Հուլիսի 11-ին Գյումրիում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների մասնակցությամբ անցկացվեց Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թթ. միջոցառումների ծրագրի նախագծերի վերաբերյալ հանրային քննարկում:
Այն կազմակերպվել է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի և ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից՝ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» (ԿԵՀ) ծրագրի շրջանակներում:
Ներկայացվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ նախատեսվող հիմնական կարգավորումները՝ ուղղված կոռուպցիայի կանխարգելմանը, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտմանն ու հակակոռուպցիոն կրթությանը, ինչպես նաև անդրադարձել է հակակոռուպցիոն երկու նոր մարմինների` Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործիքակազմերին:
Քննարկմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի քարտուղարության համակարգող, ԿԵՀ ծրագրի ղեկավար Կարեն Զադոյանը՝ նշելով, որ հաեմատած նախորդիվ եղած հակակոռուցպիոն ռազմավարության ծրագրերի՝ սա ամենաքննարկված է: «Որպես ոլորտի կարևորագույն դերակատար, մեր կոալիցիան ցանկանում է, որպեսզի մենք ունենանք մի ռազմավարություն, որը անխոցելի կլինի և ի վերջո Հայաստանի պատմության մեջ կարող է ռեալ իրականացվի այն ամենը, ինչ գրվում է թղթի վրա: Մեզնից կախված մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը չձախողի: Արդարադատության նախարարությունը պետական մարմինների շարքում հանդիսանում է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի ռազմավարական գործընկերը՝ անկախ նրանից, որ մենք այս կամ այն հարցերի վերաբերյալ կարող ենք ունենալ տարաձայնություններ»,-նշեց Կարեն Զադոյանը՝ հույս հայտնելով, որ Գյումրիում անցկացվող քննարկման արդյունքների ամփոփումը ավելի կբարելավի ներկա ռազմավարության ներկա ծրագիրը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչիկյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիային՝ համաժողովի կազմակերպման համար: «Այն չափազանց կարևոր է հատկապես այս փուլում, երբ մենք գտնվում ենք ՀՀ-ի առաջիկա 3 տարիների հակակոռուպցիոն ռազմավարության ուրվագծման գործընթացում: Էապես կարևորվում է հասարակական փորձագիտական լավագույն ներուժի արդյունավետ օգտագործումը և լավագույնս կիրառումը, ինչին է միտված նաև նման հանրային քննարկումները:
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի իրավաբան-փորձագետ, «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի փորձագետ Լուսինե Նալբանդյանն իր խոսքն ուղղեց պարոն Խաչիկյանին՝ նշելով․ «Ողջունելի է, որ Հակակոռուպցիոն ռազմավարության մեջ տեղ է գտել հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը բիզնես ոլորտում միջոցառումը։ Ուրախ ենք նշել, որ մեր նախաձեռնությամբ և ջատագովությամբ առաջին անգամ բիզնես ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված միջոցառում է ներդրվել։ ՀՀԾ-ն կարևորագույն ինստիտուտ է, որի ներդրմամբ մենք բիզնես միջավայրում կնվազեցնենք կոռուպցիոն ռիսկերը՝ առողջացնելով Հայաստանի շուկայական/տնտեսական դաշտը։ Սակայն, պարոն Խաչիկյան միաժամանակ անհրաժեշտ է ներդնել ՀՀԾ-ն պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում։ ՀՀԾ համակարգն իր բաղադրիչներով պետք է գործի նաև հանրային ծառայողների շրջանակում, ում համար ՀՀԾ-ի պահանջներին հետևելը պիտի լինի ի պաշտոնե պարտականություն, հակառակ պարագայում նրանց վրա պետք է գործեն պատասխանատվության միջոցներ։ Այսինքն, "ՀՀԾ-ի ներդրումը գործարար միջավայրում" միջոցառմանը զուգահեռ պիտի սիներգիաները պահպանվեն և ՀՀԾ-ն ներդրվի նաև պետական կառավարման համակարգում»։
Տիգրան Խաչիկյանը նաև ներկայացրեց Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թթ. միջոցառումների ծրագրի նախագծի հիմնական դրույթները, պատասխանեց մասնակիցների հարցերին: Միջոցառման ընթացքում քննարկվեց նաև Հայաստանում հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի ներդրման հարցը: Արդարադատության նախարարությունը առաջարկել է հակակոռուպցիոն համակարգի տարանջատված մոդելի ներդրումը՝ վերջինիս արդարացման դեպքում ունիվերսալ մոդելին անցում կատարելու հնարավոր հեռանկարներով:
Նշված մոդելի պարագայում ունենում ենք հակակոռուպցիոն կանխարգելիչ մարմին՝ ի դեմս Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի և կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման համար գործիքակազմով օժտված քննչական մարմին, ի դեմս Հակակոռուպցիոն կոմիտեի:
Կարեն Զադոյանը նաև նշեց, որ ՔՀԿ-ների փաստարկված դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ և հակակոռուպցիոն պայքարը պետք է իրականացվի անկախ հակակոռուպցիոն մասնագիտացված ունիվերսալ մեկ մարմնի միջոցով, որի գործունեությունը պետք է հիմնված լինի 3 կարևորագույն հենասյուների վրա՝ հակակոռուպցիոն կրթության, կոռուպցիայի կանխարգելման և պատժի անխուսափելիության ապահովման: Նրա խոսքով, այս երեք գործառույթները մեկ մարմնի տանիքի ներքո միավորմամբ սուպեր մարմին ստեղծելու տեսակետը արհեստական է և ոչ փաստարկված, ավելին այս երեք գործառույթները ոչ միայն լիովին համատեղելի են մեկ մարմնում, այլ նաև` մեր երկրի համատեքստի առումով փաստարկված և անհրաժեշտ: Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահը անդրադարձավ Հակակոռուպցիոն քաղաքականությունների խորհրդի կազմից ոչ փաստարկված և ուղղորդված կերպով Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի դուրս թողնմանը` այն համարելով կառավարության կողմից հակակոռուպցիոն ոլորտի քաղաքականության լուրջ բացթողում:

On 11 July, the discussion of the Draft Anti-Corruption Strategy of the Republic of Armenia and its Implementation Action Plan for 2019-2022 was with participation civil society organisations was held in Gyumri. A number of representatives from state bodies, CSOs and Businesses participated in the discussion.
The discussion was organised by the Armenian Lawyers’ Association (ALA), CSOs Anti-Corruption Coalition of Armenia and the Ministry of Justice of the Republic of Armenia within the framework of EU funded “Commitment to Constructive Dialogue” project and CIPE funded “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project.
The main anti-corruption measures aimed at prevention of corruption, identification of corruption crimes and anti-corruption education were presented. A reference to the toolkits of the two anti-corruption bodies – the Anti-Corruption Committee and the Corruption Prevention Commission were made as well.
Mr. Karen Zadoyan, Coordinator of Secretariat of the CSO Anti-Corruption Coalition and ALA President, delivered a welcoming speech. He noted that compared with the previous draft anticorruption strategies, this one is most discussed. "As the most important actor of the sphere, our coalition strives to have a strategy that will be invulnerable, and eventually everything that is written on the paper can be actually realised in the history of Armenia. We shall do everything that depends on us; we will do our best so that the anti-corruption strategy would not fail. The Ministry of Justice is a strategic partner of the ALA and CSO Anti-Corruption Coalition of Armenian, regardless of whether we have disagreements on some issues," Karen Zadoyan said.
Mr. Tigran Khachikyan, the First Deputy Minister of Justice thanked the Armenian Lawyers’ Association and the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenian for organizing the conference. "It is extremely important at this stage when we are in the process of outlining the anti-corruption strategy of Armenia for the next three years. It is important to make the best use of the best public expertise and the best use possible, as well as such public discussions that are aimed at this objective.
Ms Lusine Nalbandyan, Legal Expert of the ALA and the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project addressed her speech to Mr. Khachikyan, noting: “It is welcomed that the introduction of anti-corruption compliance programs into the business sector has been included in the Anti-Corruption Strategy. We are pleased to note that with our initiative and advocacy, the first ever anti-corruption activity has been introduced in the business sector. Anti-Corruption Compliance Program is an important institution that will reduce corruption risks in the business environment by enhancing Armenia's market and economic environment/”
Tigran Khachikyan presented the main provisions of the Draft Anti-Corruption Strategy of the Republic of Armenia and its Implementation Action Plan for 2019-2022 and answered to the participants' questions. The issue of introducing an institutionalized anti-corruption system in Armenia was discussed during the event. The Ministry of Justice proposed the introduction of the separation model of the anti-corruption system, with possible prospects for switching to a universal model in case of justification.
In the case of this model, we have an Anti-Corruption Preventive Body in the person of the Corruption Preventive Commission and the Investigative Authority for Corruption Offenses, represented by the Anti-Corruption Committee.`
Karen Zadoyan also noted that CSOs' argumentation remained unchanged and the anti-corruption struggle should be carried out through an independent anti-corruption universal body, whose activities should be based on three key pillars: anti-corruption education, corruption prevention and inevitability of punishment. According to him, the view that the three functions united under the roof of one body will bring a super body is artificial and not justified. Moreover, these three functions are not only fully compatible within one body but also in the case of Armenia are justified and necessary.
The President of the ALA also touched upon the issue of unjustified and directed fact of excluding the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia from the Anti-Corruption Policy Body, considering it a serious omission of the Government's anti-corruption policy.