Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնը «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն» ՀԿ-ի, «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի, և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ, այսօր՝ փետրվարի 22-ին բիզնեսի ներկայացուցիչների համար սկսեց «Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը բիզնեսում» դասընթացը:
Այս ծրագրի նպատակն է Հայաստանի գործարար հատվածի կողմից համապատասխանության ընկալման բարելավումն ու դրա գործնական կիրառումը, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով պետություն-մասնավոր հատվածգործակցության խթանումը:
Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի ղեկավար Նարինե Մելիքյանը նշում է, որ Երևանում և Հայաստանի մարզերից 2-ում իրենց կազմակերպության կողմից 5 դասընթաց կանցկավի: Երևանում կայացած առաջին դասընթացին մասնակցեցին թվով 15 կազմակերպության ներկայացուցիչներ: Դասընթացի ավարտին մասնակիցները նաև սերտիֆիկատներ կստանան: Նարինե Մելիքյանի խոսքով, ոչ բոլոր մասնակցիներն են իրազեկ թեմային:
«Դասընթացի 15 մասնակիցներից միայն մեկն է ամբողջությամբ իրազեկ թեմային: Եթե 10 բալանոց համակարգով դիտարկենք, ապա մասնակիցներն ընդհանուր առմամբ 3-4 միավորի են իրազեկված»,-նշում է նա:
Նարինե Մելիքյանը նաև նշում է, որ եթե յուրաքանյչուր խմբի մասնակիցների գոնե կեսի հետ հետագայում շարունակվի համագործակցությունը և համապատասխանության ծրագրեր ներդրվեն կազմակերպություններում, ապա լավ արդյունք կգրանցվի:
«Կարելի կազմակերպություններում, եթե ողջ ամբողջությամբ, ապա գոնե որոշ մասեր ներդնել, օրինակ վարքականոնները բարելավել, ուսուցումներ կազմակերպել և այլն: Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը ներդնելու համար կազմակերպության բարձրագույն օղակից սկզբնական շրջանում որոշ ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի իրենք էլ հասկանան սա: Պետք է դասընթացի մասնակիցներն էլ նրանց ներկայացնեն, բացատրեն ծրագրի էությունը: Մենք՝ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում, մինչև հոկտեմբերի 1-ը անվճար ծառայություններ ենք մատուցելու»,-նշեց Նարինե Մելիքյանը:
Դասընթացը Երևանի պետական համալսարանի Հանրային կառավարման բաժնի դասախոս Կատերինա Ալթունյանին հետաքրքրել է, քանի որ դասավանդում է հանրային-մասնավոր համագործակցության թեմաներով, իսկ դասընթացի շրջանակում ներկայացվող նյութերը պարզբանումներ են տալիս նաև գործնականում հանդիպող խնդիրների վերաբերյալ:
«Կորպորատիվ կառավարման սկզբունքները և միջազգային փորձի ներդրումը շատ կարևոր է կոռուպցիայի հաղթահարման տեսանկյունից: Սա նաև ընդհանուր մթնոլորտը կփոխի և թույլ կտա զարգանալու ոչ միայն խոշոր, այլ նաև փոքր միջին բիզնեսի համար որն իրականում շատ կաղում է ՀՀ-ում»,-նշում է Կատերինա Ալթունյանը:
«Եթե մեր երկիրը որդեգրել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի քաղաքականությունը, ուրեմն պետք է բոլորս էլ մեր մասով հնարավորինս աջակցենք: Եթե անգամ հեղափոխությունն էլ չլիներ, մենք տեսնում էինք, որ արդեն անհնար է այս կոռուպցիոն միջավայրում գոյատևել»,-նշում է Հայկուհի Ռուբինյանը, ով «Հայ նախագիծ» բաց բաժնետիրական ընկերության մարդկային ռեսուրսների կառվարման բաժնի վարիչն է:
Նրա խոսքով, ընկերությունում շուրջ 135 աշխատող կա և պատրաստվում են ընկերությունում հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիր ներդնել, ինչի համար հնարավոր է որոշ դասընթացներ կազմակերպվեն նաև աշխատակիցների համար: «Մեր ընկերությունում մինչ այժմ չեմ տեսել կոռուպցոին ռիսկեր, բայց ցավոք, կոռուպցիան միայն կաշառք տալը և վերցնելը չէ: Օրինակ, մի քանի կազմակերպություններ պայմանավորվեն, երբ մասնակցում են ինչ-որ գնման մրցույնթների, և ես արտաքին կապերի հետ կապված ազնիվ մրցակցության խնդիրներ էի տեսնում: Պետք է այս առումով գրագետ և զինված լիեննք, հնարավորինս աջակցենք այս ծրագրի իրագործմանը»,-նշում է Հայկուհի Ռուբինյանը:
«Արմսվիզ» բանկ փակ բաժնետիրական ընկերության իրավաբանական բաժնի ղեկավար Միհրան Գալստյանի խոսքով, ծրագրի ներդրումը կազմակերպությունների համար իրավական առումով խոչընդոտներ չի կարող ստեղծել, քանի որ նրանք իրավազոր են իրենց կանոնադրություններում փոփոխություններ կատարել: Նա նաև նշում է, որ նմանատիպ ծրագրերը կարող են նպաստել կոռուպցիայի դեմ պայքարին, սակայն կազմկերպությունների ղեկավարներն իրենք պետք է պատրաստակամություն հայտնեն ծրագրին կուրորեն հետևելու: « Ինչու՞ կուրորեն, որովհետև սա այնպիսի գործընթաց է, որ երբ ընտրում ես պայքարի սկզբունքները, պետք է դրանց կուրերն հետևել ու իրականացնել, այլապես դրա վերլուծումը կարող է բերել այլ շեղումների»,-նշում է նա:
Հավելենք, որ դասընթացի շրաջանակում ներկայացվել և քննարկվել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են՝ կոռուպցիայի տեսակները, դրանց ազդեցությունը բիզնեսի վրա, հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի էությունը, միջազգային փորձը, դրա առավելություններն ու հիմնական օգուտները, հիմնական բաղադրիչները և մի շարք այլ հարցեր:

Training on “Anti-Corruption Compliance in Business” was launched for the Representatives of Business Companies
22.02.2019
On 22 February, the “Corporate Governance Center” NGO launched the raining on “Anti-Corruption Compliance in Business” for the representatives of Business Companies in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project implemented by the “Center for International Private Enterprise”, the “Armenian Lawyers’ Association” NGO, the “Corporate Governance Center” NGO and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” with financial support of the National Endowment for Democracy.
Ms Narine Melikyan, President of Corporate Governance Center noted that their organisation would organise 5 trainings in Yerevan and two marzes of the RA. Representatives of 15 organisations took part in the first training in Yerevan. At the end of the course the participants will receive certificates. According to Narine Melikyan, not all participants were aware of the topic.
“Only one out of 15 participants in the course is fully informed. If we consider this at a 10-point system, the participants are generally informed about 3-4 units,” she said.
Narine Melikyan also noted that good results would be recorded in case if more than half of the participants of each group would continue to cooperate and implement compliance programs in the organisations.
“It is possible to introduce some parts of the program in the organisation, for example, such as improving codes of conduct, organising training, and so on. The top management of the organisation will need time to understand this themselves in order to introduce the compliance program. Participants this course should present and explain the essence of the program to them. We shall provide providing free services till October 1 in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project,” Narine Melikyan said.
Ms Katerina Altunyan, a lecturer at the Public Administration Department at Yerevan State University, has been interested in the training as she is conducting the course on public-private partnerships, and the materials presented in the scope of the course also provide clarification for the practicle issues which they face.
“The principles of corporate governance and the introduction of international experience are very important in terms of overcoming corruption. This will also change the overall atmosphere and will allow for development not only for large, but also for small medium-sized businesses which really are backward in Armenia,” Katerina Altunyan says.
“If our country has adopted an anti-corruption policy, then we should all support on our part as much as possible. Even if there was no revolution, we could see that it was almost impossible to survive in such corrupt environment,” Ms Haykuhi Rubinyan, Head of the Human Resources Management Department of “ArmProject” Open Joint Stock Company said.
According to her, there are about 135 employees in the company and they are planning to introduce an anti-corruption compliance program in the company, and some trainings may also be organised for the employees. “I have not seen corruption risks yet in our company, but unfortunately, corruption is not just a bribe giving and taking. For example, several organisations would come to agreement on participation in purchase tenders and I see problems related with the external links for fair competition. We need to be educated and ready in this regard and support this project as much as possible,” Haykuhi Rubinyan said.
Mr. Mihran Galstyan, Head of the Legal Department of “ArmSwissBank” Closed Joint-Stock Company, said that the implementation of the program cannot create legal barriers for organisations as they are eligible to make changes to their statutes. He also noted that such programs could contribute to the fight against corruption, but the leaders of the organisation should be willing to follow the program blindly. “Why blindly? Because this is a process that when you choose the principles of fighting, you must follow and implement them, otherwise its analysis can lead to other deviations,” he said.
Additionally, issues such as types of corruption, their impact on business, the essence of anti-corruption compliance program, international experience, its advantages and main benefits, key components and a number of other issues have been presented and discussed in the scope of the course.