Ինչո՞ւ հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրեր ներդնելու դեպքում ընկերությունները պետք է արտոնություններ ունենան պետական գնումների գործընթացում
17.09.2019
«Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ն «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի» (CIPE) կողմից իրականացվող «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ. Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում պարտավորություն է ստանձնել հայաստանյան բիզնես ձեռնարկություններում Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրեր (ACCP-ՀՀԾ) ներդնել, ինչը կնպաստի Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման և էթիկայի արժեքների սերմանմանը:
Իրազեկումենրի շարքը շարունակելով, ներկայացնում ենք տարբեր երկրների որոշ կանոնակարգեր, որով իշխանությունները խրախուսում են այն իրավական կարգավորումների և մեխանիզմների առկայությունը, որոնց շնորհիվ ՀՀԾ-ն իր բոլոր բաղադրիչներով ներդրած ընկերությունները, պետք է որոշակի առավելություններ ստանան պետական գնումների գործընթացում:
Նախևառաջ, հարկ է նշել, որ դա ամրագրում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական փաստաթուղթը՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիան, որի 12-րդ հոդվածը սահմանում է, «Յուրաքանչյուր Մասնակից պետություն, իր ներքին օրենսդրության հիմնարար սկզբունքներին համապատասխան, պետք է միջոցներ ձեռնարկի մասնավոր հատվածում կոռուպցիայի կանխարգելման, մասնավոր հատվածում հաշվապահական հաշվառման ստանդարտների և աուդիտի ուժեղացման և, համապատասխան դեպքերում, այդպիսի միջոցների չպահպանման համար արդյունավետ, համաչափ և զսպող ներգործություն ունեցող քաղաքացիաիրավական, վարչական կամ քրեական պատժամիջոցների սահմանման ուղղությամբ»։
Ի հավելումն նշվածի, մասնավոր հատվածում պետությունների ստանձնած պարտավորությունների իրականացման նպատակով Կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածը սահմանում է հանրային գնումները և պետական ֆինանսների կառավարումը։
Ակնհայտ է, որ պետությունը տնտեսական հանցագործությունների քանակը նվազեցնելուն միտված դրական պատասխանատվություն ունի, իսկ պետական գնումները՝ կոռուպցիոն ռիսկերի բարձր մակարդակ ունեցող ոլորտ է հանդիսանում: Հետևաբար, պետությունների համար պարտադիր է սահմանել կարգավորող նորմեր, որոնք վերահսկելու են պետական գնումների գործընթացը բիզնես ընկերությունների շրջանակներում, ներառյալ այդ գործընթացում կազմակերպություններին տրված հնարավոր առավելություններն ու թերությունները: Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ այն կազմակերպությունները, որոնք հակակոռուպցիոն քաղաքականություն կամ էթիկայի նորմեր են ներդրել, մի շարք առավելություններ են ստանում գնումներ կատարելու ընթացքում՝ ինչպես մասնավոր ընկերությունների կողմից տրամադրված պարտադիր հավաստագրերի, այնպես էլ պետական գերատեսչությունների կողմից սահմանված ընթացակարգերի հաջող ավարտի հիման վրա:
Օրինակ, Մարոկկոյի ձեռնարկությունների ընդհանուր կոնֆեդերացիան հավաստագրեր է տրամադրում այն ընկերություններին, որոնք համապատասխանում են կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության և կայունության ինը հիմնական սկզբունքներին, ներառյալ կորպորատիվ կառավարման ոլորտում հակակոռուպցիոն արժեքների պահպանումն ու թափանցիկությունը: Այնուհետև ընկերությունները կարող են հետագայում օգտվել հարկային գործարքից:
Մեկ այլ օրինակ է հանդիսանում այն, որ Ֆիլիպիններում ՀՀԾ ներդրած ընկերությունները առավելություններ են ստանում, այդ թվում հարկային ստուգումների կրճատումը, կարևոր վկայագրերի կամ մաքսային գործարքների ավելի արագ տրամադրումը:
Ավելին, Արգենտինայում բարեվարքության ծրագիրը իրավաբանական անձանց համար պարտադիր բաղադրիչ է հանդիսանում պետական մարմինների հետ պայմանագրային հարաբերությունների համար:
Իրավաբանական անձինք պետք է ներդնեն բարեվարքության, վերահսկմա և հսկման խթանման համար ահնրաժեշտ բոլոր գործողությունները, մեխանիզմները և ներքին ընթացակարգերը ներառող բարեվարքության ծրագրեր, որոնք միտված են օրենքում սահմանված բոլոր խախտումների և ապօրինի գործողությունների կանխմանը, հայտնաբերմանը և ուղղմանը:
Բարեվարքության պահանջվող ծրագիրը պետք է վերաբերի իրավաբանական անձի գործունեության ռիսկերին և դրա չափերին։
Այլ կերպ ասած, եթե իրավաբանական անձանց համար առկա է քրեական պատասխանատվություն, և ՀՀԾ ներդրումը կարող է հիմք հանդիսանալ ընկերությանը քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար, հետևաբար, պետք է լինի կանոնակարգ, որի համաձայն ՀՀԾ ներդրած ընկերությունների համար չեն սահմանվի գնումների գործընթացին մասնակցելու նույն բարդ ընթացակարգերը, ինչպես այն ընկերությունների դեպքում, որոնք հակակոռուպցիոն համապատասխանության քաղաքականություններ չեն ներդրել:

Why companies should have benefits in public procurement process if they have implemented Anti-Corruption Compliance Programs
17.09.2019
The Armenian Lawyers’ Association NGO in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project implemented by the “Center for International Private Enterprise” (CIPE), has undertaken a commitment to introduce ACCP (Anti-Corruption Compliance Programs) in Armenian Businesses, which will promote the cultivation of corporate governance and ethics values in Armenia.
Continuing the awareness series, we present some regulations of different countries where authorities encourage the existence of legal regulations and mechanisms by which companies, who have invested ACCP with its all components, shall receive certain benefits in public procurement process.
First of all, it should be mentioned that the main document on fight against corruption, “UN” Convention on fight against corruption, provides that “Each State Party shall take measures, in accordance with the fundamental principles of its domestic law, to prevent corruption involving the private sector, enhance accounting and auditing standards in the private sector and, where appropriate, provide effective, proportionate and dissuasive civil, administrative or criminal penalties for failure to comply with such measures” /Article 12/.  In addition to this, for the execution and in compliance with states’ anti-corruption obligations in the private sector, Article 9 of the Convention sets out public procurement and public finance management.
It is obvious that the state has a positive responsibility to reduce the number of economic crimes, and public procurement is a sector with high corruption risks. Therefore, it is mandatory for the states to set regulatory norms that will control the process of public procurement in the framework of business companies, including the possible advantages and disadvantages given to organizations during that process.International experience shows that organizations that have implemented anti-corruption policies or codes of ethics receive benefits in several ways during procurement process, both on the basis of mandatory certificates issued by private companies and on successful completion of procedures established by state agencies.For example, the General Confederation of Moroccan Enterprises issues certificates to companies that comply with nine key principles of corporate social responsibility and sustainability, including the maintenance and transparency of anti-corruption values in corporate governance. Companies can then take advantage of tax transactions further. Another example is that in the Philippines companies with ACCP gain advantages, including reduced tax audits, faster issuance of important certificates or custom transactions. Moreover, in Argentina, integrity program is a mandatory component for legal entities to be in contractual relations with state bodies. Legal entities shall implement integrity programs consisting of all the actions, mechanisms and internal procedures for promoting integrity, supervision and control, aimed at preventing, detecting and correcting irregularities and illegal acts included in this law. The Integrity Program required must be related to the risks of the activity that the legal entity carries out, its size
To put in another way, if for legal entities exists the criminal liability, and ACCP implementation can be basis for excluding a business company from criminal liability, therefore, it should be regulations that the companies with ACCP will not be subject to the same complicated procedures for participating in the procurement process as companies that do not have implemented anti-corruption compliance policies.