Ու՞մ պարտականությունների շրջանակում է կորպորատիվ վարքականոնների կիրառման հսկողությունը
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է  «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն» ՀԿ-ի,  «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի,  «Կորպորատիվ կառավարման կենտրոն» ՀԿ-ի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ, հարցում է կատարավել հայաստանյան 188 ընկերությունների շրջանում:
Այն անց է կացվել 2018թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում:
Կազմակերպությունները պատասխանել են այն հարցին՝ թե ըստ իրենց ու՞մ  պարտականությունների շրջանակում է կորպորատիվ վարքականոնների կիրառման հսկողությունը:
Հարցին չեն պատասխանել հարցվածների գրեթե կեսը: Հարցվածների 15-ական տոկոսը կազմող երկու խումբ որպես պատասխանատուներ նշել են անմիջական ղեկավարին ու տնօրենին: Հաշվի առնելով, որ հարցվածների գերակշիռ մեծամասնությունը ՓՄՁ-ներ են 1, ապա հարկ է նշել, որ անմիջական ղեկավարի ու տնօրենի պարտականությունները հնարավոր է, որ համատեղվեն:
Սա է փաստում նաև այն, որ կորպորատիվ վարքականոնների խախտման դեպքերը հարցվածների 32%-ի մոտ բացահայտվում են անմիջական ղեկավարին տեղեկացման միջոցով, և ըստ հարցվածների 18%-ի՝ խախտման հետ կապված ձեռնարկվող միջոցներից է անմիջական ղեկավարի հետ առանձնազրույցը:

A survey among 188 Armenian Companies has been carried out in September - December 2018 in the framework of the "Promotion of Corruption and Reforms. Armenia "project, which is implemented by the" International Private Enterprise Center "NGO," Armenian Association of Lawyers "NGO," Corporate Governance Center "NGO and Yerevan Chamber of Commerce and Industry, with the financial support of the National Endowment for Democracy.
Organizations have responded to the question “Whose responsibility is the control for application of the rules of corporate conduct?”
Almost half of the respondents did not answer the question. Two groups which were 15%of the respondents each mentioned the immediate manger and the director as responsible persons. Taking into account that the vast majority of respondents are SMEs, it is worth mentioning that the responsibilities of the immediate supervisor and director are may be combined.
This also proves that cases of violations of the rules of corporate conduct according to 32 % of the respondents are revealed through informing the immediate manager. And according tp 18% of the respondents one of the measure that are undertaken related to cases of violations, is the private talk with the immediate manager.