Միջազգային հակակոռուպցիոն համաժողովը տեղի կունենա Հայաստանում․ բիզնես ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերը ևս կհատկորոշվեն
08.04.2019
2019 թ ապրիլի 17-18-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» սրահում անցկացվելու է «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը` միջազգային փորձի ներքո» խորագրով կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն փորձագիտական միջազգային համաժողովը։
Համաժողովը բաղկացած կլինի 6 մասերից՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության ներկայացում, հակակոռուպցիոն անկախ ինտիտուցիոնալ համակարգ, կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրավապահ գործունեությունկոռուպցիայի դեմ պայքարում իրավապահ և կանխարգելիչ գործունեություն, կոռուպցիայի դեմ պայքարում կանխարգելիչ գործունեություն, հակակոռուպցիոն կրթություն, պանելային միաժամանակյա քննարկումներ 3 խմբերում։
Համաժողովը կազմակերպվում է ՀՀ արդարադատության նախարարության, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի կողմից Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի շրջանակներում և ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի, ու Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE) հետ համագործակցությամբ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին։
Բիզնես ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի մասը կներառի պետական գնումների, հանքաարդյունաբերության ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի, բիզնեսում բարեվարքության և մենաշնորդների դեմ պայքարերի խնդիրները և կներկայացվեն դրանց լուծման ամենավերջին տենդենցները ինչպիսիք են Իրական սեփականատերերի ինստիտուտը և Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերը և այլն։
Միջոցառման ընթացքում զեկուցումներ կհնչեն ճանաչված միջազգային և ազգային հակակոռուպցիոն փորձագետների կողմից։ Գրանցվել և համաժողովի օրակարգի և նկարագրի մասին տեղեկատվություն կարելի է ստանալ հետևյալ հղումով։

On 17-18 April 2019, a Government-Civil Society International Expert Conference on the “RA Anti-Corruption Strategy and Its Envisaged Mechanisms under International Experience” will be held in Marriott Armenia Hotel, Tigran the Great Hall.
The conference will consist of 6 parts: 1. Presentation of the RA Anti-Corruption Strategy; 2. Independent Institutional Anti-Corruption System; 3. Law Enforcement Activities in Fight against Corruption; 4. Law Enforcement and Preventive Activities in Fight against Corruption; 5. Preventive Activities in Fight against Corruption; 6. Anti-Corruption Education; 7. 3 Parallel Break-out Sessions.
The Conference is organised by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, the Armenian Lawyers’ Association and the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia in the framework of the “Commitment to Constructive Dialogue” project supported by the European Union, and in collaboration with United Nations Development Programme (UNDP) and the Centre for International Private Enterprises (CIPE) in the frameworks of “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project.
The event will be opened by RA Minister of Justice Artak Zeynalyan, H.E. Piotr Antoni Świtalski, the Head of the European Union Delegation in the RA, RA Prosecutor General Artur Davtyan, as well as a UN Development Programme Representative.
The session on corruption risks in business sector will touch upon topic of corruption risks in public procuremt sector, mining sector, the issues of business integrity and fights against monopolies and introduce latest tendencies of their solution such as Institute of Beneficial Ownership, Anti-Corruption Compliance Programs and etc.
At the conference, presentations will be given by renowned Armenian and international anti-corruption experts. You can get registered and receive information on the conference concept note and conference agenda following this link.