Ի՞նչ գործոններ կարող են կանխել կոռուպցիոն ռիսկի ծագումը
Ի՞նչ գործոններ կարող են կանխել կոռուպցիոն ռիսկի ծագումը: Այս հարցին պատասխանել են  188 կազմակերպություններ՝ 2018թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում «Կոռուպցիայի դեմ պայքում բիզնեսի դերը. հայաստանյան իրականություն» հետազոտության ընթացքում:
Հարցվածների ձայների համեմատաբար բարձր տոկոսներ բաժինն է ընկել բիզնես-գործընթացների վերահսկմանը (18%), սեփական կորպորատիվ մշակույթի ճանաչմանն ու կառավարմանը (15%), ռիսկերի կառավարմանը (14%): Մի կողմից հուսադրող է այն, որ հարցվածները հակակոռուպցիոն միջոցառումները դիտարկում են վերահսկման միջավայրի և կորպորատիվ մշակույթի ձևավորման համատեքստում, իսկ մյուս կողմից համեմատաբար ցածր է ուսուցումներին, ահազանգումներին բաժին ընկած ձայների քանակը:
Ինչպես հետևում է գծապատկերից, հարցման ժամանակ որպես կանխարգելիչ գործոններ դիտարկվել են ներքինները: Սակայն հարցվողներն իրենց պատասխաններում նշել են նաև արտաքին այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են՝
• - հարկային արդարացի քաղաքականության իրականացումը,
• - մենաշնորհների և պետական լծակներն անձնական շահերի համար ծառայեցնելու բացառումը,
• -քաղաքականության և գործարարության համատեղելիության բացառումը:
Հավելենք, որ հարցումն անցկացվել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է  «Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն» ՀԿ-ի,  «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի,  «Կորպորատիվ կառավարման կենտրոն» ՀԿ-ի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ:

What Factors can prevent the Emergence of Corruption Risk?
What factors can prevent the emergence of corruption risk?  188 organizations answered this question in September-December 2018 during the survey “The Role of Business in Fighting Corruption:  Armenian reality”.
Relatively high percentages of respondents were mentioned the control of business processes (18%), recognition and management of their corporate culture (15%), risk management (14%). On the one hand, it is encouraging that respondents view anti-corruption measures in the context of the controlled environment and the formation of corporate culture. On the other hand, the number of voices referring to reporting and training was relatively low.
As the chart below shows, the internal factors were considered as preventive factors in the survey. However, respondents also mentioned external factors in their responses such as:
-       implementation of fair tax policy;
-       Exclusion of monopolies and state levers for personal gain;
-       Excluding the compatibility of politics and business.
Notably, the survey was carried out in the framework of the "Promotion of Corruption and Reforms. Armenia" project, which is implemented by the" International Private Enterprise Center "NGO," Armenian Association of Lawyers "NGO," Corporate Governance Center "NGO and Yerevan Chamber of Commerce and Industry, with the financial support of the National Endowment for Democracy.