Հայաստանում 2019 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մեկնարկել էր «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագիրը, որն իրականացվում էր Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից։ Ծրագրի նպատակն էր բիզնես ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարը, Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման և էթիկայի կանոնների և արժեքների սերմանումը, ՓՄՁ-ներում Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը։
Ծրագրի շրջանակներում Երևանի և Հայաստանի 4 մարզերում՝ Լոռիում, Սյունիքում, Գեղարքունիքում, Շիրակում, բիզնես ընկերությունները մասնակցել էին «Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը բիզնեսում» մեկօրյա դասընթացին: Դասընթացի նպատակն էր բարելավել Հայաստանի գործարար հատվածի կողմից համապատասխանության ընկալումը ու դրա գործնական կիրառման հմտությունների մասին իրազեկել բիզնես ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև նպաստել պետություն-մասնավոր հատված գործակցությանը։
Դասընթացների ավարտից հետո մասնակից կազմակերպությունների առանձնահատկությունները հաշվի առնելով՝ դասընթացին մասնակցած բիզնես ընկերությունների համար պատրաստվել էին հակակոռուպցիոն քաղաքականություններ, որոնք պետք է ներդրվեին բիզնեսներում։ Ընկերությունները, ովքեր ընդունել են հակակոռուպցիոն քաղաքականություն, ստանձնել են հանձնառություն՝ իրականացնելու գործողություններ հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի բաղադրիչների մասով:
Այսպիսով, ընկերությունները, ովքեր հաջողությամբ իրականացրել էին Ծրագրի բոլոր բաղադրիչ մասերը, ստացան վկայականներ Ծրագրի իրավաբան-փորձագետ Լուսինե Նալբանդյանի կողմից։

The “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” project was launched in Armenia on 1 October, 2019, and is implemented by The “Center for International Private Enterprise” (CIPE), the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA), the “Corporate Governance Center” (CGC), and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” (YerCCI). The objective of the project is to fight corruption in the business sector, disseminate corporate governance and ethics rules and values in Armenia, and introduce anti-corruption compliance programs in SMEs.
In the framework of the project business companies participated in one-day training on “Anticorruption Compliance in Business” in 4 regions of Armenia: Lori, Syunik, Gegharkunik, and Shirak, and in the City of Yerevan.
The training was aimed to improve the perception of compliance by the business sector in Armenia and to inform business representatives about its practical application skills, as well as to promote public-private partnerships. At the end of the training, taking into account the specifics of the participating organizations, anti-corruption compliance programs, which should be implemented in businesses, were prepared for the business companies participating in the training. Companies that have adopted anti-corruption policies have committed themselves to take action on the components of the anti-corruption compliance program.