Սեպտեմբերի 11-ին տեղի ունեցավ «Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրման անհրաժեշտությունը և առավելությունները մասնավոր ոլորտում» թեմայով կլոր սեղան քննարկումը:
Այն կազմակերպվել էր Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի (ԻՀԱ) և Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի կողմից՝ Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի կողմից իրականացվող «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի և Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի շրջանակներում։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագրի ԻՀԱ բաղադրիչի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը:
Նա ներկայացրեց ծրագիրը, անդրադառնալով նաև Հայաստանում իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության ինստիտուտի ներդրմանը։ Նա նշեց, որ այդ ինստիտուտը ներդրված է մի շարք երկրներում, օրինակ՝ Ամերիկայում, Անգլիայում, Ավստրիայում, Կանադայում, Չինաստանում, Դանիայում, Իսլանդիայում և մի շարք այլ երկրներում․ «Տարբեր երկրներում, տարբեր տեսակետներ են իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ։ Օրինակ՝ կորպորատիվ պատասխանատվության հիմքը մի շարք երկրներում տարբերվում է՝ որոշ երկրներում նախատեսվում է քրեական, իսկ որոշներում վարչական, մեր երկիրը օրինակ կիրառում է՝ քրեական պատասխանատվությունը»։
Մարիամ Զադոյանը կարևորեց, որ պատիժները պետք է ունենան ավելի շատ կանխարգելիչ բնույթ, քան այնպիսիք, որոնք կտանեն ընկերությանը տնտեսական ոչնչացման։ Նրա խոսքով այս ինստիտուտի ներդրումը ուղղված է հենց կանխարգելմանը։ Նրա կողմից անդրադարձ կատարվեց նաև իրավաբանական անձի քրեական պատասխանատվության մեղմացման կամ բացառման հարցերին․«Նախագծով նշված է, որ որոշակի պարագաներում հնարավոր կլինի իրավաբանական անձին պատասխանատվությունից խուսափել, ինչը շատ դրական է գնահատվում։ Միջազգային փորձում տարբեր կերպ է լինում այդ մեղմացման կամ խստացման հարցը, որոշ երկրներում, առհասարակ պատասխանատվությունից ընկերությունը կարող է խուսափել, եթե ունի ներդրած հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիր»։
Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչ Արման Բաբախանյանի խոսքով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի նախագծով իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության ինստիտուտը ՀՀ-ում ներդնելիս նույնպես նախատեսվելու է նաև պատասխանատվությունը բացառող հանգամանք: Սանկցիաները լինելու են 5, որոնք կներառեն նաև պետական գնումներում մասնակցության արգելքը:
«Կորպորատիվ կառավարման խնդիր կա, և երբ ընկերությունները հասկանան, որ միայն իրենց հեղինակության ռիսկը կառավարելու իմիտացիան խնդիրներ է առաջացնելու, կսկսեն զերծ մնալ ապօրինություններից»,-նշեց ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանը։ Իր զեկույցում վերջինս ներկայացրեց ապացույցներ առ այն, որ հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրեր չներդնելու և բիզնեսը կոռուպցիոնճանապարհով վարելու ծախսերը շատ ավելին են, քան ներդնելու և մաքուր աշխատելու դեպքում:
«Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի իրավաբան-փորձագետ Լուսինե Նալբանդյանն, իր ելույթի ընթացքում, նշեց, որ հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը՝ հակակոռուպցիոն կրթության մի մասն է, և այն պետք է Հայաստանում ներդնել հաշվի առնելով նաև միջազգային փորձը: Այնուհետև նա ներկայացրեց պետական գնումների ոլորտում նշված ծրագրերը պարտադիր ներդրելուն վերաբերող միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը՝ ընդգծելով, որ սերտիֆիկացումն իրականացվում է անկախ մարմնի կողմից:
Դավիթ Տեր Գուլանյանը, ով Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչն էր, նշեց, որ կառավարությունը խիստ կարևորություն է տալիս կորպորատիվ կառավարման հիմնախնդրին, և ընթացքի մեջ է կանոնագրքի վերանայման գործընթացը։ Նա տեղեկացրեց նաև, որ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից ներկայումս մշակվող գործարար միջավայրի բարելավման ռազմավարության համատեքստում հատուկ ուշադրության են արժանանում կորպորոտիվ կառավարման ներդրման և դրա մասին իրազեկման, խրախուսման ձևերը։
Ֆինանսների նախարարության ներկայացուցիչ Սերգեյ Շահնազարյանն իր ելույթի ընթացքում ընդգծեց. «Գիտենք, որ կառավարությունը վերջերս ընդունեց որոշում, որով, ըստ էության, բովանդակային նոր իստիտուտներ ներդրվեցին պետական գնումների ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերը կառավարելու նպատակով, մասնավորապես՝ բանկային համակարգի ներգրավումը: Կարելի է անդրադարձ կատարել գնումների ոլորտում հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերին այս համակարգի համատեքստում՝ վերջինիս ամբողջական ներդրումից հետո, քանի որ այս պահի դրությամբ ավելի բարդ կլինի որոշել դրա նպատակահարմարության հարցը: Այսինքն, հնարավոր է հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումն իրականացնել բանկային համակարգի միջոցով, և այս երկխոսությանը ներառել նաև ՀՀ կենտրոնական բանկին և բանկերին: Պետք է հասկանալ նաև բիզնեսներին սերտիֆիկացման լիազորագրեր շնորհող անկախ մարմինը կրելու է արդյոք պատասխանատվություն հնարավոր դեպքերի բացահայտման պարագայում: Նաև պետք է հաշվի առնել, թե բիզնեսին ինչ արտոնության մասին է խոսքը՝ գնային, թե փաստաթղթային»:
Այնուհետև հաջորդեց թեժ հարց ու պատասխան, և պետական մարմինների հետ ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ վերամշակել առաջարկությունները նոր օրենսդրական փոփոխությունների լույսի ներքո:

A roundtable discussion on the “Importance and Benefits of Introducing Anti-Corruption Compliance Programs in the Private Sector” was held on 11 September.
The discussion was organised by the Armenian Lawyers’ Association (ALA) and CSOs Anti-Corruption Coalition of Armenia within the framework of the Center of International Private Enterprise funded "Promotion of Corruption and Reforms. Armenia" project and EU funded “Commitment to Constructive Dialogue” project.
Mariam Zadoyan, Project Manager of the ALA’s Component of “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project delivered a speech at the event.
She presented the program, and also referred to the introduction of the Institute of Criminal Liability of Legal Entities in Armenia. She noted that the institute has been incorporated in a number of countries, such as the US, England, Austria, Canada, China, Denmark, Iceland and a number of other countries;
“In different countries, there are different views on bringing legal entities to criminal liability. For example, the basis of corporate liability varies in different countries, some provide criminal liability and in some administrative. For example our country applies criminal liability.”
Mariam Zadoyan emphasized that the punishments should be more preventive than those that would lead the company to economic destruction. According to her, the introduction of this institute is aimed just at the prevention.
She also touched upon the issues of mitigating or excluding the legal responsibility of the legal person.
“The draft states that under certain circumstances it will be possible for the legal entity to evade liability, and this is highly appreciated. In international practice, the issue of mitigating or toughening it is different. In some countries, the company can generally avoid liability if it has an anti-corruption compliance programme in place.”
According to the representative of the Ministry of Justice Arman Babakhanyan, the draft Criminal Code of the Republic of Armenia will also envisage exclusion of liability when introducing the institute of criminal liability of legal entities in the Republic of Armenia.
There will be 5 sanctions, including a ban for participation in public procurement. "There is a corporate governance problem, and when companies realize that imitation of risk management alone will cause problems, they will begin to refrain from illegalities," Narine Melikyan, Director of the Corporate Governance Center of Armenia said.
In her report, she presented evidence that the costs of not implementing anti- corruption compliance programs and running a business in a corrupt manner are far more than the costs of investing and working honestly.
Lusine Nalbandyan, a legal expert at the Armenian Lawyers’ Association, mentioned in her speech that the anti-corruption compliance program is a part of anti-corruption education, and that the only problem is that it is necessary to invest in Armenia in accordance to correct legislative and possibly fewer risks, also taking into account international experience. Further she presented a review of the international practice of mandatory implementation of these programs in the field of public procurement, emphasizing that certification is carried out by an independent body.
David Ter-Gulanyan, from the Ministry of Economy, noted that the government attaches great importance to the corporate governance issue and is in the process of revising its Code of Conduct. He also informed that in the context of the strategy of improving the business environment currently being developed by the Ministry of Economy, special attention is paid to the introduction of corporate governance and ways of raising awareness and encouraging it.
In his speech, representative of the RA Finance Ministry Sergey Shahnazaryan said,
“We know that the government recently adopted a decision that essentially introduced new content institutions to manage corruption risks in the field of public procurement, in particular the involvement of the banking system. Anti-corruption compliance programs in the context of this system may be addressed after the full implementation of the system, as it would be more difficult at present to determine its feasibility. That is, it is possible to implement anti-corruption compliance programs through the banking system and to include in this dialogue the Central Bank of Armenia and banks. It is also important to understand whether the independent certification body will be responsible for identifying possible cases. We also have to take into account, what privilege to the business we are talking about, the price or documentary.
The discussion was followed by question and answer session. As a result, an agreement was reached with the state authorities to redraft the proposals in the light of new legislative changes.