Ներկայացվել է ՏԶՀԿ ՀԿՑ Ստամբուլյան հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի մոնիթորինգի 4-րդ փուլի զեկույցը․Հայաստանին տրվել են նոր հանձնարարականներ
26.10.2018
2018 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Երևանում ներկայացվել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հակակոռուպցիոն ցանցի (ՀԿՑ) Ստամբուլյան հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի՝ Հայաստանի վերաբերյալ մոնիթորինգի 4-րդ փուլի զեկույցը։
Զեկույցը ներկայացվել է պետական և հասարակական հատվածի շուրջ 3 տասնյակ ներկայացուցիչների, որոնց շարքում էին Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի փորձագետներ Սյուզաննա Սողոմոնյանը և Մարատ Ատովմյանը, Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի փորձագետներ Մարիամ Զադոյանը և Քարլ Ուլբրիխտը։
Զեկույցում ներառված են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում Հայաստանի գրանցած հաջողություններն ու առկա խնդիրները: Մասնավորապես, առանձնացվել է հանրային ծառայության և քաղաքացիական ծառայության ոլորտների օրենսդրությանմշակումը, Էթիկայի և շահերի բախման ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումները, ապօրինի հարստացման քրեականացումը,Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ստեղծումը, ազդարարման համակարգի ստեղծումը, իրական սեփականատերերի ինստիտուտի ներդրումը գնումների ոլորտում: Հանդիպմանը քննարկվել է նաև Հայաստանի հանձնարարականների կատարողականները, ինչպես նաև ՏՀԶԿ Ստամբուլյան հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի կողմից Հայաստանին տրված նոր հանձնարարականները։
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի բաղադրիչի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը նաև բարձրաձայնեց իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության հարցը։ Նշյալ հարցին ի պատասխան ասվեց, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը կարևորում է այդ ինստիտուտի ներդրումը ՀՀ-ում, և քրեական նոր օրենսգրքի նախագիծը կրկին դրվելու է քաղաքական օրակարգում։

The Report of the 4th round of the Monitoring of the Istanbul Anti-Corruption Action Plan of the OECD ACN was presented: New Recommendations were given to Armenia
26.10.2018
On 26 October, 2018, the 4th round of the Monitoring Report of Armenia on the Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia (OECD) Anti-Corruption Network of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) has been presented in Yerevan.
The report was presented for about three dozen representatives of the state and public sector, including the representatives of the Armenian Lawyers’ Association Susanne Soghomonyan and Marat Atovmyan, and experts of the Armenian Anti-Corruption Coalition Mariam Zadoyan and Carl Ulbricht.
The report includes the achievements and challenges of Armenia in the fight against corruption. Particularly, the development of public service and civil service legislation, legislative reforms in the field of ethics and conflict of interest, criminalization of illicit enrichment, the establishment of the Corruption Prevention Committee, the establishment of a whistleblowers’ system, the introduction of the  beneficial owners institute in the procurement field. The meeting participants also discussed the implementation of recommendations assigned to Armenia as well as the new recommendations given to Armenia by the OECD Istanbul Anti-Corruption Action Plan.
Ms Mariam Zadoyan, the Project Manager of the Armenian Lawyer’s Association (ALA) component of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project raised the issue of criminal liability for legal entities. In response to this question, it was noted that the Ministry of Justice of Armenia attaches importance to the introduction of the institute in Armenia and the New Draft Criminal Code will be put on the political agenda again.