Function: __construct
Մայիսի 20-23-ը Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության կրթաթոշակակիր, «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը, մասնակցեց Լոնդոնում (Մեծ Բրիտանիա) կայացած ուսումնական այցին:
Ուսումնական այցի նպատակն կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հատկապես մասնավոր հատվածի օրենսդրությանը և պրակտիկային, ինչպես նաև «Իրական սեփականատերերի ռեեստրի», «Գողացված ակտիվների վերադարձի», «Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրեի», նոր գործարար կապեր հաստատելու, շահագրգիռ կողմերի քարտեզագրման և այլ թեմաներին ծանոթանալն էր։
Մարիամ Զադոյանը հանդիպումներ ունեցավ ինչպես պետական կառույցների, այնպես էլ ՀԿ-ների հետ։ Ուսումնական այցի շրջանակներում այցելեց նաև Ընկերությունների տան Լոնդոնի մասնաճյուղի գրասենյակ, որը վարում է իրական սեփականատերերի մատյանը, Արդարադատության նախարարություն, Պետական դատախազություն, ինչպես նաև հանդիպումներ ունեցավ Միացյալ Թագավորություն «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» և «Open Ownership» հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հակակոռուպցիոն համապատասխան մեխանիզմների առնչությամբ, հանդիպումների ընթացքում մասնակիցները ներկայացրին, որ Մեծ Բրիտանիայում իրավաբանական անձանց համար քրեական պատասխանատվություն է նախատեսված որոշակի հանցանքների և կոռուպցիայի կանխարգելման ձախողման համար և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի առկայությունը համարվում է որպես պատասխանատվություն ազատելու հիմք։
Իրական սեփականատերերի գրանցամատյանի առնչությամբ, մասնակիցներին ներկայացվեց, որ Միացյալ Թագավորությունը առաջին երկիրն է, որը ներդրել է իրական սեփականատերերի ռեեստրը, որը նաև հասանելի է հանրությանը։ Հիմնական խնդիրը վերաբերում է ներկայացված տեղեկատվության ստուգմանը, սակայն ներկայումս նշված խնդրի լուծմանը ուղղված քայլեր են ձեռնարկվում։
Գողացված ակտիվների վերադարձի առնչությամբ հանդիպման մասնակիցներին ներկայացվեց «in-rem» գործընթացներում «Չհիմնավորված հարստության ապացուցման» կարգադրագրերի մեխանիզմը։

On May 20-03, the Eastern Partnership Civil Society Fellow and the Project Manager of the “Introduction of the institute of beneficial ownership in RA with the aim of combatting corruption" project, Mariam Zadoyan has participated in a study tour in London, UK.
The aim of the study tour was getting cognizant with the legislation and practice on combating corruption. mainly in private sector, including topics of “Beneficial Ownership Registry”, “Stolen Asset Recovery” and “Anti-Corruption Compliance Programs”, establishing new business contacts, mapping of the stakeholders and etc.
Mariam Zadoyan had meetings both with state entities and NGOs, including a study tours at the London’s branch-office of the Companies House, which maintains the beneficial ownership register and at the Ministry of Justice, Crown’s Prosecutor Service, as well as meetings with the representatives of the “Transparency International United Kingdom” and “Open Ownership” NGOs.
Concerning the anti-corruption compliance mechanisms, during the meetings the participants presented that UK has foreseen offenses of criminal liability for legal persons and of failure of corruption prevention and the existence of anti-corruption compliance programs can be considered as a basis for exempting the liability.
Concerning the beneficial ownership, the participants of the meetings explained that UK is the 1st country to establish the register of beneficial owners, which is public. The main problem relates to the verification of submitted information but currently steps are being taken dedicated to the solution of the mentioned issue. Concerning the stolen asset recovery, during the meetings the mechanism of issuance of “Unexplained Wealth Orders” in a “in-rem” proceedings has been presented.
Mariam's Project is aimed at combating corruption, in particular, the introduction of the Register of Beneficial Owners in Armenia aimed at overcoming business and political cohesion. Within the framework of the program, among other activities, educational visits will be conducted to study the best international practices, as well as seminars for their ontroduction in Armenia, information sessions and seminar in public-private partnership format, as a result of which an appropriate anti-corruption policy will be presented to the Government of Armenia.