2019 թվականի սեպտեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ «Միջազգային համապատասխանության և հակակոռուպցիոն համաժողով 2019» միջոցառումը։
Միջոցառման մասնակիցներին բացման խոսքով ողջունեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն և «Կորպորասիոն Ամերիկա Էյրփորթս» ընկերության համապատասխանության և ներքին հսկողության տնօրեն Գուստավո Նիկողոսյանը:
Պետական հատվածը ներկայացնող բանախոսները` ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Հովնանյանը։ Կարևորելով բիզնեսի կողմից հակակոռուպցիոն հանձնառության ստանձնումը` նրանք ներկայացրեցին ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագծով ամրագրված մոտեցումները, ինչպես նաև կորպորատիվ կառավարման դերը:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ ունեցավ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար, «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի (ԻՀԱ) իրավաբան, փաստաբան Մարիամ Զադոյանը: Նա նշեց, որ ծրագրի շրջանակներում դասընթացներ են իրականցվել Երևանի և մարզերի բիզնես ներկայացուցիչների հետ։
Նա հավելեց, որ դասընթացների ժամանակ մանրամասն ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի բոլոր բաղադրիչները։ Իսկ այնուհետ ՓՄՁ-ներում ներդրվել են հակակոռուպցիոն համապատասխանության քաղաքականությունները, որոնք ուղղված են կազմակերպությունների կորպորատիվ կառավարման բարելավմանը, հակակոռուպցիոն և էթիկայի արժեքների սերմանմանը։ Այդ քաղաքականությունները բովանդակային առումով հատուկ կազմվվել են ՓՄՁ-ների համար։

On 24 September, 2019, the event “CAAP International Compliance and Anti-corruption Congress 2019” took place.
Mr. Tigran Avinyan RA Deputy Prime Minister, Mr. Marcelo Wende General Manager of Armenia International Airports Company and Mr. Gustavo Nikoghosyan Corporate America Airports Compliance and Internal Control Director welcomed the participants.
Speakers representing the public sector were RA Minister of Justice Rustam Badasyan and RA Deputy Minister of Economy Arman Hovnanyan. Emphasizing the importance of business commitment to anti-corruption, they presented the approaches provided in the draft anti- corruption strategy of the Republic of Armenia, as well as the role of corporate governance.
During the conference, Mariam Zadoyan, Lawyer/Attorney and the Project Manager of the Armenian Lawyers’ Association of (ALA) component in the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project noted that trainings with business representatives of Yerevan and regions were conducted within the framework of the mentioned project where all the components of Anti-Corruption Compliance Programs were presented in details. Further, SMEs have introduced anti-corruption compliance policies aimed at improving corporate governance, fostering anti-corruption and ethics values. These policies are designed specifically for SMEs by ALA.