Արդյո՞ք բիզնես կազմակերպությունները դիտարկում և գնահատում են կոռուպցիոն ռիսկերը:
2018թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում «Կոռուպցիայի դեմ պայքում բիզնեսի դերը. հայաստանյան իրականություն» հետազոտության ընթացքում այս հարցը տրվել է 188 կազմակերպությունների:
Հարցումն անցկացվել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն» ՀԿ-ի, «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի, «Կորպորատիվ կառավարման կենտրոն» ՀԿ-ի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ:
Հարցին դրական պատասխան է տվել հարցվածների 63%-ը, սակայն նրանց 67%-ը նշել է նաև, որ հակակոռուպցիոն համապատասխանության տեսնակյունից երբևէ չի գնահատել իր գործընկերներին: Սա տարակուսանքների տեղիք է տալիս այն առումով, որ գործընկերների կամ երրորդ կողմի գնահատումը հանդիսանում է կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման և կառավարման կարևորագույն բաղկացուցիչը: Ինչ վերաբերում է գործընկերների կողմից իրենց գնահատելուն, ապա՝ ըստ հարցման արդյունքների, դրան ենթարկվել է հարցվածների ընդամենը 20%, գերակշիռ մեծամասնությունը հարցին տվել է բացասական պատասխան:

This question was asked to 188 organizations during the survey “The Role of Business in the Fight against Corruption: Armenian Reality” in September-December 2018.
The survey was conducted in the scope of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project implemented by the “Center for International Private Enterprise”, the “Armenian Lawyers’ Association” NGO, the “Corporate Governance Center” NGO and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” with financial support of the National Endowment for Democracy.
63% of the respondents gave a positive answer to the question, but 67% also said that they had never rated their partners in terms of anti-corruption compliance. This raises doubts as to whether the partners’ or third party evaluation is an essential component for the assessment and management of of corruption risks. As for their evaluation by the partners, according to the survey results, only 20% of the respondents were satisfied; while the overwhelming majority gave a negative answer.