Հուլիսի 25-ին Գավառում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների մասնակցությամբ անցկացվեց Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թթ. միջոցառումների ծրագրի նախագծերի վերաբերյալ հանրային քննարկում:
Այն կազմակերպվել է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի և ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից՝ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» (ԿԵՀ) ծրագրի շրջանակներում:
Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի քարտուղարության համակարգող, ԿԵՀ ծրագրի ղեկավար Կարեն Զադոյանն իր ողջույնի խոսքում նշեց, որ նմանատիպ փաստաթղթերը միշտ ընդունվել են, սակայն քաղհասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչները երբեք նման մասնակցություն չեն ունեցել դրա նախագծման փուլում: «Սա այն ռազմավարությունն է, որով ակնկալում ենք, որ քաղաքացիների կյանքում պետք է փոփոխություններ կատարվեն»:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը ողջունեց քննարկումը՝ նշելով, որ նմանատիպ հարթակներ շատ կարևոր են կարծիքներ փոխանակելու և եզրահանգումների գալու համար: Փոխնախարարի խոսքով, նոր նախագիծը մշակելիս հաշվի է առնվել նախորդիվ ունեցած փորձը: «Պետք է նշել, որ մինչ այս արդեն 3 ռազմավարություն ենք ունեցել, որոնք, կարելի է ասել, չեն հաջողել մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հանգամանքներից ելնելով: Նախ նրա համար, որ դրանք մշակվել և իրականացվել են ՀԿ ներկայացուցիչների բացակայությամբ և չեն պարունակել հաշվետվողականության մեխանիզմներ: Այսինքն, ռազմավարությունների հիմնական թերությունը գնահատման ու հաշվետվողականության բացակայությունն է եղել, արդյունքը գնահատելու մեթոդիկա չի եղել: Ռազմավարությունների շրջանակներում հիմնականում թիրախավորվել են կոնկրետ բնագավառներ, առաջարկվել դրվագային լուծումներ, որն էլ պատճառներից է նորից, որ այդ ռազմավարությունները չեն հաջողել»,-նշեց նա:
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայիիրավաբան-փորձագետ, «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի փորձագետ Լուսինե Նալբանդյանը դիմեց արդարադատության փոխնախարար Սրբուհի Գալյանին․ «Հայտնի է, որ այժմ շրջանառվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի նախագիծ, որով նախատեսվում է իրավաբանական անձի պատասխանատվության ինստիտուտը։ Սա մեր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շարքին է դասվում, ինչպես նաև բիզնես ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ներառական բաղադրիչ է։ Սակայն, հստակ կարիք կա բիզնես ներկայացուցիչներին իրազեկել, որ հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի (ՀՀԾ) ներդրումը կարող է հիմք լինել իրավաբանական անձի պատասխանատվությունը բացառելու համար։ Պետք է հստակ իրազեկման արշավներ իրականացվեն բիզնես ոլորտի ընկերությունների համար ՀՀԾ-ի բուն էությանը և օրենսդրական կարգավորումներին ծանոթացնելու
Սրբուհի Գալյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է նախագծի հիմնական ուղղությունները, կոռուպցիայի կանխարգելման, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման ու հակակոռուպցիոն կրթությանն առնչվող կարգավորումները, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործիքակազմերը, ինչպես նաև անդրադարձել է այս գործընթացում տեղական ինքնակառավարման մարմինների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ներառականության կարևորությանը:
Կարեն Զադոյանը նշել է, թե մասնագիտական ինչ անհամաձայնություններ կան ներկայացված նախագծերի վերաբերյալ՝ անդրադառնալով հակակոռուպցիոն ինտիտուցիոնալ մարմնի վերաբերյալ առաջարկվող մոդելին` ներկայացնելով անկախ հակակոռուպցիոն ունիվերսալ մարմնի ուժեղ կողմերն ու առավելությունները:
Հավելենք, որ նմանատիպ քննարկում արդեն կազմակերպվել է Գյումրիում: Առաջիկայում հանդիպում է սպասվում նաև Վանաձորում:

On 25 July, the discussion of the Draft Anti-Corruption Strategy of the Republic of Armenia and its Implementation Action Plan for 2019-2022 was held in Gavar. A number of representatives from state bodies, CSOs and Businesses participated in the discussion.
The discussion was organised by the Armenian Lawyers’ Association (ALA), CSOs Anti-Corruption Coalition of Armenia and the Ministry of Justice of the Republic of Armenia within the framework of EU funded “Commitment to Constructive Dialogue” project and CIPE funded “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project.
Mr. Karen Zadoyan, Coordinator of Secretariat of the CSO Anti-Corruption Coalition, in his welcoming speech noted that such documents have always been accepted, but representatives of civil society organizations have never participated in the drafting phase of those documents. "This is the strategy we expect would make changes in the lives of citizens.”
Ms Srbuhi Galyan, the RA Deputy Minister of Justice welcomed the discussion, noting that such platforms are very important for exchanging opinions and coming to conclusions. According to the deputy minister, the previous experience has been taken into account when developing the new draft. "It should be noted that we have already had three strategies, which, one can say, have failed to as a result of a number of objective and subjective circumstances. First of all, they were developed and implemented in the absence of NGO representatives and did not contain accountability mechanisms. That is to say, the main shortcoming of the strategies was the absence of assessment and accountability, there was no method of assessing the outcome. Within the frameworks of the strategies, specific areas were mainly targeted, and episode solutions were suggested, which was one of the reasons that those strategies had failed,” she said.
Ms Lusine Nalbandyan, Legal Expert of ALA and the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project addressed the Deputy Minister of Justice Srbuhi Galyan saying, “We all are aware that currently the Draft Criminal Code of the RA is circulated, which provides for the institute of liability of a legal person. This is one of the international commitments we have undertaken, as well as is an inclusive component in the fight against corruption in the business sector. However, there is a clear need to inform business representatives that the introduction of an Anti-Corruption Compliance Program (ACCP) can be a basis for excluding liability of the legal entity. Awareness-raising campaigns for business sector should be conducted to familiarize them with the essence and legal framework of the ACCP. Also we should not forget that ACCP is essentially a manifestation of anti-corruption education aimed at understanding and cultivating complex anti-corruption values, international standards, ethics and corporate governance. Therefore, carrying our awareness campaigns about the compliance program are essentially necessary.”
Srbuhi Galyan introduced to the participants the main aspects of the draft: the regulations on corruption prevention, revealing the corruption crimes and anti-corruption education. She also touched upon the issues of Anti-Corruption Commission and Corruption Prevention Committee toolsets, as well as highlighted the importance of inclusive participation of local self-government and civil society representatives in this process.
Karen Zadoyan mentioned the existing professional discrepancies on the submitted drafts, referring to the proposed model of the institutional Anti-Corruption Body by presenting the strengths and advantages of the independent anti-corruption agency.
Notably, similar discussion has already been organized in Gyumri. A meeting will be held in Vanadzor soon.