«East Invest 2» կոնֆերանսին ներկայացվել է bizprotect.am կայքը
«East Invest 2» ամենամյա կոնֆերանսը տեղի ունեցավ ասյօր՝ հունիսի 21-ին, Կիևում, որին մասնակցում էին Եվրամիության և  Արևելյան գործընկերության երկրների բիզնես անդամություն ունեցող կազմակերպությունների և բիզնես շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների և առևտրա-արդյունաբերական պալատների շուրջ 120 ներկայացուցիչներ:
«Հակակոռուպցիոն բարեփոխումները ՀՀ-ում» թեմայով զեկույցով հանդես եկավ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը, ով ներկայացրեց նույն կազմակերպության և Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի կողմից նախձեռնած, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված հակակոռուպցիոն բարեփոխումները, մասնավորապես՝ ապօրինի հարստացման քրեականացումը, անկախ հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծումը և ազդարարների իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտի ներդրումը Հայաստանում:
«Փաստերի վրա հիմնված ջատագովություն» ծրագրի իրավաբան Մարիամ Զադոյանը կոնֆերանսին ներկայացրեց, որ հուլիսի 7-ին ընդունվել է «Ազդարարման համակարգի մասին» ՀՀ օրենքը, որով նախատեսված է անանուն ահազանգման հարթակի ստեղծումը 2018թ.-ին: Սակայն,  «Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ ստեղծվել է Bizprotect.am կայքը, որը ազդարարման հարթակ է` ուղղված բիզնես ոլորտի գործունեությանը խոչընդոտող ցանկացած հարցերի, ռիսկերի և խնդիրներին, ներառյալ` կոռուպցիոն: Սույն կայքը նաև անանուն ահազանգներ ներկայացնելու հնարավորություն է ընձեռում: Այդ ահազանգերի իսկությունը ստուգելու և դրանց լուծումներ տալու համար ձեռնարկվում են համապատասխան քայլեր:
Մարիամ Զադոյանը ներկայացրեց բիզնես ոլորտում կատարված հակակոռուպցիոն մյուս բարեփոխումները, այդ թվում՝ իրական սեփականատերերի ինստիտուտի ներդրումը: Նա կարևորեց հանրային մասնավոր երկխոսության դերը՝ որպես բիզնես ոլորտում բարեփոխումներն իրականացնելու կարևոր գործիք:

Bizprotect.am Website was presented at the “East Invest 2” Conference
«The “East Invest 2” annual conference was held on June 21, in Kyiv. About 120 representatives of companies that have business membership, business advocacy organizations and Chambers of Commerce and Industry from six Eastern Partnership countries and a number of European Union countries participated in the event.
Karen Zadoyan, President of the Armenian Lawyers’ Association, made a report on “Anti-Corruption Reforms in Armenia.” He presented the anti-corruption reforms undertaken by the ALA and the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenian, as well as by the Government of Armenia, specifically: the criminalization of illegal enrichment; the creation of an independent anti-corruption body; and introduction of the institute for the protection of whistleblowers’ rights in Armenia.
Mariam Zadoyan, expert of the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia informed the participants of the Conference that on 7 July, the RA Law on Whistleblowing System was adopted. The law envisages the creation of an anonymous information platform in 2018. However, within the framework of the “Evidence-based Advocacy for Reform” project, Bizprotect.am website has already been created. This is platform to tackle any issues, risks and problems that hinder the business sector, including corruption. The website also provides opportunity to inform about a problem anonymously. Relevant steps are taken to verify the authenticity of these reports and to provide solutions.
Mariam Zadoyan, presented the anti-corruption reforms in business sector, including the introduction of the institute of beneficial owners. The expert highlighted the role of public private dialogue as an important tool for implementing business reforms.