Կապանում գործունեություն իրականացնող փոքր և միջին ձեռնարակտիրական ընկերությունների ներկայացուցիչների համար «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան (ԻՀԱ) ապրիլի 4-ին անցկացրեց «Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը բիզնեսում» դասընթացը: Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի գործարար հատվածի կողմից համապատասխանության ընկալման բարելավումն ու դրա գործնական կիրառումը, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով պետություն-մասնավոր հատված գործակցության խթանումը:
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի Կապանի մասնաճյուղի ղեկավար Վաչե Բաղդասարյանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ: «Մենք անվճար հիմունքներով աջակցելու ենք Ձեզ Ձեր բիզնեսներում հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդնելու գործում․ Սա ունիկալ հնարավորություն է, քանի որ օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում բիզնեսները վճարելու են այս ծառայության համար»,-նշեց նա:
ԻՀԱ-ում «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Մարիամ Զադոյանի խոսքով, դասընթացի սկզբում մասնակիցները կոշտ դիրքորոշում էին հայտնում ծրագրի վերաբերյալ, նշելով, որ ինչու՞ դա պետք է սկզբում կիրառվի բիզնես ոլորտում, այլ ոչ՝ պետական համակարգում: «Մեր կողմից տրված պարզաբանումների արդյունքում դասընթացի ավարտին վերջիններս փոխեցին իրենց վերաբերմունքը` հասկանալով նաև բիզնեսի դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում»,-ասաց Մարիամ Զադոյանը:
Լուսինե Նալբանդյանն էլ նշում է, որ որպես այս ծրագրում ներգրավված իրավաբան-փորձագետ, բարձր է գնահատում բիզնես ներկայացուցիչների կողմից օրենսդրական բացերի մասին բարձրաձայնելը, որը մեծապես խոչընդոտում է նրանց տնտեսական գործունեությանը։ «Մեր նպատակն է՝ նախ բիզնես ներկայացուցիչներին իրազեկել հակակոռուպցիոն կրթության մասը կազմող հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի մասին, այնուհետև ներդնել այդ ծրագիրը ձեր կազմակերպություններում՝ վերհանելով յուրաքանչյուր բիզնեսին հատուկ ռիսկերը։ Շատ կարևոր է, որ ներքին կարագապահական կանոնները, ընթացակարգերը, քաղաքականությունները, որոնք մենք Ձեզ ենք տրամադրելու հետագայում մոնիտորինգի ենթարկվեն և բարելավվեն ըստ անհրաժեշտության։ Դասընթացի ընթացքում՝ ռիսկերի գնահատման խաղի ժամանակ, ավելի ակներև էր իրավական կարգավորումների խնդիրը բիզնես ոլորտում։ Ակնհայտ է, որ նորմատիվ մակարդակում կարգավորումների բացակայությունը ռիսկային է դարձնում ոլորտում կոռուպցիոն գործողությունների դրսևորումը»,-նշեց Լուսինե Նալբանդյան:
Գրիգորի Հարությունյանը, ով ներկայացնում է երթակարգավար «Լավ ընկեր» սահամանփակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը, մեզ հետ զրույցում նշեց, որ կազմակերպությունում այս պահին մոտ 25 աշխատակից կա:
«Առ այսօր տարբեր տեսակի աշխատանքեր եմ տարել ու միշտ նախընտրել եմ թափանցիկ աշխատել, քանի որ գիտակցել եմ, որ եթե ես աշխատող ունենամ, ով չլինի գրանցված, դա արդեն իսկ խախտում է համարվում: Ցանկալի է, որ մենք ինքներս էլ մեր աշխատակիցների հետ դասընթացներ վարել, քանիո ր մարդ ինչքան իրազեկված լինի, այնքան ավելի պաշտպանված կլիներ»,-ասաց Գրիգորի Հարությունյանը:
Նա նշեց նաև, որ դասըթնացի ընթացքում առավել հետաքրքիր է կոռուպցիոն ռիսկերի վերհանում ու գնահատումը, քանի որ կազմակերպության աշխատանքն անմիջապես հասարակության հետ է կապված և ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերը բացառված չեն:
Փաստաբանական գրասենյակի ղեկավար Լիանա Գևորգյանի խոսքով էլ, թեպետ ծանոթ չէին հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրին, սակայն ծրագրի գաղափարը միշտ էլ ցանկացել են ներդնել ընկերությունում: «Առաջին անգամ եմ մասնակցում նման դասընթացի, ես ժամանակ կգտնեմ ու կզբաղվեմ ծրագրով»,-նշեց նա:
Դասընթացի մասնակիցները, բացի տեսական դասախոսություններն ունկնդրելուց, լրացրեցին կոռուպցիայի վերաբերյալ իրենց գիտելիքների և ընկալման վերաբերյալ նախաթեսթ և հետթեսթ։ Նրանք նաև խաղացին «5 ինչու» խաղը, մասնավորապես՝ ինչու իրենք կարիք ունեն ներդնել Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրեր իրենց բիզնեսներում։
Մասնակիցները մասնավորապես քննարկեցին, թե ինչու՞ է անհրաժեշտ կոռուպցիոն ռիսկերի կառավարումը, ինչու՞ է անհրաժեշտ ներքին ռեսուրսների կայունացումը, ինչու՞ է անհրաժեշտ հասարակության կարծիքը և այլն:
Վերջին խմբային աշխատանքը միտված էր իրենց սեփական բիզնեսների կոռուպցիոն ռիսկերի վերհանմանը և դրանց կանխարգելման պլանի ներկայացմանը։

On 4 April, the Armenian Lawyers’ Association (ALA) organised a training on “Anti-Corruption Compliance in Business” for the representatives of businesses operating in Kapan, in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project. The objective of the project is to improve understanding on anti-corruption compliance of Armenia’s business sector and its practical application, as well as promoting public-private partnerships to support anti-corruption reforms.
Mr. Vache Baghdasaryan, head of ALA Kapan branch office made a welcoming speech, “We will assist you in the implementation of anti-corruption programs in your business on a free basis. This is a unique opportunity because as a result of legislative changes later, businesses will pay for this service,” he said.
Ms Mariam Zadoyan, Project Manager of the ALA’s Component of “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project said that at the beginning of the training, the participants expressed a tough stance on the program, noting why it should be applied first in the business sphere and not in the state system. “As a result of the clarifications which we provided, they changed their attitude, understanding the role of business in the fight against corruption,” Mariam Zadoyan said.
Ms Lusine Nalbandyan noted that as a lawyer involved in this program, she highly appreciated the voicing by business representatives of legislative gaps that greatly hinder to their economic activity. “Our objective is firstly to inform business representatives about the anti-corruption compliance program, which is part of the anti-corruption education, and then introduce that plan into in yout organisations by identifying specific risks to each business. It is important that the internal rules, procedures, policies we will provide, would further be monitored and improved as needed. During the risk assessment game which was organised in the course of the training, the issue of legal regulation in the business sector was more evident. The lack of regulation at the regulatory level makes risk manifestations of corruption in the field more obvious,” Lusine Nalbandyan said.
Grigory Harutyunyan, who represented the “Lav Ynker” Limited Liability Company, told us during the interview that the company had about 25 employees at the moment.
“So far, I have been conducting different types of work and always preferred to work transparently because I realized that if I have an employee, who is not registered, it is already a violation. It is desirable that we train ourselves organise trainings for our employees, as the more informed the person would be, the more protected he is,” Grigory Harutyunyan said.
He also mentioned that during the course, the identifying the corruption risks and its assessment is very interesting because the organisation’s activities are directly linked to the society and corruption risks are not excluded.
According to Liana Gevorgyan, the head of the law office, although they were not familiar with the anti-corruption compliance program, but they always wanted to introduce it in the company. “I am participating in such training for the first time, and I believe I shall find time to work and get involved in this program,” he said.
In addition to theoretical lectures, the participants filled out pre-test and post-test for evaluation of their knowledge. They also played the “5 why’s” game, in particular why they need to introduce anti-Corruption Compliance Programs in their businesses.
The last group work was aimed at identifying corruption risks in their own businesses and presenting their prevention plan.