ԻՀԱ ներկայացուցիչները մասնակցեցին Կիևում կայացած Կորպորատիվ տնօրենների երրորդ միջազգային համաժողովին
04.12.2018
Դեկտեմբերի 4-ին Կիևում կայացած Կորպորատիվ տնօրենների երրորդ միջազգային համաժողովը,  որը Միջազգային CIPE կազմակերպության (Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն) օժանդակությամբ կազմակերպել էին Կորպորատիվ կառավարման մասնագետների ասոցիացիան (CGPA) և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC):
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ. Հայաստան» ծրագրի Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի բաղադրիչի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի խորհրդի անդամ Սյուզաննա Սողոմոնյանը, «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ. Հայաստան» ծրագրի Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի (CGC) բաղադրիչի ղեկավար Նարինե Մելիքյանը և Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի (CGC) Խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանը։
Համաժողովին մասնակցում էին տարբերի երկրների ավելի քան 180 ներկայացուցիչ։ Նրանց թվում էին նաև Ուկրաինայի և օտարերկրյա ընկերությունների վերահսկիչ խորհուրդների անդամներ, պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, խոշոր և փոքր ընկերությունների ղեկավարներ, կորպորատիվ կառավարման ձևավորման և վերահսկիչ խորհրդի զարգացման գործընթացում ներգրավված ներդրումային ընկերությունների, բանկերի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի նպատակն էր կորպորատիվ կառավարման ոլորտում աշխատող մասնագետների լայն շրջանակներին ընկերությունների անկախ ղեկավարների աշխատանքի լավագույն փորձի և կորպորատիվ կառավարման միջազգային առաջադեմ պրակտիկայի համապատասխան ասպեկտների հետ ծանոթացնելն էր:
Համաժողովում բացման խոսքով հանդես եկան Ուկրաինայի Կառավարության անդամ, նախարար Օլեկսանդր Սայենկոն և Կորպորատիվ կառավարման պրոֆեսիոնալ ասոցիացիայի խորհրդի նախագահ, Ալեքսանդր Օկունևը։ Վերջինս ընդգծեց սեփականության բոլոր ձևերի ձեռնարկությունների վերահսկիչ խորհուրդների արդյունավետ աշխատանքի կարևորությունը, ինչը խթան է հանդիսանում տնտեսության արագ զարգացումն ու կայունացման համար:
Համաժողով կենտրոնացած էր հետեևյալ հարցերի վրա․
• Խորհրդի անդամների ընտրություն․ որտե՞ղ, ինչպե՞ս, որքա՞ն, ի՞նչ պահանջներով, և այլն։
• Արդյունավետ վերահսկող խորհուրդը որպես ոչ առևտրային և բարեգործական կազմակերպությունների, հասարակական միավորումների կայուն զարգացման գրավական և գործոն։
• «Հայտնի մարդիկ» տնօրենների խորհրդում, ո՞ւմ և ինչո՞ւ են հրավիրում, արդյոք նրանք համապատասխանո՞ւմ են սպասելիքներին:
ԻՀԱ ներկայացուցիչները մասնակցեցին փորձի փոխանակմանը, քննարկեցին օրենսդրական նորարարությունները և դիտարկեցին արդյունավետ կորպորատիվ կառավարման ու վերահսկման խորհուրդների ստեղծման հնարավորությունները:

ALA Representatives participated in the Third International Corporate Directors Forum in Kyiv
The Third International Corporate Directors Forum, organized by the Professional Corporate Governance Association (CGPA)  and the International Finance Corporation (IFC), with the support of the Center for International Private Enterprise (CIPE) was held on December 4 in Kyiv.
Mariam Zadoyan,  Project Manager of the Armenian Lawyer’s Association (ALA) component of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project, Suzanna Soghomonyan, ALA board member and Narine Melikyan,  Project Manager of the Corporate Governance Center (CGC) component of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project and Aharon Chilingaryan, CGC board member also participated in the forum.Forum gathered more than 180 participants. Among them were members of the supervisory boards of Ukrainian and foreign companies, representatives of government institutions, heads of large and small companies, representatives of investment companies, banks and international organizations involved in the process of formation and development of corporate governance and the activities of supervisory boards.
The goal of the forum was the familiarization of a wide range of specialists working in the field of corporate governance with the best practices of the independent directors’ work in companies and relevant aspects of international advanced corporate governance practices.
The Forum was opened by Oleksandr Saenko, Minister of the Cabinet of Ministers of Ukraine, and Oleksandr Okuniev, Chairman of the CGPA Management Board, who emphasized the importance of the effective work of supervisory boards of enterprises of all forms of ownership, which give impetus to the faster development and stabilization of the economy as a whole.The focus of the forum was the following:
• Recruiting Board’s members – where, how, for how much, what requirements, etc,
• Effective Supervisory Board, as a pledge and factor of sustainable development of non-profit and charitable organizations, public associations,
• The “celebrity” in the Board – who and why is invited, do they meet expectations?
ALA participants have exchanged experiences, discussed legislative innovations, and considered cases for establishing effective corporate governance and supervisory boards.