Տեղի է ունեցել ԱԼԳ առաջին տնտեսական թեմայով համաժողովը
Դեկտեմբերի 7-ին Վիեննայում, Եվրախորհրդի Ավստրիայի նախագահությունը հյուրընկալեց Արևելյան գործընկերության (ԱԼԳ) առաջին բարձր մակարդակի համաժողովը`«Հզոր տնտեսությունհզոր հասարակությունների համար. ներդրումներ մարդկային կայուն զարգացման նպատակով» թեմայով:
Արևելյան գործընկերության (ԱԼԳ) առաջին բարձր մակարդակի համաժողովը հյուրընկալեց ԱԼԳ բոլոր շահագրգիռ կողմերին նպատակ ունենալով նրանց ներկայացնել Եվրամիության վեց արևելյան գործընկեր երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Վրաստան, Մոլդովա, Ուկրաինա) 2018 թվականին նվաճած հաջողույան պատմությունները, ինչպես նաև ապագայի որոշ առանցքային ոլորտները քննարկելու համար. այդ թվում տնտեսական և ներդրումային միջավայրը, աշխատանքային (շուկայի) մարտահրավերները և երիտասարդության խնդիրները (կրթություն, ուսուցում և զբաղվածություն): «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ. Հայաստան» ծրագրի Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կոմպոնենտի ծրագրի ղեկավար, Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության կրթաթոշակակիր Մարիամ Զադոյանը, նույնպես մասնակցում էր համաժողովին,
Համաժողովում բացման խոսքով ելույթ ունեցան Ավստրիայի Եվրոպական ինտեգրման և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Կարին Քնիսլը և ԵՄ-ի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը:
Բացման խոսքերին հետևեցին երեք պանելային քննարկումներ․
• Պանելային քննարկում I – Բիզնես միջավայրի բարելավում ներառական եղանակով. Որ դերակատարներն ու միջոցները կարող են լավագույնս նպաստել ավելի ուժեղ հասարակություններին:
Այս նիստի նպատակը գործընկեր երկրներում գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավման հիմնական տնտեսական և իրավական պայմանների բացահայտումն էր, և ինչ գործոններ են (ներառյալ ներգրավումը, մասնակցությունը, համախմբումը) նպաստում ավելի ուժեղ հասարակություններին (և նպաստում աշխատատեղերի ստեղծմանը), ինչպես նաև բերվեցին հաջողված քաղաքականությունների կոնկրետ օրինակներ:
• Պանելային քննարկում II – Շուկայի կարիքները և հմտություններ համապատասխանեցում․ ինչպես ապահովել մարդկանց համապատասխանորակավորումները։
Այս նիստի նպատակն էր քննարկել, թե ինչ որակավորումներ անհրաժեշտ գործընկեր երկրներում աշխատատեղերի ստեղծման համար և ինչպես ապահովել նման որակավորումներըշի տրամադրումը մարդկանց, այդ թվու կոնկրետ օրինակների հիման վրա:
• Պանելային քննարկում III – Ներդրումներ ապագայի համար. Ինչպե՞ս խթանել երիտասարդների զբաղվածությունը և աշխատունակությունը:
Այս նիստի նպատակն էր բացահայտել ուղիներ և տալ լավագույն փորձի կոնկրետ օրինակներ, ապահովելու կրթությունից աշխատանքի ավելի հեշտ անցում, ինչպես նաև երիտասարդ ձեռնարկատիրության խթանումը:

The First Annual Eastern Partnership (EaP) Conference on the topic of Economy took place
On 7 December in Vienna, the Austrian Presidency of the European Council hosted the first high-level annual Eastern Partnership (EaP) conference around the subject of ‘A stronger economy for stronger societies – Investing in people for sustainable growth’. The high-level first annual Eastern Partnership (EaP) conference brought together all the stakeholders of the EaP in order to highlight success stories of 2018 in the partner countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine) and to discuss some key areas for the future: the economic and investment climate, labour (market) challenges and youth issues (education, training and employment). Mariam Zadoyan, the Project Manager of the Armenian Lawyers’ Association component of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project and Eastern Partnership Civil Society Fellow, has also participated in the event․
The conference was opened by Dr Karin Kneissl, Austrian Federal Minister for Europe, Integration and Foreign Affairs and Johannes Hahn, the EU Commissioner for Neighbourhood and Enlargement Negotiations.
This has been followed by three panel discussions through the day:
• Panel I: Improving the business environment in an inclusive manner: which actors and which measures can best contribute to stronger societies?
The objective of this session was to identify key economic and legal conditions to improve the business and investment climate in Partner Countries, and which factors (e.g. inclusion, participation, cohesion) contribute to stronger societies (and foster job creation), while giving concrete examples of successful policies.
• Panel II: Matching market needs and skills: how do we ensure that people are equipped with the right qualifications?
The objective of this session was to discuss what qualifications the economies in Partner Countries need for job-creation and how to ensure that such qualifications are provided to the people, including on the basis of concrete examples.
• Panel III: Investing in our future: how to foster youth employment and employability?
The objective of this session was to identify ways and give concrete examples of best practice to ensure an easier transition from education to work, as well as how to foster youth entrepreneurship.