այլ նաև կիրառի ու հավատարիմ լինի այն հանձնառությանը, որը ստանձնել են։
Վլադիմիր Ամիրյանը Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահի խորհրդականն ու գործարար շահերի պաշտպանության ցանցի համակարգողը, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի միջազգային համագործակցության վարչության պետն է և նշյալ ծրագրում համակարգողը, ևս նշում է, որ Հայաստանում սա հնարավոր է թերահավատորեն ընդունվի։ «Մի քանի տարի առաջ ինձ մոտ էլ որոշակի թերահավատություն կար, քանի որ կա կարծրատիպ, որ ամեն ինչ կախված է պետական համակարգից, այսինքն, եթե պետությունը չուզի, բիզնեսը չի ընդգրկվի կոռուպցիոն գործընթացների մեջ և ամեն ինչ կարգին կլինի, բայց կարծում եմ, որ սա երկկողմանի գործընթաց է։ Մենք միշտ խոսում ենք պետական հատվածի կոռուպցիայի մասին ու միշտ մոռանում ենք մասնավոր հատվածի կողմից առաջարկվող կամ պոտենցիալ կոռուպցիոն ռիսկերի մասին»,-նշեց նա։ Վլադիմիր Ամիրյանի խոսքով պետք է ակտիվ գորընթաց սկսել, որպեսզի ծրագիրը լինի թիրախավորված ու արդյունավետ։

The Center for International Private Enterprise (CIPE)
The objective of “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reform” project is to introduce anti-corruption programs in Armenia’s businesses, which will contribute to the insemination of the values of corporate governance and ethics in Armenia.
Within the framework of the project, it is also envisaged to work closely with small and medium enterprises to raise awareness about the Anti-Corruption Compliance Program.
On October 3-5, Yerevan hosted training for trainers on the implementation of the Anti-Corruption Compliance Program, proper control over it, including ensuring independence, the need for periodic assessment of existing risks and the need for internal procedures.
On the first day of the training, Ms Natalia Otel Belan, Deputy Regional Director of CIPE for Europe and Eurasia, presented the importance of the program, its objective and the stages the project will precede.
“We will focus on four main points: the first is the sharing of knowledge, and this three-day training is for the trainers. Then we must be convinced that you as individuals can work in your organizations. The next big stage will be to provide support to the business sector; it is about the possibility of creating a dialogue between the public and the private sector. And this is especially important now, as the government’s focus is on the scope of anti-corruption programs; this is the right time for all organizations to build a constructive dialogue with the government. The project, which will finish in about 12 months, aims to gather many ideas and based on them build a basis for partnership,” Natalia Otel Belan said. She also noted that even if the government will change in Armenia, and the business sector will manage to adopt Anti-Corruption Compliance Programs before that happen, the program will remain by all means, as there will be already adopted and approved norms.
Ms Liza Lenz Jedwab, Assistant Program Officer for Eurasia spoke about the objective of the project, the activities that will be carried out with organizations and how to make a questionnaire, receive answers from a large number of business auditoriums. “Since this topic is new, we have to figure out the purpose of the questionnaire to understand what business we are dealing with, the extent to which the business sector is aware of this. The second objective is to establish direct contact with the organizations that are not informed, inform them, about the existence of such thing and that they can participate,” she said.
During the days of the training, Ms Yuliya Glubokaya, Deputy Compliance Officer of VimpelCom Company, introduced the Anti-Corruption Compliance Program to the participants. She presented the self assessment tool on ACC, successful experience, as well as Armenian and international contexr for AAC. She also spoke about the independence of the compliance function. The discussion also covered anti-corruption policy; conflict of interest policies; as well as policy on giftsand hospitality; policy on commercial sponsorships, social investments and charitable contributions.
“We attach great importance to the Anti-Corruption Compliance Program, because businesses will only benefit from the implementation of the mentioned program, because there is already a draft Criminal Code of Armenia, which already provides for criminal liability for legal entities. In parallel, it is envisaged that this liability will be avoided, if legal persons have taken appropriate measures and this is the very basis for inclusion of the Anti-Corruption Compliance Program. That is, if a legal entity can prove that it has done everything and has taken all possible measures to avoid corruption conduct of its employees, then the company will not be prosecuted for corruption,” Ms Mariam Zadoyan, the Component Manager of the Armenian Lawyers Association of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reform” project said.
According to her, this is also an opportunity to develop business and attract investments from a number of foreign companies in Armenia, as it is important for such companies that the organizations have an Anti-Corruption Compliance Program.
Ms Narine Melikyan, President of Corporate Governance Center, Component Manager of the Corporate Governance Center of the mentioned project said that the program already has some background for the organization and that they had thought about anti-corruption compliance 3 years ago: however in the opinion of the organization the that time was not appropriate for implementation of their idea. Then they translated and presented the CIPE Guide on Anti-Corruption Compliance for Small and Medium Enterprises. It turned out that the events of late April in Armenia showed that the topic is very urgent and if some of the discoveries relate to large companies, they seem financially able to take care of their anti-corruption compliance. And here, the small and medium-sized enterprises remain out of the game,” she said. Narine Melikyan also noted that it is important not to say that the company will adopt the anti-corruption compliance program, but that it will apply and adhere to the commitment it has undertaken.
Vladimir Amiryan, the Adviser to the President of the Chamber of Commerce and Industry of Yerevan and the Coordinator of the Business Advocacy Network is the Head of the International Cooperation Department of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia, and the Component Manager of the Chamber of Commerce and Industry of Yerevan of the mentioned project also noted that it is possible this may be accepted skeptically in Armenia. “Several years ago there was some skepticism in me because there is a stereotype that everything depends on the state system, that is, if the state does not want, business will not be involved in corruption, and everything will be OK, but I think it is a two-sided process. We always talk about corruption in the public sector and we always forget about the risks offered the private sector or about the potential corruption risks,” he said. According to Vladimir Amiryan, it is necessary to start active work so that the project is targeted and effective.