Ապրիլի 17-ին և 18-ին Երևանում անցկացվեց «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը՝ միջազգային լույսի ներքո» թեմայով կառավարություն-քաղաքացիական հասարակության փորձագիտական միջազգային համաժողովը: Այն կազմակերպվել է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի և ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից՝ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի շրջանակներում և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ու Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE) հետ համագործակցությամբ։
Համաժողովին մասնակցում էին երկու հարյուրից ավելի մասնակից պետական և ոչ պետական, միջազգային և մասնավոր կառույցներից և ԶԼՄ-ներից։ Համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ն.Գ. Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին, Արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Խաչիկյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, ՄԱԶԾ Հայաստան, մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասիի, «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի ղեկավար, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը: Համաժողովին զեկույցներով հանդես եկան միջազգային փորձագետեր՝ ՄԱԶԾ Գլոբալ հակակոռուպցիոն նախաձեռնության ծրագրի ղեկավար Աիդա Արությունովան և ծրագրի հակակոռուպցիոն խորհրդական Անգա Թիմիլսինան, Համաշխարհային բանկի ՄԱԹՀՊԳ գողացված ակտիվների վերականգնման նախաձեռնության (StAR) համակարգողի տեղակալ Շերվին Մաջլեսսին, Լատվիայի հակակոռուպցիոն մարմնի (KNAB) նախկին ղեկավար Յարոսլավս Ստրելչենոկսը, Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի մասին հաղորդումների ծրագրի (OCCRP-Կովկաս) տարածաշրջանային խմբագիր Դեյվիդ Բլոսսը և ՄԱԹՀՊԳ հակակոռուպցիոն կրթության փորձագետ ու Հակակոռուպցիոն ակադեմիական նախաձեռնության ներկայացուցիչ Ալեքս Պետկովը և այլոք:
Համաժողովը բաղկացած էր վեց թեմատիկ մասի ներկայացումներից, որոնք վերաբերվում էին կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրավապահ գործունեությանը, կոռուպցիայի կանխարգելմանը հանրային և մասնավոր ոլորտներում և հակակոռուպցիոն կրթությանը։ Պանելային քննարկումներին հաջորդեցին երեք միաժամանակյա պանելային ամփոփիչ քննարկումներ՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակման, հակակոռուպցիոն մարմնի մոդելի ընտրության և շահակիցների կողմից հավաքական գործողությունների անցկացմանը կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
«Մասնավոր ոլորտում ծագող կոռուպցիոն ռիսկերի կանխարգելում» թեմայով քննարկումը վարում էրԼատվիայի հակակոռուպցիոն մարմնի (KNAB) նախկին ղեկավար Յարոսլավս Ստրելչենոկսը։
Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի կառավարման խորհրդի նախագահ Արկադի Սահակյանը ներկայացրեց Հայաստանում տնտեսական մրցակցության պաշտպանության համակարգի հետ կապված խնդիրներն ու հեռանկարները, ինչպես և դրանում առկա կոռուպցիոն ռիսկերը: «Երբ բիզնեսը պահանջում է արդար մրցակցություն, առաջնահերթ ակնկալում է՝ արդյո՞ք մենք ունենք այն բավականաչափ անկախ մարմինը, որն արդյունավետ պայքար կմղի ազատ մրցակցությունն ապահովելու հարցում: Մեր ուսումնասիրությունները մեր երկրում ցույց տվեցին, որ անհրաժեշտ գործիքակազմ դեռևս չկա: Աշխարհի փորձը ցույց է տալիս, որ տնտեսական մրցակցության մարմիններն ունենում են սկրինինգային համակարգ, որը թույլ է տալիս վերլուծել ռիսկերը և ըստ այդ էլ պայքար սկսել: Մյուս փորձը շահերի պաշտպանության միություն ունենալն է, որն իրենք իրենց մեջ կարողանում են ֆիլտրեր ստեղծել ու ապահովել թափանցիկությունը»,-նշեց Արկադի Սահակյանը: Նա, մասնավորապես, ընդգծեց, որ խնդիրները շատ են լինում պետական գնումների հետ կապված:
Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի մասին հաղորդումների ծրագրի (OGGRP-Կովկաս) ներկայացուցիչ, տարածաշրջանային խմբագիր Դեյվիդ Բլոսսը ներկայացրեց հետաքննական լրագրության դերը կոռուպցիայի կանխարգելման գործում: «Նույնսիկ ԱՄՆ-ում շատ դժվար է սահմանել կոռուպցիան. ինչը մի երկիր, խումբ համարում է կոռուպցիա, մյուսը համարում է միջազգային բիզնես: Կարծում եմ, կարևոր է հասկանալ, որ յուրաքանչյուր երկիր ինքն է որոշելու, թե որն է կոռուպցիան, որը փողերի լվացումը և որն է ընդունելի բիզնեսը: Մեր՝ այս պատմությունների մասին գրելու պատճառն այն է, որ կառավարությունը, հասարակությունը կայացնի այդ որոշումը, մեր աշխատանքը չէ ասել, թե որն է լավ, որը՝ վատ»,-ասաց Դեյվիդ Բլոսսը:
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման փոխնախարար Լիլիա Շուշանյանը ներկայացրեց ԱՃԹՆ-ն (Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնություն), որպես Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում թափանցիկության բարձրացման գործիք: «Ինչու՞ ենք մենք այսօր հանքարդյունաբերության ոլորտին մեծ ուշադրություն դարձնում, որովհետև երևի թե այն, ի տարբերություն այլ տնտեսական գործունեությունների, իր մեջ մի առանձնահատկություն ունի. բնական պաշարները, որի հետ գործարար համայնքը գործ ունի՝ հանդիսանում են պետության բացառիկ սեփականությունը: Ինֆորմացիայի ազատության իրավունքը կիրառելու և այլ հիմնավորումներով մեր քաղաքացիները և ինչու չէ հենց պետական աշխատակիցներն առնվազն իրավունք ունեն համապարփակ տեղեկացված լինելու, թե ինչ է կատարվում այս ոլորտում»,-ասաց Լիլիա Շուշանյանը:
«Իրական սեփականատերերի ինստիտուտը, հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերն ու կոռուպցիայի կանխարգելումը հանրային գնումներում» թեման ներկայացրեց Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի հակակոռուպցիոն փորձագետ Մարիամ Զադոյանը:
Խոսելով իրական սեփականատերերի ինստիտուտի մասին՝ Մարիամ Զադոյանը նշեց, որ վերջինս ազատ տնտեսական մրցակցությունը խթանող և մենաշնորհների դեմ պայքարի գործիք է։ «Իրական սեփականատերերն այն վերջնական ֆիզիկական անձիք են, որոնք կանգնած են ընկերության հետևում և տիրապետում են իրական շահույթին»,-ասաց նա: Մարիամի համոզմամբ՝ նշված խնդիրը լուծելու նպատակով անհրաժեշտ է հիմնադրել իրական սեփականատերերի ռեգիստր, երբ բոլոր ընկերությունները պարտավոր կլինեն բացահայտել իրենց իրական սեփականատերերին։ Մարիամը նաև ներկայացրեց իրական սեփականատերերի ինստիտուտի վերաբերյալ ՀՀ իրավակարգավորումներն ու միջազգային պարտավորությունները, միջազգային լավագույն փորձը, ինչպես նաև՝ վերհանեց խնդիրների այն շրջանակը, որոնք պետք է դառնան քննարկման առարկա ՀՀ-ում նման ռեգիստր հիմնելիս։ Դրանցից ամենախնդրահարույցը այն է, թե ինչ եղանակներով պետք է ստուգել տրամադրված տեղեկատվության արժանահավատությունը։ Մարիամ Զադոյանը հավելեց, որ Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ Արևելյան Գործընկերության Քաղաքացիական Հասարակության Կրթաթոշակի շրջանակներում իրականացնում է «Իրական սեփականատերերի ինստիտուտի ներդրումը ՀՀ-ում» ծրագիրը և ներկայացրեց այդ ծրագրով պատրաստված սոցիալական հոլովակը՝ նշելով, որ վերջինս ընդգրկվել է ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի անդամ 6 երկրների շրջանակում անցկացված «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական միջազգային մրցույթի ներպետական մակարդակի լավագույն եռյակում։
Մարիամ Զադոյանը, անդրադառնալով հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրին, նշեց, որ Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի հետ համատեղությամբ իրականացնում են «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ. Հայաստան» ծրագիրը, որը միտված է բիզնեսներում կորպորատիվ մշակույթի սերմանմանը, մասնավորապես նշյալ ծրագրերի ներդրմանը։ Մարիամը նշեց, որ հակակոռուպցիոն համապատախանությունը ընկերության ընդունելի արժեքների, հարաբերությունների, գործելաոճի ամբողջությունն ու կորպորատիվ մշակույթն է, որով պետք է ընկերությունն ուղղորդվի իր գործողությունը կատարելիս մինչև վերջնական նպատակին հասնելը: Մարիամ Զադոյանը ներկայացրեց նշյալ ծրագրի բաղադրիչները մասնակիցներին, այնուհետև խոսեց ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների, մասնավորապես՝ իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության մասին։ Մարիամ Զադոյանը կարևորեց պատասխանատվության օր առաջ նախատեսումը, քանի որ, վերջինիս համոզմամբ, մաքուր և կոռուպցիայից զերծ աշխատող բիզնես ներկայացուցիչներին այդ ինստիտուտը միայն շահեկան է։ Դրա համատեքստում նա անդրադարձավ ՀՀ քրեական օրենսգրքի նախագծին, որով սահմանվում է իրավաբանական անձի քրեական պատասխանատվությունը, ինչպես նաև հնարավորություն՝ չենթարկվել պատասխանատվության, եթե իրականացվել են բավարար միջոցներ։ Նա բացատրեց, որ խոսքը գնում է հենց համախատասխանության ծրագրերի մասին։
Խոսելով պետական գնումներում կոռուպցիոն ռիսկերի մասին, Մարիամ Զադոյանը նշեց, որ դրանք բազում են, բայց ամենից շատ տարածված է գնումների տեխնիկական բնութագրերի՝ կոնկրետ ընկերության համար հատուկ չափորոշիչների մշակման արատավոր պրակտիկան։ Մարիամն այնուհետև ներկայացրեց Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կողմից գործարկվող Բիզպաշտպան ազդարարման հարթակի միջոցով ստացված մի շարք ահազանգներ նշյալ չարաշահումների վերաբերյալ, և որպես լուծում առաջարկեց մի շարք գնումների տեխնիկական բնութագրերի ստանդարտացումը։
Ներկայացումներին հաջորդեց ակտիվ քննարկումներ մասնակիցների կողմից։ Նշենք նաև, որ հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը նվիրված ամփոփիչ պանելային քննարկման ժամանակ մատնանշվեցին մի շարք գործիքներ, որոնք միտված են կոռուպցիայի դեմ պայքարին մասնավոր ոլորտում, մասնավորապես իրական սեփականատերերի ինստիտուտի ներդրմանն ուղղված լուծումներ, իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվություն, տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մարմնի նոր կոնցեպտի մշակում՝ վերջինիս գործուն լիազորությունների ընդլայնմամբ և այլն։ Հավաքական գործունեությանն ուղղված ամփոփիչ պանելային քննարկման ընթացքում արձանագրվեց, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է ընթանա ոչ միայն պետական մարմիններում կոռուպցիայի կանխարգելմամբ, այլև՝ մասնավոր սեկտորում, և այդ նպատակով մեկ անգամ ևս կարևորվեց բիզնեսների կողմից հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը՝ որպես հակակոռուպցիոն կրթության պարտադիր բաղադրիչ:

On April 17 and 18, the Government-Civil Society International Expert Conference: “RA Anti-Corruption Strategy under International Experience” was held in Yerevan. The Conference was organised by jointly the Armenian Lawyers’ Association, the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia and the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, in the framework of the “Commitment to Constructive Dialogue” project supported by the European Union, and in collaboration with United Nations Development Programme (UNDP) and the Centre for International Private Enterprises (CIPE).
More than two hundred participants from state and non-state, international and private organisations and mass media attended the conference.
H.E. Piotr Antoni Świtalski, Ambassador, Head of the European Union Delegation to Armenia; Mr. Tigran Khachikyan, RA Deputy Minister of Justice; Mr. Artur Davtyan, RA Prosecutor General; Mr. Dmitry Mariyasin Resident Representative, UNDP Armenia; Mr. Karen Zadoyan, President of the Armenian Lawyers’ Association, Coordinator of the Secretariat of the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia, “Commitment to Constructive Dialogue” Project Manager. International experts delivered reports at the conference, among them: Ms Aida Arutyunova, Programme Manager of UNDP’s Global Anti-Corruption Initiative, UNDP Singapore Global Centre; Mr. Anga Timilsina, UNDP’s Global Programme Adviser on Anti-Corruption, UNDP Singapore Global Centre; Mr. Shervin Majlessi, Deputy Coordinator, World Bank/UNODC Stolen Asset Recovery Initiative (STAR); Mr. Yaroslavs Strelcenoks, Former Head of KNAB, Latvian Anti-Corruption Agency; Mr. David Bloss, Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP-Caucasus), Regional Editor; Mr. Alex Petkov, Anti-Corruption Education Expert, UNODC Anti-Corruption Academic Initiative (ACAD), and others.
The Conference consisted of six series of thematic presentations related to Law Enforcement Activities in Fight against Corruption; Prevention of Corruption in Public and Private Sectors and Anti-corruption Education. The panel discussions were followed by Parallel Break-out Sessions on Anti-Corruption Strategy and Recommendations; Anti-Corruption Agency Model in Armenia; and Collective Actions of Stakeholders in fight against corruption in Armenia.
Mr. Yaroslavs Strelcenoks, Former Head of KNAB, Latvian Anti-Corruption Agency, facilitated the 5th discussion on Prevention of Corruption Risks emerging in the Private Sector.
Mr. Arkadi Sahakyan, Chairman of the Governing Board of the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia presented the challenges and prospects of the protection of the economic competition system in Armenia, as well as the corruption risks existing in that system. “When a business requires fair competition, first of all it expects, whether we have an adequate independent body that will foster effective competition in ensuring free competition. Our studies in our country have shown that there are still no tools available. The world experience shows that the economic competition authorities have a screening system that allows analysing risks and starting a fight. The other experience is to have a union for the protection of interests that can create filters and ensure transparency,” Arkady Sahakyan said. He particularly underlined that there are many issues related to public procurement.
https://youtu.be/nBPKqcvWmWI
Mr. David Bloss, Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP-Caucasus), Regional Editor presented the role of investigative journalism in the prevention of corruption. “It’s difficult to define corruption even in the United States: which a group of country thinks is corruption, and another group considers it as international business. I think it is important to understand that each country will determine what corruption is, which is money laundering and what acceptable business is. The reason we write about these stories is that the government and society make that decision, is not our job to say what is good, and what is bad,” David Bloss said.
https://youtu.be/ai_kTVI6k_k
Ms Lilia Shushanyan, the Deputy Minister of Territorial Administration and Development of the Republic of Armenia, presented the EITI (Extractive Industries Transparency Initiative) as a tool for raising transparency in Armenia’s mining industry. “Why do we pay great attention to the mining industry today? Because, perhaps in contrast to other economic activities it has a peculiarity – natural resources, with which the business community deals, is the exclusive property of the state. By applying the right to freedom of information and other reasons our citizens and why not state officials at least have the right to be fully informed about what is happening in this sphere,” Lilia Shushanyan said.
https://youtu.be/UYYUb3qDf4U
Ms Mariam Zadoyan, Anti-Corruption Expert at the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia, presented the Institute of Beneficial Ownership, Anti-Corruption Compliance Programmes and Corruption Prevention in Public Procurement.
Speaking about the Institute of Beneficial OwnershipMariam Zadoyan mentioned that the latter is a tool for promoting free economic competition and fight against monopolies. “The beneficial owners are the ultimate physical persons who stand behind the company and possess the real profits," she said. Mariam believes that in order to solve this problem it is necessary to establish a register of beneficial owners, where all companies will be obliged to disclose their beneficial owners. Mariam also presented Armenia's legal regulations and international commitments on the Institute of Beneficial Ownership, international best practices, as well as the range of issues that should become a subject of discussion during the establishment of such a register in Armenia. The most problematic is the issue of the method of verifying the reliability of the information provided. Mariam Zadoyan added, that she currently implements the “Introduction of the Beneficial Ownership Institute in Armenia” project in the scope of the EU financed Eastern Partnership Civil Society fellowship. She presented the social advertising video prepared in the scope of the mentioned program, and added that the video was selected and included among the three best works of the International Youth Competition of Social Anti-Corruption Advertising “Together against Corruption!” organised among the 6 member states of the CIS Interstate Council on Combating Corruption.
Referring to the Anti-Corruption Compliance Program, Mariam Zadoyan noted that in cooperation with the Center for International Private Enterprise, they are implementing the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project, which is aimed at introduction of the corporate culture in businesses, in particular to the implementation of compliance programs. Mariam noted that anti-corruption compliance is the company's acceptable values, relationships, practices, and corporate culture, which should guide the company while conducting its activity until achieving its ultimate goal. Mariam Zadoyan presented the components of the mentioned program to the participants, and then she spoke about the international commitments undertaken by Armenia, in particular, the criminal liability of legal entities. Mariam Zadoyan highlighted the importance of provision of liability as soon as possible, because, in her conviction, this institute is really profitable for clean and non-corrupt business representatives. In that context, she touched upon the Draft Criminal Code of the Republic of Armenia, which defines the criminal liability of the legal person, as well as the opportunity not to be held accountable if sufficient measures have been taken. She clarified that the speech is about the compliance programs.
Speaking about corruption risks in public procurement, Mariam Zadoyan mentioned that they are many, but the most common issue is the vicious practice of elaborating technical specifications of the procurement, defining specific criteria for a specific company. Mariam then presented a number of reports on the mentioned abuses received through the BizProtect Platform, operated by the Armenian Lawyers’ Association, and offered as a solution standardization of technical specifications of some procurement.
https://youtu.be/L8Xcyol7RJM
The presentations were followed by active discussions of the participants. It should also be noted that during the final panel discussion on anti-corruption strategy, a number of tools aimed at combating corruption in the private sector were pointed out, in particular, solutions for the introduction of the Institute of Beneficial Ownership, criminal liability of legal persons, the development of a new concept of the body for protection of economic competition, and so on. At the final panel discussion on collective activities it was stated that the fight against corruption should be carried out not only by means of prevention of corruption in state bodies, but also in the private sector. And the introduction of the anti-corruption compliance programs by businesses as a mandatory component of anti-corruption education was highlighted once again.