ԲիզՊաշտպան հարթակի միջոցով ստացվել է ահազանգ՝ ուղղված «Մեղրու տարածաշրջանային բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Լուսինե Վարդանյանի դեմ՝ խախտված աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ։ Ազդարարման բովանդակությունը հետևյալն է․
«Մեղրու ՏԲԿ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Լուսինե Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանդիսանում եմ վկա։ Դրանով փորձում է վնասել ինձ՝ չերկարացնելով աշխատանքային պայմանագիրը: Այդ մասին ստացել եմ ծանուցում»։
Ազդարարումը ստացվել է «Մեղրու ՏԲԿ» ՓԲ ընկերության բուժքույր Սաթիկ Ավետիսյանի կողմից։
Նշենք, որ սույն գործը քննվում է Քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում։ ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ քննություն է տարվում հայտնաբերված՝ բուժհաստության տնօրենի կողմից իրականացված չարաշահումների հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ ընկերության տնօրենը պաշտոնավարման ընթացքում, պաշտոնական դիրքն օգտագործելով, շահադիտական նպատակներով, պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելու, կեղծ փաստաթղթեր կազմելու եղանակով 2017թ. հունվարի 1-ից 2019թ. դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում կատարել է իրեն վստահված ուրիշի գույքի էական չափերի յուրացում: Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ «Մեղրու ՏԲԿ» ՓԲ ընկերության տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ինչ վերաբերվում է «Մեղրու ՏԲԿ» ՓԲ ընկերության բուժքույր Սաթիկ Ավետիսյանի կողմից ներկայացված ազդարարմանը, ԲիզՊաշտպան հարթակի փորձագիտական թիմը, ուսումնասիրելով ազդարարմամբ ներկայացված փաստերը, ազդարարին տրամադրել է խորհրդատվություն՝ աշխատանքային իրավունքների դատական կարգով պաշտպանության վերաբերյալ։
Բացի այդ, ներկայացվել են համապատասխան գրություններ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին և ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանին։ Ցավոք, երկու գերատեսչությունների կողմից էլ ներկայացվել են պատասխաններ առ այն, որ ոչ Առողջապահության նախարարին, ոչ էլ Տեսչական մարմնի ղեկավարին վերապահված չէ որևէ լիազորություն միջամտելու Սյունիքի մարզպետարանի ենթակայության «Մեղրու տարածաշրջանային բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության տնօրենի և բժշկական կենտրոնի աշխատակցի միջև ծագած աշխատանքային իրավահարաբերություններին:
Ծանուցում․ Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

The BizProtect website received an alert against Lusine Vardanyan, the Director of "Meghri Regional Medical Center" CJSC informing that the latter is violating the labor rights of an employee and asking for the protection. The content of the report is as follows:
“I am a witness in the criminal case against Lusine Vardanyan, the director of "Meghri RMC" CJSC. She is trying to harm me by not extending my employment contract. I received a notice about that.”
The whistleblower is Satik Avetisyan, a nurse at "Meghri RMC" CJSC.
Notably, this case is being investigated by the Syunik Regional Investigation Department of the Investigative Committee. According to the Information and Public Relations Department of the Investigative Committee, an investigation is underway to find out the circumstances of the abuses committed by the director of the medical institution. During the preparation of the materials, it was found out that the director of the company, using her official position, for the mercenary purposes, by inserting obviously false information in official documents, compiled false documents in the period of 1 January, 2017 to December 2019 committed embezzlement of property entrusted to her in significant amount. Based on the obtained sufficient evidence, the Director of "Meghri RMC" CJSC was charged under Article 308, Part 1, Article 314, Part 1, Article 179, Part 2, Clauses 1 and 3, and Article 179, Part 2, Clause 1. Signature not to leave was chosen as measure of restraint against her.
As for the report made by Satik Avetisyan, the nurse of "Meghri RMC" CJSC, the expert team of BizProtect platform, studying the facts presented by the nurse, provided the whistleblower with consultation on the judicial protection of labor rights.
The BizProtect.am website operated by the Armenian Lawyers’ Association (ALA) is a whistleblowing platform targeted at corruption and any other issues, risks and issues that impede business activity. This site also provides opportunity for anonymous alerts. Appropriate steps are being taken to verify the authenticity of these reports and provide solutions.
Note: The person suspected in or accused of an alleged crime is presumed innocent unless proven guilty in the manner prescribed by the RA Criminal Procedure Code in accordance with the Court’s verdict made effective.