Քննարկվեց ԲԿԳ-Հայաստան գործողությունների չորրորդ ծրագրի նախագիծը
2018 թվականի հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել Բաց կառավարման գործընկերություն (ԲԿԳ) նախաձեռնության աշխատանքային խմբի նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված էր ԲԿԳ-Հայաստան գործողությունների չորրորդ ծրագրի նախագծի քննարկումը։ Նիստին մասնակցում էր նաև Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի խորհրդի անդամ Սյուզաննա Սողոմոնյանը։
Նիստը վարում էր առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը։
Նիստում քննարկվել են հետևյալ հանձնառությունները՝ պաշտոնական հայտարարագրերի ցանկի ընդլայնում, պետական բյուջեից դրամաշնորհների մրցույթային կարգի սահմանում, իրական սեփականատերերի ռեգիստրի մշակում, վարկային և դրամաշնորհային միջոցների թափանցիկության ապահովում, համայնքային կայքերի հասանելիություն և արդիականացում, ջրային և հողային ռեսուրսների ինտերակտիվ քարտեզի մշակում, կրթության և առողջապահության ոլորտի հասանելիության ապահովում, հանրագրերի համակարգի ներդրում:
Նշենք, որ պաշտոնական հայտարարագրերի ցանկի ընդլայնման, իրական սեփականատերերի ռեգիստրի մշակման և համայնքային կայքերի հասանելիության և արդիականացման առաջարկների հեղինակներից է՝ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան։
ԲԿԳ-Հայաստան գործողությունների չորրորդ ծրագրի նախագծին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Հարկ է նշել, որ սեպտեմբերին և հոկտեմբերին մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ և հասարակական քննարկումներ տեղի ունեցան կառավարության, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ, որոնց նպատակը վերը նշված գործողությունների պլանի բարելավումն էր։ Միջոցառումնեը համատեղ կազմակերպել էին  ՀՀ կառավարությունը, «Արմավիրի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-մ և «Տեղեկատվության ազատության» ՀԿ-ն»;։ այդ հանդիպումներին մասնակցել են նաև «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ. Հայաստան» ծրագրի Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կոմպոնենտի ծրագրի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը, ԻՀԱ Խորհրդի անդամ Սյուզաննա Սողոմոնյանը, և ԻՀԱ միջազգային փորձագետ Քարլ Ուլբրիխտը։ Հայաստանի ՔՀԿ-ներ Հակակոռուպցիոն կոալիցիան և ԻՀԱ-ն ներկայացրել են 7 առաջարկություն․
• պետական պաշտոնյաների ակտիվների և եկամուտների հայտարարագրման համակարգի բարելավում,
• գողացված ակտիվների վերականգնման ծրագրի ներդրում,
• հակակոռուպցիոն համապատասխան մեխանիզմների ներդրում,
• իրական սեփականատերերի ռեգիստրի ներդրում,
• տեղական ինքնակառավարման մարմինների թափանցիկության և մասնակցային ժողովրդավարության բարելավում,
• լոբբիստների ռեգիստրի ստեղծում,
• անտառային ռեսուրսների թվայնացրած քարտեզագրում։
ՔՀԿ հակակոռուպցիոն կոալիցիայի և ԻՀԱ ներկայացրած առաջարկությունների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվությունը հասանելի է․ https://armla.am/en/3374.html
Հարկ է նշել, որ 7 առաջարկություններից 3-ը ընդգրկվել են Գործողությունների ծրագրում դրանք են՝ պետական պաշտոնյաների հայտարարարագրեր ներկայացնող անձանց ցանկի ընդլայնման, իրական սեփականատերերի ռեգիստրի և տեղական ինքնակառավարման վերաբերյալ առաջարկությունները: Չնայած այն հանգամանքին, որ լոբբիստների ռեգիստրի ստեղծման վերաբերյալ, գողացված ակտիվների վերականգնման և Հակակոռուպցիոն համապատասխանության մեխանիզմների ներդրման առաջարկությունները չեն ընդգրկվել Գործողությունների ծրագրում, սակայն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ դրանք ներառվեն ՀՀ նոր հակակոռուպցիոն ռազմավարության մեջ։

On 23 October, 2018 the working group of the Open Government Partnership (OGP) Initiative took place in the Government of Armenia, the agenda included the discussion of the OGP-Armenia Draft Action Plan. Susanne Soghomonyan, member of the Armenian Lawyers’ Association attended the meeting as well.
The First Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan chaired the meeting.
The following commitments were discussed at the meeting: expanding the list of officials’ declarations, defining the rules for providing grants from the state budget, developing a beneficial owners register, ensuring transparency of credit and grant funds, access to and updating community websites, developing an interactive map of water and land resources, access to education and healthcare, introduction of the petition system.
It is worth mentioning that one of the authors of the proposal to expand the list of official’s declarations, to develop a beneficial owners’ register, and to access and update of community websites is the Armenian Lawyers’ Association.
For more information on the OGP-Armenia Draft Action Plan for the Fourth Project please visit the following here.
It is noteworthy that a number of working meetings and public discussions took place in September and October with the participation of Government, Civil Society and international experts aimed at developping the mentioned Action Plan organized by the RA Government, “Armavir Development Center” and “Freedom of Information Center”, where Mariam Zadoyan, Project Manager of ALA component of the” Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project, Syuzanna Soghomonyan, ALA board member and Carl Ulbricht, ALA international expert participated.
Initially, CSO’s Anti-Corruption Coalition of Armenia and ALA have proposed 7 recommendations which included the following:
Here you can find more information on the mentioned recommendations submitted by CSO’s Anti-Corruption Coalition of Armenia and ALA: https://armla.am/en/3374.html
It is worth mentioning that 3 out of 7 recommendations have been incorporated in the Action Plan concerning the expansion of the list of public officials’ declarations, establishment of a beneficial owners’ register and the local government. Although the recommendations concerning the establishment of a lobbyists’ register, introduction of a program on stolen asset recovery and anti-corruption compliance mechanisms have not been enshrined in the Action Plan, nevertheless an agreement was reached to include them in the new RA Anti-Corruption Strategy.