Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության կրթաթոշակակիր, «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը, հոկտեմբերի 16-20-ը մասնակցել է Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում կազմակերպված ուսումնական այցին։ Մոլդովայում և Հայաստանում բիզնես ոլորտում առկա են միևնույն կոռուպցիոն ռիսկերը, որոնք դրսևորվում են մենաշնորհների, օլիգոպոլիաների և պետական գնումների ոլորտներում։ Ուսումնական այցի նպատակը նոր գործարար կապերի հաստատումն էր, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերի քարտեզագրման, մասնավոր սեկտորի կոռուպցիայի դեմ պայքարի օրենսդրության ու պարկտիկային ծանոթանալը,և իրական սեփականատերերի ու Հակակոռուպցիոն համապատասխանության մեխանիզմների վերաբերյալ փորձի փոխանակումը։
Հյուրընկալող կազմակերպությունը Հակակոռուպցիոն ուղղվածություն ունեցող «Քաղաքականությունների ու բարեփոխումների կենտրոն» ՀԿ-ն էր: Ուսումնական այցի շրջանակներում Մարիամ Զադոյանը հանդիպել է տարբեր շահագրգիռ կողմերի, այդ թվում`«Արդյունավետ և պատասխանատու կառավարման ասոցիացիա», “Juridice Moldova” իրավաբանանական ընկերության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Մոլդովայի առողջապահության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության գնումների հարցերով անկախ փորձագետ և ծրագրերի ղեկավար Սերգեյ Մերջանի և Անկախ հետաքննող լրագրող Ջեյն Վակարիի հետ։ Կապեր են հաստատվել բիզնես անդամակցություն ունեցող կազմակերպությունների հետ ինչպիսիք են․«Արտասահմանյան փոքր ձեռնարկությունների դաշինքը» և Մոլդովայի իրավական ռեսուրսների կենտրոնը: Հակակոռուպցիոն համապատասխանության մեխանիզմների առումով, Մոլդովան մի շարք հանցագործությունների համար քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում իրավաբանական անձանց համար, սակայն հակակոռուպցիոն համապատասխանության ապահովման ծրագրեր նախատեսված չեն որպես քրեական պատասխանատվությունից ազատելու հիմք, և միայն մի քանի ֆրանչայզինգային ընկերություններ ունեններդրաված այդպիսի ծրագրեր։ Ինչ վերաբերում է իրական սեփականատերերին, ապա օրենքի պահանջ է, որի համաձայն մոլդովական կազմակերպությունները պարտավոր են գրանցման ժամանակ տրամադրել իրենց իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը, սակայն իրական սեփականատերերի գրանցամատյան (ռեեստր) որպես այդպիսին չկա։

On October 16-20, the Eastern Partnership Civil Society Fellow and the Project Manager of the "Introduction of the institute of beneficial ownership in RA with the aim of combatting corruption" Project, Mariam Zadoyan has participated in a study tour in Chisinau, Moldova.
Moldova and Armenia both face similar corruption risks in the business sector, mainly monopolies and oligopolies, as well as in the public procurement sector.
The aim of the study tour was establishing new business contacts, mapping of the stakeholders and getting cognizant with the legislation and practice on combating corruption in private sector, including experience exchange on the mechanisms of beneficial ownership and anti-corruption compliance and etc.
The hosting organization was the “Center for policy and Reform” NGO which has an anti-corruption direction. During the study tour, Mariam Zadoyan had also meetings with different stakeholder, including “Association for Efficient and Responsible Governance” NGO, “Moldovan Bar Young Lawyers Association”, NGO, “Juridice Moldova” law firm, Independent Procurement Expert and Project Coordinator from Ministry of Health, Labour and Social Protection, Serghei Merjan and Independent Investigative Journalist Djein Vacari. Contacts have been made also with Business Membership Organizations such as the Foreign Small Enterprise Alliance and Legal Resources Centre from Moldova.
Concerning the beneficial ownership, Moldovan organizations are imposed with a legal obligation to provide information on their beneficial owners during the registration, however there is no registry of beneficial owners as such. Concerning the anti-corruption compliance mechanisms, Moldova has foreseen criminal liability for legal persons for several offences, however, anti-corruption compliance programs as such are not foreseen as a basis for exempting the criminal liability and only some franchised companies have such programs in place.
Mariam's Project is aimed at combating corruption, in particular, the introduction of the Register of Beneficial Owners in Armenia aimed at overcoming business and political cohesion. Within the framework of the program, among other activities, educational visits will be conducted to study the best international practices, as well as seminars for their ontroduction in Armenia, information sessions and seminar in public-private partnership format, as a result of which an appropriate anti-corruption policy will be presented to the Government of Armenia.