«ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022թթ. միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» նախագծով նախատեսվում է հանրային նշանակության կազմակերպությունների իրավական կարգավիճակի հստակեցում և դրանցում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման գործիքակազմի ներդրում՝ այդ թվում` առկա կոռուպցիոն ռիսկերի վերհանում և դրանց հաղթահարման մեխանիզմների ներդրում և Գործարար ոլորտում հակակոռուպցիոն համապատասխանության պահանջների ընդունման խթանում:
«Որպես գործողության կատարման ակնկալվող արդյունք նախատեսել «Բիզնեսում մասնավոր դետեկտիվների ինստիտուտի» ներդնումը՝ հաշվի առնելով, որ վերջինս փոխկապակացված է հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի հետ այնքանով, որ դրանց մի բաղադրիչը “Due Diligence”-ն է` երրորդ կողմերի, ներառյալ՝ բիզնես գործընկերների ռիսկի վրա հիմնված պատշաճ ուսումնասիրության կատարումը, որն իրականացվում է ֆոնային ստուգումների (background check) միջոցով՝ հաճախ այդ նպատակով ներգրավելով մասնավոր դետեկտիվներին»,-մեզ հետ զրույցում նշում է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայում «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի փորձագետ Լուսինե Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով, բիզնես ոլորտում մասնավոր դետեկտիվներն էական աջակցություն են ցուցաբերում տնտեսվարող սուբյեկտներին նրանց պարտապանների և այլ գործընկերների հեղինակության և ֆինանսական վիճակը ուսումնասիրելու և իրենց վրա վերցված ֆինանսական պարտավորությունները իրականում կատարելու իրենց կարողությունը որոշելու հարցում:
«Վերոնշյալի շնորհիվ էական չափով կանխվում է ռիսկային գործարքների կնքումը և պարտապանների կողմից պարտքի վճարումից խուսափումը: Մասնավոր դետեկտիվը կարող է պարզել, արդյո՞ք ակտիվները ֆիկտիվ են, կատարվել են արդյո՞ք ոչ պատշաճ վճարումներ կամ արդյո՞ք առկա են այլ խեղաթյուրումներ կամ կեղծիքներ: Բացի այդ, մասնավոր դետեկտիվ գործունեության սուբյեկտները իրականացնում են ծավալուն աշխատանք մտավոր սեփականության իրավունքների խախտումների փաստերի բացահայտման, հատկապես` ապրանքային նշանների ապօրինի օգտագործման հարցում և այլն: Այս հարցի շուրջ միջազգային փորձի վերլուծությունից պարզ է դառնում, որ ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Անգլիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Կանադան, Հնդկաստանը, Իսրայելը, Ճապոնիան, Նորվեգիան, Իսպանիան, Իտալիան, Պորտուգալիան, Մեքսիկան, Ռուսաստանը և աշխարհի շատ այլ երկրներում մասնավոր դետեկտիվների ինստիտուտը ճանաչված է պետական մակարդակով»,-ներկայացնում է Լուսինե Նալբանդյանը։
Փորձագետը նաև նշում է, որ որպես գործողության կատարման ակնկալվող արդյունք պետք է նախատեսել «Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդնման օրենսդրական պարտադիր պահանջի սահմանումը հանրային նշանակության կազմակերպությունների, ոչ հանրային նշանակության խոշոր ընկերությունների և պետության կամ համայնքի կողմից հիսուն տոկոսից ավելի բաժնեմաս ունեցող կազմակերպությունների համար»։
«Որպես գործողության կատարման ակնկալվող արդյունք պետք է նախատեսել «Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի ներդրումը՝ որպես իրավաբանական անձանց պատասխանատվության բացառման/մեղմացման հիմքի նախատեսում»։ Իսկ որպես գործողության կատարման ակնկալվող արդյունք պետք է նախատեսել «Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի ներդրումը՝ որպես պետական գնումներում հավասար պայմանների դեպքում մասնակիցներին նախապատվություն տալու հիմք»»,-եզրափակում է Լուսինե Նալբանդյանը։

Anticorruption Compliance Program in Business should be envisaged in drafting Anti-Corruption Strategy
20.08.2019
The Draft Law on Approving “The RA Anti-Corruption Strategy and its Implementation Action Plan for 2019-2022” provides for the clarification of the legal status of public organizations and the introduction of a corruption risk reduction toolkit, including the identification of existing corruption risks and the introduction of mechanisms to overcome them and the promotion of the adoption of anti-corruption compliance requirements in the business sector.
"Foresee the introduction of the “Institute of Private Detectives in Business” as the expected output of the measure: considering that the latter is interconnected with anti-corruption compliance programs in so far as one of their components is “Due Diligence” - conducting risk-based due diligence study of third parties, including business partners, which is carried out by background checks, often involving private detectives for this purpose.,” noted  Lusine Nalbandyan, expert of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project at  the Armenian Lawyers’ Association.
According to her, in the business sector, private detectives provide essential support to businesses in assessing the authority and financial standing of their debtors and other partners and in realizing their financial obligations.
“The above said prevents the conclusion of risky transactions and the evasion of debt by debtors. A private detective can determine if the assets are fictitious, whether the payments are inadequate or if there are other misstatements or frauds. In addition, private detective entities carry out extensive work in identifying facts of intellectual property rights violations, especially in the illicit use of trademarks, etc. Analysing the international experience on this issue, it becomes clear that the US, UK, England, France, Germany, Canada, India, Israel, Japan, Norway, Spain, Italy, Portugal, Mexico, Russia and many other countries around the world the  institute of private detectives is recognized at the state level," Lusine Nalbandyan said.
The expert also notes that the an expected outcome of the action should be the definition of the Legislative Requirement for the Implementation of Anti-Corruption Compliance Programs for public sector organizations, non-public sector companies and organizations with more than fifty percent of state or community shares.
"The expected outcome of the action should be the introduction of the Anticorruption Compliance Program as a basis for excluding/mitigating the liability of legal entities. In addition, the Implementation of the Anti-Corruption Compliance Program as a basis for preferring participants in equal conditions of public procurement should be an expected outcome of the action as well,” Lusine Nalbandyan concluded.