Այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումը, որի առաջին մասը նվիրված էր 2019-2022 թվականների ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագծի քննարկմանը։
Ողջույնի խոսքում արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը նշեց, որ սա բացառիկ դեպք է, երբ առաջին անգամ ռազմավարության նախագիծը առաջին հերթին քննարկվում է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ.
«Այսօրվա միջոցառումն աննախադեպ է նրանով, որ այս ռազմավարությունը առաջին հերթին կարծիքի է ներկայացվում քաղհասարակության հետ: Զուգահեռաբար այսօր այն առաքվել է բոլոր պետական մարմիններին: Սա նշանակում է, որ հակակոռուպցիոն ոլորտում բարձր է գնահատվում քաղհասարակության դերը և մասնակցային քաղաքականության մշակումը»,- նշեց Սուրեն Քրմոյանը:
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ, Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի քարտուղարության համակարգող Կարեն Զադոյանը նշեց, որ դիմել են կառավարությանը՝ ռազմավարության ընդունումը մի քանի ամսով հետաձգելու խնդրանքով, որպեսզի ՔՀԿ-ները հնարավորություն ունենան մասնակցել դրա մշակմանը.
«Եթե կառավարությունը որոշի հետաձգել ռազմավարության ընդունումը, ապա հնարավորություն կունենանք նոր հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը շատ ավելի լեգիտիմ և մասնագիտական հենք ունեցող փաստաթուղթ դարձնել: Այն կլինի բեկումնային փաստաթուղթ, որը իրապես փոփոխություններ կբերի մարդկանց կյանքում: Ողջունում եմ կառավարության այն մոտեցումը, որ փաստաթուղթը հիմքում կոռուպցիայի դեմ պայքարի 3 հիմնասյուներն են՝ հակակոռուպցիոն կրթություն, կոռուպցիայի կանխարգելում և պատժի անխուսափելիություն»,- ասաց նա:
Կարեն Զադոյանը տեղեկացրեց, որ «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի և «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում ներկայացվել են 49 առաջարկություններ ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունում ներառելու նպատակով, որոնք վերաբերում են Հակակոռուպցիոն ունիվերսալ անկախ մարմնի հիմնադրմանը, իրական սեփականատերերի ռեգիստրի ներդրմանը, գողացված ակտիվների վերականգնմանը, հակակոռուպցիոն կրթությանը, հակակոռուպցիոն դատարանի հիմնադրմանը, հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրմանը առևտրային ընկերություններում և այլն։ Առաջարկությունների մի մասն արդեն տեղ են գտել ռազմավարության նախագծում, սակայն դեռևս անելու շատ բան կա։
Միջոցառման ժամանակ մի շարք մասնակիցներ հայտնեցին մտահոգություններ առ այն, որ հակակոռուպցիոն կրթությունը ամբողջապես արտացոլված չէ ռազմավարությունում՝ որպես այդպիսին, որդեգրված է հակակոռուպցիոն մարմին ունենալու ապակենտրոնացված մոդելը՝ ի դեմս մեկ իրավապահ և մեկ կանխարգելիչ մարմնի, իրական սեփականատերերի ինստիտուտի ներդրումն ունի ձևական բնույթ, քանի որ զուգահեռաբար չի նախատեսվում օրենսդրական պարտականություն առևտրային ընկերությունների համար՝ ներկայացնել իրենց իրական սեփականատերերին, իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվությունը նախատեսված չէ, որի պատճառով կնվազի առևրային ընկերությունների շահագրգռվածությունը՝ ներդնել հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրեր և այլն։
Միջոցառմանը ներկա էին ինչպես պետական կառույցներից, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններից ավելի քան 90 ներկայացուցիչներ։

An event dedicated to the International Anti-Corruption Day was held in the framework of the EU-funded “Commitment to Constructive Dialogue” Project on 19 December. The RA Anti-Corruption Strategy 2019-2022 was discussed during the first part of the event.
In his welcoming speech, Deputy Minister of Justice Suren Krmoyan noted that this is an exceptional case, when the draft strategy is first discussed with civil society organisations.
“Today’s event is unprecedented due to the fact that this strategy is primarily presented for the opinion with the civil society. Simultaneously it has been sent to all state bodies. This means that the role of the civil society and the development of participatory policies in the anti-corruption sphere are highly appreciated,” Suren Krmoyan said.
President of the Armenian Lawyers’ Association, Coordinator of Secretariat of the CSO Anti-Corruption Coalition Karen Zadoyan said that they had applied to the government with a request to postpone the adoption of the strategy for a few months so that CSOs could participate in its development.
“If the Government decides to postpone the adoption of the strategy, we will have the opportunity to make the new anti-corruption strategy more legitimate and professional document. It will be a breakthrough document that will bring real changes to the lives of people. I welcome the Government’s approach that the document is based on 3 basic pillars of anti-corruption fight: anti-corruption education, prevention of corruption and inevitability of punishment,” he said.
“If the government decides to postpone the adoption of the strategy, we will have the opportunity to make a new anti-corruption strategy more legitimate and professional. It will be a breakthrough document that will bring real changes to people’s lives. I welcome the Government’s approach that the document is based on three pillars of fight against corruption, which are: anti-corruption education, prevention of corruption and inevitability of punishment,” he said.
Karen Zadoyan informed that 49 recommendations were made to incorporate in the RA Anti-Corruption Strategy, including the establishment of a universal anti-corruption body, establishment of the register of beneficial owners, recovery and restoration of the stolen assets, anti-corruption education, anti-corruption courts, introduction of anticorruption compliance programs in commercial companies, etc. within the framework of the “Commitment to Constructive Dialogue” Project and “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project. Some of the recommendations have already been incorporated in the draft strategy, but there is still much to do.
During the event, a number of participants expressed concern that
More than 90 representatives of government agencies and civil society organizations attended the event.