Մարտի 11-ին, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան (ԻՀԱ) Վանաձորում գործունեություն իրականցնող փոքր և միջին ձեռնարակտիրության ներկայացուցիչների համար «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում անցկացրեց «Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը բիզնեսում» դասընթացը:
Ծրագիրն իրականացվում է «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն» ՀԿ-ի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ:
ԻՀԱ-ում «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների հետ մեծ աշխատանք է պետք տանել, որպեսզի նրանց համար հասկանալի լինի կոռուպցիայի դեմ պայքարի կարևորությունը, ինչպես նաև կոռուպցիոն դրսևորումների վերաբերյալ ազդարարարումը:
Նրա խոսքով, դասընթացի մասնակիցները պատկերացում չունեին հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի մասին: «Դասընթացի ընթացքում առաջին գործնական հանձնարարության ժամանակ մասնակիցները այդքան էլ հետաքրքրություն չէին դրսևորում, ինչը իրենց չիրազեկվածության հետևանքն էր: Դասընթացի երկրորդ մասում, երբ որոշակի պատկերացում կազմեցին ծրագրի մասին, իրենք էին արդեն օրինակներ բերում, խնդիրներ վեր հանում»,-նշեց Մարիամ Զադոյանը:
Ծրագրի փորձագետ Լուսինե Նալբանդյանի խոսքով, բիզնես ներկայացուցիչներն ի սկզբանե այն կարծիքն էին հայտնում, որ նախ պետք է օրենսդրական մակարդակում իրականացվեն փոփոխություններ: Նրանց խոսքով, այսօր բիզնես միջավայրում մի շարք հարկային և իրավական կարգավորումների կարիք կա, ուստի պետությունը պետք է ուշադրության արժանացնի նախ այս ոլորտային խնդիրները, այնուհետև նպաստի հակակոռուպցիոն կրթության խորացմանը: «Բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչները սկզբում վերապահումով էին մոտենում հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրին, որ արդյո՞ք գործնականում այն անհրաժեշտ է: Սակայն, երբ ներկայացրեցինք, որ ծրագիրն ուղղված է բիզնես միջավայրի առողջացմանը, երկարաժամկետ համագործակցությունների և բիզնես կապերի հաստատմանը, կազմակերպության հեղինակության բարձրացմանը և միջազգային գործընկերների ձեռքբերմանը, նրանց հետաքրքրությունն ավելացավ»,- հավելեց Լուսինե Նալբանդյանը:
Դասընթացավարները ներկայացրին, թե ինչ է կոռուպցիան, ինչ դրսևորումներ այն ունի, ինչ է հակակառուպցիոն համապատասխանությունը և ինչ ազդեցություն այն կարող է ունենալ ընկերության գործունեության վրա:
Տաթևիկ Աղազարյան, ով անհատ ձեռնարկատեր «Էմմա Առաքելյանի» ներկայացուցիչն է, նշում է, որ գործունեություն են ծավալում որպես մթերային խանութ: Նրա խոսքով, դեռևս կոռուպցիոն լուրջ խնդիրների չեն բախվել: «Նման ծրագրերը Հայաստանում, ընդհանուր առմամբ շատ լավ են, բայց կոնկրետ մեր բիզնեսի հետ կապված, մեծ արդյունավետություն այժմ դժվար թե ունենա: Հետագայում հնարավոր է անհրաժեշտություն լինի մեր կազմակերպությունում կիրառել այն»,-նշում է Տաթևիկ Աղազարյանը:
«Լյուսիա ֆուդ» կազմակերպության ղեկավար Լուսինե Բարաթյանը նշում է, որ շուկայի զարգացման հետ կապված մշտապես կոռուպցիոն դրսևորումների խնդրին են բախվում: «Խնդիրն այն է, որ խոշոր ընկերությունները ճնշում են փոքր ընկերություններին թե ֆինանսական, գնային քաղաքականության առումով, թե մրցակցության առումով: Միանշանակ կցականամ, որ իմ կազմակերպությունում ներդրվի հակակոռուոպցիոն համապատասխանության ծրագիրը: Որքան նման ծրագրեր լինեն, այնքան զարգացած կլինի երկիրը: Տվյալ համակարգը ներդնելու դեպքում կազմակերպությունները մեկը մյուսի հանդեպ չեն կիրառի նման գործելաոճ»,-նշում է նա:
Քանի որ կազմակերպությունը գործունեություն է ծավալում ոչ միայն կիսաֆաբրիկատների արտադրությամբ, ֆուրշետ ծառայություններ է մատուցում, նաև դասընթացներ է կազմակերպմում: Լուսինե Բարաթյանի խոսքով, դասընթացների ընթացքում այսուհետև կշեշտվի նաև կոռուպցիայի վնասակարության մասին. «Մարդիկ որքան իրազեկված են, այնքան պաշտպանված են: Ամեն անհատ պետք է իրազեկված լինի օրենքներին, որ կարողանա իր իրավունքները պաշտպանել, թեկուզ իր աշխատակիցների հետ պայմանագրեր կնքելիս»,-նշում է նա:
Գայանե Խաչատրյանն էլ, ով «Ապրիկոտ» ընկերության ղեկավարն է, նշում է, որ այն նաև սոցիալական ձեռնարակտիրություն է և 40 աշխատակիցների մի մասը հաշմանդամություն ունեցող անձիք են: Կազմակերպությունում հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիր ներդրված չէ, աշխատակիցներն էլ իրազեկված չեն թեմայի վերաբերյալ: «Ծրագիրը, եթե իմ բիզնեսին ընդլայնում, զարգացում կտա, ես կցանկանամ ներդնել այն: Ես եկել եմ այժմ դասընթացին, որպեսզի գաղափար կազմեմ ծրագրի վերաբերյալ, հասկանամ, այժմ դա ինձ խետք է, թե ոչ: Այս կազմակերպությունը գործունեություն է ծավալում փայտե հուշանվերների, արծաթյա զարդերի, հայկական թեյի, շոկոլադի արտադրությամբ, որը վաճառվում է մի շարք խանութներում: «Բավականին բարդ ու դժվար պրոցես է խանութների հետ աշխատելը, համագործակցելը: Խնդիր է առաջանում հատկապես հարկատեսկաների հետ կապված, խանութներ կան, որ ինչ-ինչ հարկատեսակով չեն աշխատում, ու դու ստիպված ես լինում փոխել հարկատեսակդ»,-նշում է Գայանե Խաչատրյանը:
Դասընթացի մասնակիցների խոսքով, Վանաձորում գործազրկության առկայությունը ևս բերում է կոռուպցիոն դրսևորումների, քանի որ մարդիկ փորձում են իրենց ծանոթների կամ որևէ ծառայության դիմաց աշխատանքի ընդունվել այս կամ այն կազմակերպությունում: Առևտրային գործունեություն ծավալելիս կոռուպցիայի տարրեր ևս հաճախ են հանդիպում:

On 11 March, the Armenian Lawyers’ Association (ALA) organized a training on “Ant-Corruption Compliance in Business” for the representatives of Small and Medium Business Companies working in Vanadzor in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project.
The Project is implemented by the “Centre for International Private Enterprise”, the “Armenian Lawyers’ Association” NGO, the “Corporate Governance Centre” NGO and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” with financial support of the National Endowment for Democracy. Notably, the objective of the project is to combat corruption in the business sector, to introduce the Anti-Corruption Compliance Standards within the Armenian business community, and implementing Anti-Corruption Compliance Programs in SMEs.
The Training started with the welcoming speech by Ms Zarine Hovhannisyan, Lawyer, Head of Vanadzor branch of the Armenian Lawyers’ Association, who raised the importance of anti-corruption compliance in the light of creation of a more favourable business environment in Lori region.
In the interview with us, Ms Mariam Zadoyan, Project Manager of the ALAs Component of “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project said that it is necessary to conduct a lot of work with the representatives of the business sector for them to understand the importance of the fight against corruption as well as the reporting the corruption manifestations.
According to her, most of the participants had no idea about the anti-corruption compliance program. “During the first practical assignment of the course, the participants did not show much interest, which was the result of their uncertainty. In the second part of the training, when they had some idea about the program, they brought examples and problems,” Mariam Zadoyan said.
According to project expert Lusine Nalbandyan, business representatives initially expressed the opinion that changes should be made at the legislative level. According to them, today there is a need for a number of tax and legal regulations in the business environment, so the state should focus first on these sectoral issues, and then contribute to the deepening of anti-corruption education. “In the beginning the representatives of the business sector addressed the anti-corruption compliance program with reservation, and wondered whether it is necessary in practice. However, when we presented that the program was aimed at improving the business environment, establishing long-term partnerships and business ties, raising the reputation of the organization and gaining international partners, their interest increased,” Lusine Nalbandyan added.
Trainers presented what corruption is, its manifestations, explained what the anti-corruption compliance is, and the impact it may have on the company’s activities.
Ms Tatevik Aghazaryan, representing the private entrepreneur “Emma Arakelyan”, said she was engaged in business of grocery store. According to her, they had not faced serious corruption issues yet. “Such programs in Armenia in general are really good, but currently it could hardly have great efficiency in our business. May be in the future, it would be necessary to apply it in our organization,” Tatevik Aghazaryan said.
Lusia Baratyan, head of the “Lucia Food” organisation, noted that they constantly face corruption issues related with the development of market. “The problem is that large companies are pressing upon the small companies both in terms of financial, price policy and competition. I would definitely say that I want to have the anti-corruption compliance program introduced in my company. The more such programs are, the more developed the country will be. In the case of introducing this system, organizations will not apply such type of practices to each other,” she said.
As the organization operates not only for the production of semi-finished products, it also provides buffet service, as well as organises trainings. According to Lusine Baratyan, their trainings will also focus on corruption in the future. “The more informed are people, the more protected they will be. Everyone must be aware of the laws to be able to protect personal rights even when signing contracts with the employees,” she said.
Gayane Khachatryan, the head of “Apricot” Company, noted that the company is a social entrepreneurship as well and some of the 40 employees are disabled people. There is no anti-corruption compliance program in the organization, and employees are not aware of the topic. “The program, if my business expands, will promote development, I would like to introduce it. I have come to the training to make an idea about the program and to understand whether it is necessary for me or not. This organization is engaged in the production of wooden souvenirs, silver jewellery, Armenian tea, chocolate, which is sold in a number of stores. “It’s a very difficult and complicated process to work with shops and collaborate. There is a problem especially with regard to the types of taxes. There are shops that do not work with certain types of taxes.
According to the participants, the unemployment in Vanadzor also leads to manifestations of corruption, as people are trying to get employed in this or that organization through mediators, or as a result of some services provided. Corruption elements are often encountered while engaging in commercial activities.
It is worth mentioning that during the training participants completed tests, which included a number of questions about corruption schemes, anti-corruption compliance program, information on which is provided during the whole course. At the end of the training, the participants completed the same test for the second time to compare what knowledge they gained from the course. Participants also had groupworks on raising corruption risks in their businesses and devolooping risk prevention plans.