Մարտի 15-ին, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնը «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն» ՀԿ-ի, «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի, և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ, անցկացրեց «Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը բիզնեսում» թվով 3-րդ դասընթացը:
Այս ծրագրի նպատակն է Հայաստանի գործարար հատվածի կողմից համապատասխանության ընկալման բարելավումն ու դրա գործնական կիրառումը, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով պետություն-մասնավոր հատված գործակցության խթանումը:
Դասընթացի մասնակիցներին ներկայացվեցին հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի (ՀՀԾ) էությունը, հիմնական բաադրիչներն ու ձևավորման հիմնակնա սկզբունքները: Ներկայացվեց նաև ՀՀԾ միջազգային փորձը, առավելություններն ու հիմնական օգուտները:
Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի ղեկավար Նարինե Մելիքյանը մասնակիցներին ներկայացրեց նաև, թե ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում վարքականոնները, համապատասխանության կորպորատիվ քաղաքականություններն ու ընթացակարգը: Նշվեց նաև, թե ինչպես պետք է մշակվեն դրանք:
Դասընթացավար, «Բի-Դի-Օ Ըքաունթինգ, Թաքս ընդ Լիգըլ» ՓԲԸ գործընկեր, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի քույր կազմակերպության՝ Տնօրենների հայկական ինստիտուտի խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանն էլ ներկայացրեց, թե որոնք են հակակոռուպցիոն համապատասխանության տիպիկ ռիսկերը, ինրչպես պետք է բացահայտել և նույնականացնել դրանք, ինչպեսև՝ ինչպես կարելի է կառավարել և վերհանել ընկերությունում առկա ռիսկերը:

On 15 March, the Corporate Governance Center, organised the 3rd training on the topic “Anti-Corruption Compliance in Business” in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project which is implemented by the “Centre for International Private Enterprise”, the “Armenian Lawyers’ Association” NGO, the “Corporate Governance Centre” NGO and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” with financial support of the National Endowment for Democracy.
The objective of this project is to improve understanding of Armenia's business sector on anti-corruption compliance and its practical application, as well as the promotion of public-private partnerships to support anti-corruption reforms.
The essence of the Anti-Corruption Compliance Program, the key components and the basic principles of formation were introduced to the training participants. The international experience, advantages and main benefits of the Anti-Corruption Compliance Program were presented as well.
Ms Narine Melikyan, President of Corporate Governance Centre introduced to participants the information about the code of conduct, corporate policies and procedures. She also explained how to develop them.
Trainer, Mr. Aharon Chilingaryan, member of Board of the Armenian Institute of Directors, which is the sister organisation Corporate Governance Centre, the partner of BDO Accounting, Tax & Legal CJSC presented the typical risks of anti-corruption compliance: how to identify and specify them and also the ways to manage and disclose risks in the company.