Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնը մարտի 29-ին «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն» ՀԿ-ի, «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի, և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ, անցկացրեց «Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը բիզնեսում» թվով 3-րդ դասընթացը:
Դասընթացավար, «Բի-Դի-Օ Ըքաունթինգ, Թաքս ընդ Լիգըլ» ՓԲԸ գործընկեր, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի քույր կազմակերպության՝ Տնօրենների հայկական ինստիտուտի խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանը դասընթացի մասնակիցներին ներկայացրեց տնօրենների խորհրդի, ինչպեսև բաժնետերերի և բարձրագույն ղեկավարության հանձնառությունը՝ ծրագրի ներդրման հարցում: Նա նշեց նաևմ թե ինչ է հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը և ինչու է այն անհրաժեշտ ընկերություններին, ինչպես պետք է մշակել ու բացահայտել հակակոռուպցիոն հանձնառությունը, և թե ինչպես պետք է պաշտպանել աշխատակիցներին հետապնդումներից ու ճնշումներից:
Դասընթացավար Արթուր Հարությունյանն էլ նշեց, թե ընկերությունների հետ աշխատանքի ժամանակ ովքեր են համարվում երրորդ անձիք, նրանց ուսումնասիրության ինչ հիմնարար սկզբունքներ պետք է կիրառի տնօրենների խորհուրդը (ռիսկերով պայմանավորված համապատասխան ուսումնասիրություն, բիզնես հիմնավորման ընկալում, երրորդ կողմի հետ հարաբերությունների շարունակական մոնիթորինգ):
Նշենք, որ Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի ղեկավար Նարինե Մելիքյանը ներկայացրեց նաև ոչ միայն ծրագրի ներդրման, այլև ներդրումից հետո ինչպես պետք է սահմանել կազմակերպության աշխատակիցների համար նախատեսված դասընթացների թեմաները, ինչ հաճախականությամբ պետք է կազմակերպել դրանք, ինչպես պետք է ստուգել աշխատակիցների գիտելիքները դասընթացից առաջ և հետո, ինչպես նաև խորհրդակցության և համագործակցության ի՞նչ եղանակներ պետք է կիրառել:

On 29 March, the “Corporate Governance Center” NGO organised the 3rd training on “Anti-Corruption Compliance in Business” for the representatives of Business Companies in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project implemented by the “Center for International Private Enterprise”, the “Armenian Lawyers’ Association” NGO, the “Corporate Governance Center” NGO and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” with financial support of the National Endowment for Democracy.
The trainer, Mr. Aharon Chilingaryan, member of Board of the Armenian Institute of Directors, which is the sister organisation Corporate Governance Centre, the partner of BDO Accounting, Tax & Legal CJSC, presented to the participants the commitment of the Board of Directors as well as shareholders and top management to the issue of implementation of the program. He also pointed out what anti-corruption compliance is and why the companies need it, how to develop and reveal anti-corruption commitment, as well as how to protect employees from persecution and repression.
Trainer Arthur Harutyunyan explained who are considered third parties during the work with companies, and also what basic principles for their study should the boards of directors apply for their study (a risk-based study, a business justification, a continuous monitoring of the relationship with a third party).
Notably, Ms Narine Melikyan, President of Corporate Governance Center, presented not only the themes for the investment program, but also how to define the topics of training for the employees of the organisation after the implementation of the program, the frequency of their organisation, checking the knowledge of employees before and after the training, as well as the methods of consultation and cooperation to be implemented.