Այսօր՝ հունիսի 27-ին, Հայկական բիզնես կոալիցիայի և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի ներկայացուցիչներն ունեցան աշխատանքային հանդիպում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում։ Հանդիպումը վերաբերվում էր պետական գնումների ոլորտին, մասնավորապես՝ Հայկական բիզնես կոալիցիայի և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կողմից պետական գնումների ոլորտին ներկայացված առաջարկությունների քննարկմանը։ Առաջարկությունների փաթեթը կազմվել էր՝ ի ամփոփում ապրիլի 16-ին տեղի ունեցած «Բիզնեսի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությունը գնումների ոլորտի օրենսդրության բարեփոխումների իրականացմանը» թեմայով քննարկմանը։
Հանդիպումն ընթացավ կառուցողական մթնոլորտում և բավականին արդյունավետ էր։ Ներկայացված 24 խումբ առաջարկներից 2-ն արդեն գտնվում են կատարման փուլում, 9-ն ընդունելի են, 6-ը հավելյալ ներգերատեսչական քննարկման կարիք ունեն, 2-ը դուրս են գնումների ոլորտում քննարկման շրջանակից, 4-ն ընդունելի չեն։
Ընդունելի առաջարկների թվից ենթակա են հիշատակման հետևյալները․ պետական գնումների տեխնիկական բնութագրերի կազմման գործընթացում տեղի ունեցող չարաշահումների դեմ պայքարի մեխանիզմների ներդրումը, այդ թվում՝ տեխնիկական բնութագրերի հանրային փորձաքննության կարգի և հիմնական տեխնիկական բնութագրերի ստանդարտների սահմանումը, ակնհայտ ոչ խելամիտ ցածր գնային առաջարկ ներկայացնելու դեպքում մեխանիզմների ներդրումը, ՀՀ պետական բյուջեից որոշակի գումարների հատկացումը դրամաշնորհային ծրագրեր իրականացնելու համար՝ ուղղված ՓՄՁ-ների իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը և հետաքննող լրագրողների և հասարակական կազմակերպությունների կարողությունների զարգացմանը պետական գնումների ոլորտում, պետական գնումների ոլորտային կայքերում որոնման ֆիլտրների բարելավմանը և այլն։
Ընդհանուր առմամբ ընդունելի են, սակայն որոշակի հետագա քննարկման կարիք ունեն հետևյալ առաջարկները․ ներդնել գնումների մասնակիցների վարկանիշային բալային համակարգ, որը հիմնված կլինի ընկերությունների կողմից նախկինում պայմանագրերի կատարման որակի, ընկերության ներսում կորպորատիվ կառավարման համակարգի և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ընթացակարգերի առկայության վրա և հավասար պայմաններում նախապատվություն տալ ավելի բարձր բալեր ունեցող բիզնեսին՝ ըստ այդ համակարգի, ինչպես նաև նախատեսել որոշակի քվոտավորում ՓՄՁ-ների համար և հավասար պայմաններում նախապատվություն տալ ՓՄՁ-ներին։
Հիշեցնենք, որ առաջարկները բխում էին նաև Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կողմից գործարկվող Բիզպաշտպան ազդարարման հարթակի միջոցով ստացված ազանգներից։

On 27 June, representatives of the Armenian Business Coalition and Armenian Lawyers’ Association had a working meeting at the RA Ministry of Finance. The meeting focused on public procurement, in particular, the discussion of the proposals made by the Armenian Business Coalition and the Armenian Lawyers’ Association related to public procurement. The package of proposals was drawn up in a review of the 16 April discussion entitled “Business and Civil Society Participation in Implementing Procurement Legislation Reforms”.
The meeting took place in a constructive atmosphere and was quite effective. Out of the 24 submitted proposals, 2 are already at the stage of implementation, 9 are acceptable, 6 need additional inter-departmental discussions, 2 are out of the scope of discussion, and 4 are unacceptable.
The following from the list of recommendations are noteworthy: introduction of mechanisms to combat abuses in the process of compiling the state procurement specifications, including the definition of the public expertise procedure and definition of main technical specifications standards implementation of mechanisms in case of presenting an obviously unreasonable low price proposal, allocation of certain amounts from the RA state budget for grant projects, aimed at raising awareness of SMEs and investigating journalists and non-governmental organizations capacity development in public procurement, and improvement of search filters on public procurement sites, and so on.
The following recommendations are generally acceptable but need further consideration: introducing a rating system of procurement participants based on the quality of contract performance, corporate governance system and anti-corruption procedures in the company, and preferring businesses that have higher scores on equal terms according to that system, as well as provide for certain quotas for SMEs and in case of equal conditions give preference to SMEs.
Notably, the suggestions were derived from the reports received through BizProtect website for anonymous reporting, which is operated by the Armenian Lawyers’ Association.