«Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE) կողմից իրականացվող «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում ստանձնել է հանձնառություն Հայաստանյան բիզնեսներում ներդնել Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրեր՝ ՀՀԾ (Anti-Corruption Compliance Programs), որոնք կնպաստեն Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման և էթիկայի արժեքների սերմանմանը։ Նախ նշենք, որ ՀՀԾ-ի ներդրումը բիզնեսներին կտա անհատական և գլոբալ օգուտներ, որոնք են՝
1. ՀՀԾ-ն կարող է հիմք լինել իրավաբանական անձի քրեական պատասխանատվության բացառման համար։ Մասնավորապես, ՀՀ քրեական օրենսգրքի նոր նախագծով նախատեսվում է․ «․․․իրավաբանական անձի քրեական պատասխանատվությունը բացառվում է, եթե նրա կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ և բավարար բոլոր միջոցները սույն օրենսգրքի հոդված 128-ի առաջին մասով նախատեսված անձանց կողմից հանցանքի կատարումը կանխելու նպատակով, սակայն հանցագործությունը կանխելու իրական հնարավորությունը բացակայել է»։ Ուստի, որպես նման միջոց կարող է նախատեսվել հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի ներդրումը:
2. ՀՀԾ-ի ներդրումը խթանում է ընկերության նպատակների իրագործմանն ուղղված գործունեությունն իրականացնելիս էթիկական վարքագծի և կորպորատիվ կանոնների պահպանմանը և կորպորատիվ մշակույթի զարգացմանը,
3. ՀՀԾ-ի ներդրումը երկարաժամկետ նպատակ է հետապնդում, ուստի այն կկրճատի գործարարության ծախսերը,
4. Քանի որ միջազգային բիզնես կազմակերպությունները կարևորում են իրենց գործընկերների կողմից ՀՀԾ ամբողջական ներդրումը, այն հնարավորություն կտա համագործակցել միջազգային շուկայի մասնակիցների հետ, բերել ներդրումներ, մասնակցել ՀՀ-ում գործող խոշոր տնտեսական ընկերությունների կամ միջազգային ընկերությունների հայտարարած մրցույթներին,
5.ՀՀԾ-ի ներդրումը կօգնի նվազեցնել մի շարք բիզնես ռիսկեր, ինչպիսիք են մրցութային գործընթացներից հեռացման ռիսկի նվազում, գործարար համբավին, ապրանքանշանին և բաժնետոմսերի արժեքին վնասի հասցման ռիսկի նվազում,
6. ՀՀԾ-ի ներդրումը կօգնի բարձր սկզբունքներ հարգող աշխատակիցներ ներգրավել Ձեր բիզնեսում:
7. մի շարք այլ օգուտներ։
Այսպիսով, հիմք ընդունելով, որ ՀՀԾ-ի ներդրումը բիզնեսում կոռուպցիայի դեմ պայքարի անբաժանելի մասն է կազմում և անհրաժեշտ է ՀՀ-ում բիզնես գործունեություն իրականացնող գրեթե բոլոր ընկերություներին՝ մասնավոր սեկտորում իրենց տեղն ունենալու և ազատ ու բաց մրցակցային շուկայի մասը կազմելու, առաջարկում ենք և կոչ ենք անում բիզնես ընկերություններին միանալ ստորև ներկայացված հայտարարությանը․
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԳՈՐԾԱՐԱՐ ԷԹԻԿԱՅԻ ԵՎ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ
Մենք՝ որպես մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչներ Հայաստանում, գիտակցում ենք, որ կոռուպցիան մեծ արգելք է երկրի շուկայի կայացման, ինչպես նաև ընկերությունների շարունակական հաջողության համար։ Մենք նաև գիտակցում ենք, որ թափանցիկությունը, էթիկան, ազնվությունը և հաշվետվողականությունն են այն միջոցները, որոնցով հնարավոր է պայքարել կոռուպցիայի դեմ և ապահովել բոլորի համար արդարացի հնարավորություններ շուկային մասնակից դառնալու համար։ Աջակցելով հետագայում իրականացվող գործողություններին՝ մենք հայտարարում ենք մեր մտադրությունը՝
1) զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ պատշաճ կերպով, միջազգայնորեն ճանաչում ստացած հակակոռուպցիոն չափանիշներին և Հայաստանի օրենսդրությանը համապատասխան,
2) արգելել բոլոր աշխատակիցներին ծավալել կոռումպացված, զեղծարար և անբարեխիղճ գործունեունեություն մասնավոր և պետական պաշտոնյաների ու կազմակերպությունների հետ,
3) ներդնել բացահայտման թափանցիկ քաղաքականություններ ընկերության գործունեության համար՝ ներառյալ ապահովելով ընկերության իրական սեփականատերերի մասին թափանցիկությունը,
4) մեր աշխատակիցներին, հաճախորդներին, գործընկերներին և մատակարարներին վերաբերվել ազնվությամբ և հարգանքով,
5) ձեռք բերել հեղինակություն էթիկայի, իրավասության և բարձր որակի միջոցով,
6) աջակցել կոռուպցիայի դեմ պայքարի համազգային նախաձեռնություններին, որոնք նպատակաուղղվածեն ստեղծել արդար շուկայական պայմաններ, խթանե լբիզնես գործարքների թափանցիկությանը և ապահովել լավ կորպորատիվ կառավարում Հայաստանում,
7) մշակել համապատասխան փորձ վերը նշված սկզբունքները, հասկացություններն ու քաղաքականությունները մեր ընկերության բոլոր մասնակիցների, ինչպես նաև մեր հաճախորդների, գործընկերների և մատակարարների շրջանում տարածելու համար։

Within the framework of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project implemented by the the “Center for International Private Enterprise” (CIPE) the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA) undertakes the commitment to introduce the Anti-Corruption Compliance (AAC) Programs at the Armenian business community, which will contribute to the dissemination of corporate governance and ethical values in Armenia. To begin with, it is to be mentioned that the implementation of the AAC program will give to the business companies both local and global benefits, that are:
1. The AAC program may be a basis for excluding a legal entity from criminal liability. Particularly, the draft of the RA Criminal Code stipulates.“․․․the criminal liability of a legal person is excluded, if he has taken all necessary and sufficient measures to prevent the offences commited by the persons defined by Article 128, first part of this Code;however, there was no real opportunity to prevent the crime”. Therefore, such means can be considered the implementation of the AAC program;
2. The implementation of the AAC program promotes to the maintainence of ethical behavior and corporate rules and to the development of the corporate culture while pursuing the goals of the company;
3. Since the introduction of AAC program has a long-term goal, so it will reduce business costs,
4. Since international business organizations evaluate the full implementation of the AAC program by their partners, it will enable to cooperate with international market representatives, to engage investments, to participate in public competitions (procurement process) announced by giant economic companiesor international companies operating in RA,
5. The implementation of the AAC program will assist you to reduce a number of business risks, such as a risk of being excluded from bidding processes, to reduce a risk of damage to business reputation, trademark and value of shares;
6. The introduction of the AAC program will enable to hire employees with respect to high values and principles.
7. A number of other benefits.
Hence, taking into consideration that the implementation of the AAC is an impartial part of the fight against corruption in business sector, as well as it is nessecary for almost all business companies in Armenia to have their place in the private sector and to be part of a free and open competitive marketplace, we suggestand encourage business companies to join the announcement below:
ANNOUNCEMENT ON IMPLEMENTATION OF BUSINESS ETHICS AND COMPLIANCE INITIATIVE IN ARMENIA
We, as representatives of the private sector in Armenia, realize that corruption is a major obstacle to the establishment of the country's stable market, as well as and for the permanent success of companies. We also recognize that transparency, ethics, honesty and accountability are the means through which we can fight against and ensure fair opportunities for all to be part of the market. By supporting future actions, we declare our intention to:
1) conduct business properly, in accordance with internationally recognized anti-corruption standards and Armenian legislation;
2) prohibit all employees from being engaged in corrupted, fraudulent and dishonest activities with private and public officials and organizations;
3) introduce transparent disclosure policies for the Company's activities, including ensuring transparency about the Company's beneficial ownership;
4) behave with our employees, customers, partners and suppliers with honesty and respect;
5) gain reputation through ethics, competence and high quality;
6) assist to worldwide national anti-corruption initiatives against corruption aimed at creating fair market conditions, promoting transparency of business transactions and ensuring good corporate governance in Armenia;
7) develop relevant experience to disseminate the above mentioned principles, concepts and policies among our Company participants, as well as our customers, partners and suppliers.