Փետրվարի 15-ին Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնը, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան և Երևան քաղաքի առևտրաարդյունաբերական պալատը՝ Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի համագործակցության շրջանակներում անցկացրին «Կոռուպցիայի դեմ պայքում բիզնեսի դերը. հայաստանյան իրականություն» թեմայով քննարկումը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի ղեկավար Նարինե Մելիքյանը: Նա ներկայացրեց Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի կողմից ֆինանասավորվող և հայաստանյան գործընկերների կողմից իրականացվող «Հայաստան. հակակոռուպցիոն վարվելակերպի խրախուսումը և բարեփոխումները» ծրագրի հիմնական նպատակներն ու բաղկացուցիչները, ինչպեսև Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի դերակատարումն այդ ծրագրում:
Նրա խոսքով, ծրագիրը նպատակը Հայաստանի գործարար հատվածում հակակոռուպցիոն համապատասխանության ընկալման բարելավումն է, պետություն-մասնավոր կապի խթանումը՝ ոլորտի շրջանակում: Նարինե Մելիքյանը նշեց, որ նպատակների իրականացման համար առաջիկա ամիսներին դասըթացներ են կազմակերպվելու բիզնես ներկայացուցիչների համար՝ ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում: Նախատեսվում է նաև օգնություն տրամադրել ընկերություններին՝ հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի մշակման ու ներդրման համար:
«Մենք փորձելու ենք այս ծրագրի շրջանակներում կոլեkտիվ համագործակցության, կոլեկտիվ հակակոռուպցիոն համապատասխանության միջոցառումների իրականացման համար նյութեր նախապատրաստել»,- նշեց Նարինե Մելիքյանը:
Մարիամ Զադոյանը, ով Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի (ԻՀԱ) ներկայացուցիչն է, ներկայացրեց բիզնես ոլորտում կատարված կոռուպցիայի դեմ պայքարի աշխատանքները: Նրա խոսքով, մոտ 3 տարի առաջ իրականացրած հակակոռուպցիոն ծրագրի շրջանակներում Բիզնեսում կոռուպցիոն ռիսկերի վերաբերյալ զեկույց է պատարստվել և շուրջ 117 առաջարկություններով ներկայացվել է կառավարություն: Հարկային, մաքսային, տնտեսական ազատ մրցակցության, թույլտվությունների ու լիցենզիաների, պետական գնումների, համակարգային բիզնես բարեփոխումների ոլորտների վերաբերյալ առաջարկությունների մեծ մասն ընդունվել է կամ կատարման փուլում է:
«Այժմ Երևանում և ԻՀԱ մարզային գրասենյակներում՝ Գյումրիում, Վանաձորում, Կապանում և Գավառում շուրջ 75 փոքր և միջին ձեռնարակտերերի հետ են աշխատում: Արդեն ներկայացվել է, թե ինչ է հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը, ինչ ռիսկեր կոռուպցիոն կարող է առաջացնել իրենց բիզնեսի համար և այլն»,-ասաց Մարիամ Զադոյանը:
Նա նաև նշեց, որ այս ընկերությունները մասնակցելու են մարտ ամսին նախատեսվող դասընթացներին: Իրավաբանները նաև նրանց անվճար իրավաբանակն խորհրդատվություն կտրամադրեն և կօգնեն իրենց ընկերություններում ներդնել հակակոռուպցիոն համապատասխանթության ծրագիրը:
Առևտրաարդյունաբերական պալատների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում ներկայացրեց Վլադիմիր Ամիրյանը: Նա նշեց, որ արդեն թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածի կողմից ծրագրի նկատմամբ հետաքրքրություն է նկատվում: «Կարծում եմ թեման հիմա ավելի ակտուալ է դառնում: Ընտրել ենք գործողությունների մի քանի ուղղություն: Հակակոռուպցիոն համապատասխանության վերաբերյալ նոր ուղեցույց կմշակվի, որը հանրությանը կներկայացվի հաջորդ ամիս, մյուս երկու գործընկերների հետ արդեն հարցաթերթեր են կազմել, իսկ մասնավոր հատվածում նաև դասընթացներ կկազմակերպվեն: Դրանից հետո ցանկության դեպքում կաշատենք համապատասխանության ծրագիր ներդնել այդ կազմակերպություններում»,-ասաց Վլադիմիր Ամիրյանը:
Նարինե Մելիքյանը ներկայացրեց «Կոռուպցիայի դեմ պայքում բիզնեսի դերը. հայաստանյան իրականություն» հետազոտության արդյունքները: Նա նշեց, որ հետզոտությունն իրականացվել է հարցման միջոցով՝ երեք կազմակերպությունների համատեղ ուժերով: Հարցմանը մասնակցել են 188 կազմակերպություններ:
Հետազոտությունը նպատակ է հետապնդել՝
«Հարցված ընկերությունների մոտ բավականաչափ բարձր է եղել կոռուպցիայի ու դրա հետևանքների վերաբերյալ տեղեկացվածության մակարդակը, ընդգծված է եղել կոռուպցիայի նկատմամբ բացասական և քննադատական վերաբերմունքը»,-նշեց Նարինե Մելիքյանը՝ անդրադառնալով նաև մյուս հատկանշական արդյունքներին:
Հավելենք, որ բիզնես սեկտորի ներկայացուցիչները, ովքեր ևս մասնակցում էին քննարկմանը, մեծ հետաքրքրություն ներկայացրեցին և ցանկություն հայտնեցին մասնակցել առաջիկա դասընթացներին: Նրանք պատարաստակամություն հայտնեցին իրենց ընկերություններում ներդնել հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը:

On February 15, the Corporate Governance Center, the Armenian Lawyers’ Association and the Yerevan Chamber of Commerce and Industry, held a roundtable discussion on the “Role of Business in the Fight against Corruption: Armenian Reality” within the framework of within the framework of the cooperation with the “Center for International Private Enterprise”.
Ms Narine Melikyan, President of Corporate Governance Center delivered opening remarks at the event. She presented the main objectives and components of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reform” project, which is implemented by), the Armenian Lawyers Association, the Corporate Governance Center and the Yerevan Chamber of Commerce and Industry funded by the “Center for International Private Enterprise”. She also touched upon the role of the Corporate Governance Center in the project.
According to her, the objective of the project is to improve the perception of anti-corruption compliance in Armenian business sector, the promotion of public-private partnership within the framework of the sector. Narine Melikyan noted that trainings for business representatives both in Yerevan and in regions would be organized in the coming months. It is also planned to provide assistance to companies for the elaboration and implementation of the anti-corruption compliance program.
“We will try to prepare materials for collective cooperation, collective anti-corruption measures within the framework of this program,” Narine Melikyan said.
Ms Mariam Zadoyan, a representative of the Armenian Lawyers’ Association, presented the activities performed to combat corruption in the business sector. According to her, within the framework of the anti-corruption program, which was implemented about 3 years ago, a report on Corruption Risks in Business had been prepared and about 117 proposals were submitted to the Government. Most proposals on tax, customs, free economic competition, permits and licenses, public procurement, and systemic business reforms have been adopted or are in implementation phase.
“Currently, ALA’s offices in Yerevan, Gyumri, Vanadzor, Kapan and Gavar are working with about 75 small and medium-sized businesses. The information on anti-corruption compliance and its purpose has already been presented to SME representatives. They have been familiarized with risks that corruption may cause for their businesses,” Mariam Zadoyan said.
She also mentioned that these companies will participate in the trainings scheduled for March. Lawyers will also provide them with free legal advice and help to incorporate the anti-corruption compliance program in their companies.
Mr. Vladimir Amiryan presented the role of chambers of commerce and industry in the fight against corruption. He noted that the public and private sectors are already interested in the program. “I think the topic is becoming more relevant now. We have selected some directions of action. A new guide on anti-corruption compliance will be developed, and it will be presented to the public next month. Questionnaires have been complied with the other two partners, and trainings will be organized in the private sector as well. After that, if requested, we will work to introduce compliance programs in these organizations,” Vladimir Amiryan said.
Narine Melikyan presented the results of the survey “The Role of Business in Combating Corruption: Armenian Reality”. She noted that the survey was conducted through a poll with joint efforts of the three organizations. 188 organizations participated in the survey.
The survey aimed to:
“The level of awareness about corruption and its consequences was high in the surveyed companies, there was a negative and critical attitude towards corruption,” Narine Melikyan said, referring to other key figures.
Additionally, representatives of the business sector, who also were participating the discussion, showed great interest and expressed their willingness to participate in the upcoming courses. They expressed readiness for introducing the anti-corruption compliance program in their companies.