Մայիսի 24-ին տեղի ունեցավ Գործարար շահերի պաշտպանության ցանցի հերթական ժողովը:
Ժողովին քննարկվում էր ցանցի ռազմավարության և կանոնակարգի փոփոխությունները: Վլադիմիր Ամիրյանը ներկայացրեց հետևյալ հիմնական կետերը, որոնք փոփոխության են ենթարկվել՝
- Համաձայն նախորդ կանոնակարգի Ցանցի քարտուղարությունը պետք է բաղկացած լինի Ցանցի անդամ հանդիսացող 5 կազմակերպության ներկայացուցիչներից: Նախորդ աշխատաժողովի ընթացքում առաջարկվել էր, և մասնակիցների մեծամասնությունը համաձայնություն էր տվել այդ փոփոխությանը, համաձայն որի Կանոնակարգում 5 կազմակերպության ներկայացուցիչների փոխարեն Քարտուղարությունը հանդես է գալու ի դեմս մեկ կազմակերպության: Ցանցում կձևավորվի նաև երեք հանձնաժողով՝ Հարկային, ՓՄՁ կամ Հակակոռուպցիոն:
- Հաջորդ կարևոր փոփոխությունն է հանդիսանում կարգախոսի ընտրությունը, որն է՝ «Գործարար հանրության միացյալ ձայնը»։
- Ռազմավարության մեջ ավելացվել է նաև կառավարությանը առավել շատ առաջարկություններ ներկայացնելու վերաբերյալ կետ, համաձայն որի, ելնելով տվյալ պահին առկա խնդիրներից ոչ միայն բարձրաձայնե,լ այլ նաև ՝հստակ և պաշտոնապես 1-2 առաջարկություն ձևակերպել Ցանցի անունից և ներկայացնել կառավարություն: Վ. Ամիրյանը նշեց, որ վերջին ժամանակահատվածում արդեն իսկ Վ. Շատվերովի կողմից մշակվել և ուղարկվել է 5 առաջարկից բաղկացած փաթեթ:
- Հաշվի առնելով իրազեկվածության մեծ տարբերությունը, որ ի հայտ է եկել վերջին ժամանակներում մարզերում և Երևանում իրականացված աշխատաժողովների ընթացքում, նշվել է նաև մարզային ընկերություններին Ցանցի գործողություններում առավել շատ ներգրավելու մասին:
Քննարկում ծավալվեց նաև նոր անդամների ներգրավման և անդամակցության դադարեցման վերաբերյալ: Նշվեց, որ ներկայումս Ցանցն ունի 14 անդամ 18-ի փոխարեն: 4 կազմակերպության անդամակցություն դադարեցվել է համաձայն կանոնակարգի համապատասխան կետի (Ցանցի կողմից իրականացվող աշխատանքներին առանց հիմնավոր պատճառի չմասնակցելու պատճառով): Քարտուղարությունը փորձել է կապ հաստատել նրանց հետ, սակայն արձագանք չի եղել: Կանոնակարգի նոր տարբերակում հստակ նշվել է նաև ժամանակահատված, որը կհամարվի 1 տարին, որից հետո Քարտուղարությունը անդամ կազմակերպությանը գրավոր ձևով տեղեկացնում է այդ մասին, և 2 շաբաթվա ընթացքում գրավոր պատասխան չստանալու դեպքում անդամակցությունը համարվում է դադարեցված:

Regular Meeting of the Business Advocacy Network was held on 24 May. The meeting discussed the changes in network strategy and regulations. Vladimir Amiryan presented the following main points that were changed:
According to the former regulation, the Secretariat of the Network should consist of the representatives of 5 Member Organizations of the Network. During the previous working meeting, the majority of the participants agreed to the amendment in the Regulations, according to which the Secretariat will be represent by one organization, instead of the representatives of 5 organizations as indicated in the former regulation. Three commissions will be established within the network: Tax, SME or Anti-Corruption.
The next important change is the choice of motto, which reads:"The united voice of the business community."
A new clause providing the requirement to submit more proposals to the government has been added in the strategy as well. According to the clause, based on the current issues, in addition to raising the issue, to clearly and formally formulate 1-2 proposals on behalf of the Network and submit to the Government. V. Amiryan mentioned that in the recent period, V. Shatverov has developed and sent a package including 5 proposals.
Given the great difference in awareness that has emerged recently as a result of workshops organized in marzes and in Yerevan, the need of greater involvement of regional companies in Network operations has been noted as well.
There was also a discussion about the involvement of new members and termination of membership. It was mentioned that the Network currently has 14 members instead of 18. Membership of 4 organizations has been suspended according to the relevant point of the regulation (due failure to participate in the activities of the Network without grounded). The secretariat tried to contact them, but there was no response. The new edition of the regulation clearly specifies a period of one year. After expiration of that period the Secretariat informs the member organization in writing about it and the membership is deemed terminated in the event if the written reply is not received within 2 weeks.
The meeting also discussed the future plans of the Network.
Notably, the member of the network, the “Armenian Lawyers’ Association” NGO, expressed readiness to be included in the activities of the Anti-Corruption Commission, which will be established in the scope of the Network.