Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի ունկնդիրներին ներկայացվել է հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը
Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի ունկնդիրները նոյեմբերի 22-ին հյուրընկալեցին «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» խորհրդի անդամ, հակակոռուպցիոն փորձագետ Սյուզաննա Սողոմոնյանին։
Դասախոսության թեման վերաբերում էր Հայաստանում հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի ներդրմանը և դրա կիրառելիության նպատակահարմարությանը՝ միջազգային լավագույն փորձի ներքո։
Ս․ Սողոմոնյանի խոսքով՝ մշակվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի նախագիծ, որի ընդունման պարագայում Հայաստանում առաջին անգամ կներդրվի իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ինստիտուտը։ Ըստ օրինագծի 129-րդ հոդվածի` իրավաբանական անձի քրեական պատասխանատվությունը բացառվում է, եթե նրա կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ և բավարար բոլոր միջոցները սույն օրենսգրքի հոդված 128-ի առաջին մասով նախատեսված անձանց կողմից հանցանքի կատարումը կանխելու նպատակով, սակայն հանցագործությունը կանխելու իրական հնարավորությունը բացակայել է: Ս․ Սողոմոնյանը նշեց, որ միջազգային փորձը հիշյալ «անհրաժեշտ և բավարար բոլոր միջոցները» դիտարկում է հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը։ Եվ այս տեսանկյունից բիզնեսների համար նույնպես օգտակար է ներդնել նշված ծրագիրը՝ կոռուպցիայի զերծ լինելու և քրեական պատասխանատվությունից ազատվելու համար։
Ունկնդիրներին ներկայացվեց նաև հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի միջազգային հաջողված փորձը, որին հաջորդեց հետաքրքիր և բուռն քննարկում։
Ս․ Սողոմոնյանը նաև հավելեց, որ Հայաստանում 2018թ-ի հոկտեմբերի 1-ից մեկնարկել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագիրը, որն իրականացվում է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից։ Ծրագրի նպատակն է բիզնես ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարը, Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման և էթիկայի կանոնների սահմանում և արժեքների սերմանումը և ՓՄՁ-ներում Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը։

The Anti-Corruption Compliance Program was presented to the Students of the Anti-Corruption School for Young Leaders
22.11.2018
On 22 November, the Anti-Corruption School for Young Leaders hosted Ms Susanne Soghomonyan, the Anti-Corruption Expert, Member of Board of the Armenian Lawyers’ Association.
The topic of the lecture was related to the introduction of the anti-corruption compliance program in Armenia and the feasibility of its implementation, in the light of the best international practice.
According to S.Soghomonyan, draft Criminal Code of the Republic of Armenia has been elaborated and, in case of its adoption, for the first time in Armenia, the institute of criminal liability for legal persons will be introduced. According to Article 129 of the draft, the criminal liability of a legal person is excluded if it has undertaken all necessary and sufficient measures to prevent the crime committed by persons envisaged in part 1 of Article 128 of the Code, but there was no real possibility of preventing the crime. Ms Soghomonyan mentioned that the international experience considers the anti-corruption compliance program as the “necessary and sufficient” means. And from this point of view, it is also beneficial for businesses to introduce the program, to be free from corruption and to avoid criminal liability.
The best international experience of the Anti-Corruption Compliance Program was introduced to the attention of the participants as well. The lecture was followed by an interesting and thorough discussion.
S. Soghomonyan also added that “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project which is implemented by The “Center for International Private Enterprise” (CIPE), the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA), the “Corporate Governance Center” (CGC), and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” (YerCCI), was launched in Armenia on 1 October, 2018. The main objective of the project is to combat corruption in the business sector, to introduce the Anti-Corruption Compliance Standards within the Armenian business community, which will contribute to dissemination of corporate governance and ethical values in Armenia.