Կոռուպցիան ընկերության համար կարող է ունենալ կործանարար իրավական, ֆինանսական և հեղինակային էֆեկտ
2008թ-ին պատմության մեջ իր հնչեղությունը չունեցող կոռուպցիոն դեպքի դատավարության արդյունքում Եվրոպայի խոշորագույն մեքենաշինական Siemens ընկերությունը քրեական և քաղաքացիական պատժամիջոցների գժով Գերմանիայում վճարեց 814 միլիոն ԱՄՆ դոլար և ևս 800 միլիոն՝ Միացյալ Նահանգներում, քանոր որ 1.36 միլիարդ դոլար ծախսել էր արտասահմանում ոչ հավաստի հաշվապահական հաշվառման համար կաշառքներ տալու վրա: Իր հեղիանակությունը վերականգնելու համար ընկերությունից պահանջվեցին համապատասխանություն ապահովելու տարիների ջանքեր և հակակոռուպցիոն պայքարի գլոբալ նախաձեռնություններին համակողմանի աջակցության ցուցաբերում: Հետևաբար, նման ռիսկերն ըմբռնելը տեսական վարժություն չէ, այլ ավելի շոտ տնօրենների խորհրդի կամ կառավարման համարժեք մարմնի պատասխանատվության առանցքային ոլորտն է:
Siemens ընկերության, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ դեպքերում կաշառակերության վերաբերյալ լռելյալ համաձայնությունը եկել է ամենավերևից, ինչը վկայում է կորպորատիվ կառավարման ոլորտի լուրջ սխալների և թերությունների մասին: Երբ 2007 թ-ին բռնկվեց կաշառակերության սկանդալը, ընկերությունը փոխեց գործադիր բարձրագույն պաշտոնատար անձանց կեսին, ինչպես նաև օպտիմալացրեց որոշումների կայացման գործընթացը և տնօրենների խորհրդում անդամությունը՝ աուդիտի հանձնաժողովին վերապահելով համապատասխանության հետ կապված հարցերի առավել արդյունավետ լուծման իրավասությունները:
Այդ իսկ պատճառով ընկերության էթիկական վարքագծի ապահովումը տնօրենների խորհրդի կամ փակ ընկերությունների դեպքում սեփականատիրոջ գործն է: Վերջին հաշվով պատասխանատվությունը դրված է նրանց վրա, հենց նրանք են իրենց անգործության համար այդ ոլորտում կրում անձնական պատասխանատվության ռիսկը: Կառավարման բարձրագույն մարմինը (տնօրենների խորհուրդը) պետք է պահանջի, որ ընկերության վարչությունը, ֆունկցիոնալ ստորաբաժանումների ղեկավարները կանոնավոր հաշվետվություններ ներկայացնեն հակակոռուպցիոն համապատասխանության ռիսկերի գնահատման վերաբերյալ: Այնուհետև խորուրդը կշռում է այդ ռիսկերը՝ նպատակ հետանդելով նվազեցնել դրանք այնտեղ, որտեղ դա հնարավոր է, և կայացնել ընկերության ապագային վերաբերող տեղեկացված որոշումներ: Տնօրենների խորհրդի կամ համարժեք կառավարման մարմնի շրջանակներում կարելի է դիտարկել ռիսկերի կառավարման հանձնախմբի ձևավորումը՝ դրա կողմից ռիսկերի գնահատումն ու կառավարումը ղեկավարելու համար:
G20/Տնտեսական Համագործակցության և Զարգացման Կազմակերպության կորպորատիվ կառավարման սկզբունքները որպես տնօրենների խորհրդի առանցքային գործառույթ նախատեսում են ռիսկերի կառավարման քաղաքականության ուղղորդումը և վերանայումը:
Ընկերության տնօրենների խորհուրդը կամ կառավարման համարժեք մարմինը և գլխավոր տնօրենը չափազանց կարևոր դեր են խաղում վերևից «տոն» տալու հարցում՝ ընդգծելով ընկերության համար գործարար էթիկայի և պրոֆեսիոնալ բարեխղճության կարևորությունը, պատշաճ ուշադրություն և ռեսուրսներ հատկացնելով հակակոռուպցիոն համապատասխանությանը: Նրանք պետք է լինեն ընկերության շարժիչ ուժը և էթիկական մշակույթի ջատագովները, պետք է առաջնորդեն իրենց անձնական օրինակով: Նրանց կողմից ընկերության վարքականոնների խախտումները թույլատրում են մյուսներին գործել նման ձևով:
Համապատասխանություն ապահովելու այդ, ինչպես նաև կառավարման այլ առանցային գործառույթներ իրականացնելու համար տնօրենների խորհուրդը կամ կառավարման համարժեք այլ մարմինը և գլխավոր տնօրենը պետք է հետևեն կորպորատիվ կառավարման լավագույն սկզբունքներին:
Կարևոր է իմանալ, որ այս սկզբունքները բացառապես չեն կիրառվում միայն ֆոնդային բորսաներում ցուցակված խոշոր ընկերությունների կողմից: Կորպորատիվ կառավարման սկզբունքները և առաջադեմ փորձը տարածվում են տարբեր տեսակի ընկերությունների՝ ներառյալ միջին ձեռնարկությունների վրա: Հնարավոր է՝ անհրաժեշտ լինի դրանք համապատասխանեցնել սեփականության տարբեր ձև ունեցող ընկերությունների համար՝ հաշվի առնելով դրանց հատուկ ռիսկերը:

Corruption can have serious destructive legal, financial and credibility consequences for a company.
In 2008, as a result of a high-profile trial on corruption, Siemens, the largest machine manufacturer in Europe, paid $ 814 million of criminal and civil fines in Germany and another $ 800 million in the United States, because the company had spent about $ 1.36 billion in foreign countries on bribes for unreliable accounting. To regain its credibility, the company requires years of compliance and comprehensive support for global anti-corruption initiatives. Therefore, understanding such risks is not theoretical exercise, but rather the key to the responsibility of the board of directors or the equivalent governing body.
In the case of Siemens Company, as well as in many other cases, consensus on bribery has come from the top which indicates serious mistakes and shortcomings in corporate governance. When a corruption scandal broke out in 2007, the company changed half of its top managers, and also optimized the decision-making process and board membership, and entrusting the Audit Committee with the authority to effectively address compliance issues.
On this basis, ensuring ethical behavior of the company is a matter of the board of directors and in the case of closed companies it is the matter of the owner. Ultimately, the responsibility lies on them, and they bare personal responsible for the risk of their inaction. The supreme governing body (board of directors) must require that the company’s management, the heads of functional sub-divisions regularly submit reports on the risk assessment of anti-corruption compliance. The board then weighs these risks in order to reduce them where it is possible and make informed decisions about the future of the company. Within the framework of the board of directors or equivalent governing body, it is possible to consider the formation of a risk management committee to assess and manage the risks.
G20 / Corporate Governance Principles of the Organization for Economic Cooperation and Development as the key function of the board of directors provide guidance and review of the risk management policy.
The company’s board of directors or the governing body and the general manager play an extremely important role in giving “direction” from the top, emphasizing the importance of business ethics and professional integrity for the company, by providing proper attention and resources to anti-corruption compliance. They must be the driving force of the company and the advocates of ethical culture, should lead by personal example. Violations of the code of conduct of their company, which they will make allows other persons to act in such way as well.
To ensure compliance in order to perform this, as well as other key management functions, the board of directors or other equivalent governing body and CEO must follow the best corporate governance principles.
| G20 / OECD Principles of Corporate Governance |
| I) Ensuring the basis for an effective corporate governance framework; |
| II) The rights and equitable treatment of shareholders and key ownership functions; |
| III) Institutional investors, stock markets, and other intermediaries; |
| IV) The role of stakeholders; |
| V) Disclosure and transparency; |
| VI) The responsibilities of the board. |
| Source: https://www.oecd.org/daf/ca/Corporate-Governance-Principles-ENG.pdf |
It is important to know that these principles are exclusively used not only exclusively by large companies listed on stock exchanges. Corporate governance principles and advanced practices apply to different types of companies, including medium-sized enterprises. It may be necessary to match them with different forms of ownership, given their special risks.