Բիզնես ոլորտի համար առանձնացված մասնագիտական գրականության մեջ նշվում է, որ ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման համակարգի որակը բնութագրող մի շարք արտահայտություններ կարելի է հանդիպել, օրինակ՝ «արդյունավետ կորպորատիվ կառավարում», «որակյալ կորպորատիվ կառավարում», «պատշաճ կորպորատիվ կառավարում», «լավ կորպորատիվ կառավարում», «հավասարակշռված կորպորատիվ կառավարում» և այլն:
Կորպորատիվ կառավարման արդյունավետ համակարգը կարելի է բնութագրել «Պենտագոն» մոդելի միջոցով, որի էությունը հանգում է բաժնետերերի սեփականության իրավունքի պաշտպանվածությանը, ընկերություններում կառավարման և վերահսկման մարմինների գործառույթների հստակ սահմանմանն ու տարանջատմանը, ընկերությունների թափանցիկ գործելաոճին, և նրանցում վերահսկողության համակարգի առկայությանը, ինչպես նաև անկախ աուդիտի ենթարկվելու պրակտիկային, շահառուների հետ հաողրդակցվելու ունակությանը և նրանց իրավունքների պաշտպանությանը, ինչպես նաև կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների հետևելուն:
Նշենք, որ կորպորատիվ կառավարման խնդրին կարելի է մոտենալ հակառակ տեսանկյունից. բացահայտել կորպորատիվ կառավարման համակարգի հնարավոր թերություններն ու բացթողումները, դիտարկել այն բնութագրիչները, որոնք կորպորատիվ կառավարման համակարգը որակում են որպես ոչ արդյունավետ և դրանց բացակայությունն այլ հավասար պայմաններում դիտարկել որպես կորպորատիվ կառավարման արդյունավետ համակարգի նախապայման:
Աղբյուրը՝ «Կորպորատիվ կառավարման համակարգի կառուցվածքը» ուղեցույց
Հավելենք, որ Հայաստանում 2018թ-ի հոկտեմբերի 1-ից մեկնարկել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագիրը, որն իրականացվում է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից։
Հավելենք Նշենք, որ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի նպատակն է բիզնես ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարը, Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման և էթիկայի կանոնների սահմանում և արժեքների սերմանումը, ՓՄՁ-ներում Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը։

Professional business literature notes that a number of expressions describe the quality of corporate governance in companies such as “effective corporate governance”, “quality corporate governance”, “proper corporate governance”, “good corporate governance” “balanced corporate governance” etc.
An effective corporate governance system can be described through the “Pentagon model”, the essence of which is the protection of shareholders’ rights, clear definition and separation of the functions of the management and controlling bodies in companies, the transparent business practices of the companies and the existence of a control system, and the practice of independent auditing, ability to communicate with beneficiaries and protect their rights as well as following the corporate governance principles.
:
| Security of property rights | ||
Separation of functions of management and control bodies
Following the corporate governance principles | |
| Transparency, independent internal and external audits | Favorable relations with beneficiaries | |
It should be noted that the problem of corporate governance can be approached from the opposite point of view: identify the potential shortcomings and omissions of the corporate governance system, consider the characteristics that the corporate governance system describes as ineffective and the lack thereof in other equal conditions as a prerequisite for an effective corporate governance system.
Notably, the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project which is implemented by The “Center for International Private Enterprise” (CIPE), the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA), the “Corporate Governance Center” (CGC), and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” (YerCCI), was launched in Armenia on 1 October, 2018.