Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան (ԻՀԱ) այսօր՝ մարտի 19-ին, Երևանում գործունեություն իրականացնող փոքր և միջին ձեռնարակտիրական ընկերությունների ներկայացուցիչների համար «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում անցկացրեց «Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը բիզնեսում» դասընթացը:
Դասընթացի ժամանակ դասընթացի սկզբում թեստեր լրացրեցին, որոնցում ներառված են կոռուպցիոն սխեմաների, հակակոռուցիոն համապատասխանության ծրագրի մասին մի շարք հարցեր, որոնց վերաբերյալ տեղեկատվություն է տրամադրվում ողջ դասընթացի ժամանակ: Նույն թեստը՝ լրացրեցին նաև դասընթացի ավարտին՝ համեմատելու, թե ինչ գիտելիքներ են ձեռք բերվել դասընթացի արդյունքում:
Ծրագրի փորձագետ Լուսինե Նալբանդյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ բիզնես ներկայացուցիչներն ակտիվ ներգրավված էին քննարկումներում:
«Նրանք մասնավորապես վեր էին հանում օրենսդրական բացեր, որոնք կարող էին հագեցնել կոռուպցիոն ռիսկերի և առաջ բերել կոռուպցիոն դրսևորումներ»,-նշեց նա:
ԻՀԱ-ում «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը դասընթացի մասնակիցներին ներկայացրեց նաև բիզնես ոլորտում շահերի բախման ինստիտուտը: Նրա խոսքով, մասնակիցները առավել շատ օրինակներ էին բերում իրենց իսկ փորձից՝ հարցնելով, արդյոք այս կամ այն երևույթը կարող է դիտեվլ որպես շահերի բախում, կամ հնարավոր է իրենց որևէ քայլը համարվի որպես կոռուպցիոն ինչ-որ դրսևորում:
«Բեսթ Քոնթրաքթ» ՍՊԸ փաստաբանական գրասենյակի ղեկավար Հայկ Հայրապետյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ դասընթացը օգտակար էր մասնակիցների համար, քանի որ եթե հետագայում օրենսդրական փոփոխություններ լինեն, ապա կազմակերպությունները կարող են իրավական պաշտպանության տեսանկությունից ապահովված լինել:
«Կցանկանամ, որ կազմակերպությունում ներդրվի հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը: Կարծում եմ դա որոշակի ֆինանս կպահանջի: Պետք է հասկանալ, թե ինչպիսին կլինի պետական մարմինների քաղաքականությունը, եթե մենք շարժվենք դեպի եվրաինտեգրացում, եթե շարունակվի իրավական համակարգերի միաձուլումը, որից կբխի կազմակերպությունների համար որոշակի պարտադիր պահանջների առկայությունը, ապա սա կլինի ոչ թե ւղղղակի կարևոր, այլ՝ անհրաժեշտ»,-նշեց նա:
Հայկ Հայրապետյանի խոսքով, կոռուպցիան կազմակերպությունը չի կարող որևէ օգուտ տալ, քանի որ կազմակերպության համար առաջին ու ամենակարևոր գործոնը ընկերության գործարար համբավն է, իսկ կոռուպցիոն, դրա առաջին թշնամին:
Սամվել Գևորգյանի կարծիքով էլ, ով «Սայբեր Գեյթս» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության ղեկավարն է, կոռուպցիան կազմակերպությանը կարող է օգուտ տալ, սակայն դա կլինի ժամանակավոր, իսկ հետագայում վնասներն ավելի մեծ կլինեն: «Այդ պահին օրինակ, ինչ-որ պայմանագիր կկնքվի, ինչ-որ հարց կլուծվի, բայց հետո, եթե նժարիդրվի դրա տված օգուտներն ու վնասները, ապա ռիսկը մեծ է, որ հետագա վնասները մի քանի անգամ ավելի մեծ լինեն, ներառյալ ընկերության հեղինակության անկումն ու քրեական պատասխանատվության ենթարկվելը»,-նշեց նա:
Սամվել Գևորգյանը նաև նշում է, որ հակակոռուպցիոն ծրագրերի ներդրումն օգտակար կլինի ինչպես կազմակերպության ներքին վտանգների ու սպառնալիքների համար, այլև տարբեր ընկերությունների հետ համագործակցության ժամանակ:
Նշենք, որ բիզնես ներկայացուցիչների համար դասընթացն անց է կացվել արդեն Գվառում և Վանաձորում, առաջիկա օրերին կանցկացվի նաև Գյումրիում և Կապանում:
Նշենք նաև, որ ծրագիրն իրականացվում է «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն» ՀԿ-ի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ:
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի գործարար հատվածի կողմից համապատասխանության ընկալման բարելավումն ու դրա գործնական կիրառումը, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով պետություն-մասնավոր հատված գործակցության խթանումը:

On 19 March, the Armenian Lawyers’ Association (ALA) organized a training on “Anti-Corruption Compliance in Business” for the representatives of small and medium-sized businesses in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project. The training was held in Yerevan.
At the beginning of the training, the participants completed tests, which included a number of questions about corruption schemes, anti-corruption compliance program, information on which is provided during the whole course. The same test was completed at the end of the course as well to compare the knowledge learned in the course.
During a conversation with us project expert Lusine Nalbandian said that business representatives were actively involved in the discussions.
“They specifically raised legislative gaps that could foster corruption risks and lead to corruption,” she said.
Ms Mariam Zadoyan, Project Manager of the ALA’s Component of “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project presented to the training participants the core components of the Anti-Corruption Compliance. According to her, the participants were interested with the concept of Conflict of Interests and brought examples from their own experience, asking whether this or that phenomenon can be viewed as a conflict of interest, or whether any of their actions may be considered as a manifestation of corruption?
Hayk Hayrapetyan, Chief Executive Officer of “Best Contract” LLC Law Office, said in a conversation with us that the training was useful for the participants, because, in case if legislative changes were made in the future, organizations could be guaranteed from the perspective of legal protection.
“I would like to see the anti-corruption compliance program in the organization. I think it will require some finances. We need to understand what the policy of state bodies will be if we move toward Euro-integration, if the merger of legal systems continues, and which will involve certain mandatory requirements for organizations, and then this will not simply be important but rather necessary,” he said.
According to Hayk Hayrapetyan, the organization can not benefit from corruption, as the first and most important factor for the organization is the business reputation of the company and corruption, is its first enemy.
According to Samvel Gevorgyan, who is the head of the “Siber Gates” Co.LTD, corruption can help the organization, but it will be temporary, and later the losses will be bigger. ” For example, at the moment, a contract will be signed, a problem will be settled, but then, if the benefits and damages caused are put on the scale, the risk is that the future losses will be several times higher, including the fall of the company’s reputation and criminal liability,” he said.
Samvel Gevorgyan also notes that the introduction of anti-corruption programs will be useful both for internal hazards and threats of the organization, but also in cooperation with different companies.
The participants also found out through the game why businesses need to introduce the anti-corruption compliance program, as well have done corruption risk assesment in their own businesses and presented solutions.
It should be noted that the trainings for business representatives have already been held in Gavar and Vanadzor, in the upcoming days training will be held in Gyumri and Kapan as well.