Արդարադատության նախարարության Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am կայքում հանրային քննարկման է ներկայացված «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թթ․ միջոցառումների ծրագրի» նախագիծը։
Mediamax.am-ի հետ զրույցում հակակոռուպցիոն փորձագետ Մարիամ Զադոյանն ընդգծել է, որ թեև նախագծում խոսվում է վերջին օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում ներդրված ազդարարների պաշտպանության համակարգի մասին, սակայն ռազմավարության մեջ չկան գործուն մեխանիզմներ վերջիններիս խրախուսման ու երաշխավորման համար։
Միևնույն ժամանակ, փորձագետը կարևորել է այն, որ նոր ռազմավարությամբ կոռուպցիայի դեմ պայքարը ընդգրկում է մասնավոր ոլորտը, քանի որ որպես միջոցառում նախատեսված է հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ներդրումը։
Ըստ փորձագետի՝ ռազմավարության արդյունավետ իրականացման հարցում կարեւոր է նաեւ քաղաքացիական հասարակության մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ սերտորեն համագործակցությունը։
Բացի այդ, անհրաժեշտ է ռազմավարությունը համապատասխանեցնել Կուալա Լումպուրի սկզբունքներին, որը ներառում է նաեւ մոնիտորինգի մեխանիզմների բարելավում:

Mariam Zadoyan on Implementing the Anti-Corruption Compliance Program in the RA Anti-Corruption Strategy
29.01.2019
The Ministry of Justice of the Republic of Armenia published for public discussion the  "The Draft RA Anti-Corruption Strategy and Action Plan for its Implementation for 2019-2022 "  on e-draft.am – the unified website for publication of legal acts drafts.
In  an interview with Mediamax.am , anti-corruption expert Mariam Zadoyan stressed that though the draft provides for the implementation of the whistleblowers protection system as a result of latest legislative amendments, yet there are no mechanisms for incentives and guaranteeing effective protection.
At the same time, the expert noted the importance that the fight against corruption in the new strategy includes the private sector, because introduction of anti-corruption compliance programs are anticipated as a measure..
According to the expert, closer cooperation with civil society organizations is also important for the effective implementation of the strategy.
In addition, it is necessary to harmonise the strategy with Kuala Lumpur principles, which also includes the improvement of monitoring mechanisms.