Տեղի է ունեցել ՊԵԿ թվայնացման խորհրդի առաջին նիստը
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանի ղեկավարությամբ օրերս կայացել է ՊԵԿ թվայնացման խորհրդի անդրանիկ նիստը:
Նիստի մեկնարկին ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը շնորհավորել է ներկաներին խորհրդի ստեղծման կապակցությամբ՝ ընդգծելով նման ձևաչափով խորհրդի կարևոր դերակատարումը թվայնացման գործընթացում, մասնավորապես՝ ոլորտի առաջնահերթությունների նախանշման, աշխատանքների համակարգման և 2026 թվականի ընթացքում առավել թիրախային ու արդյունավետ գործելու ուղղությամբ։
«Թվայնացման խորհրդի նիստ անցկացնելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նախորդ տարվա ընթացքում հարկային և մաքսային համակարգերում թվայնացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների ամփոփմամբ։ Ժամանակի պահանջներին համահունչ՝ թվայնացման ոլորտը ներկայումս ունի առանցքային նշանակություն, ինչը ենթադրում է ոլորտի նկատմամբ հետևողական ուշադրության անհրաժեշտություն»,- նշել է ՊԵԿ նախագահը։
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ընթացիկ սպասարկվող ծրագրերին ու նախագծերին՝ շեշտադրելով դրանց շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Թվայնացման ոլորտի մասնագետները ներկայացրել են նաև մշակվող նախագծերը՝ վերհանելով առկա խնդիրները, հստակեցնելով իրականացման ժամկետներն ու նախանշելով անհրաժեշտ քայլերը՝ նախաձեռնությունների լիարժեք իրականացման համար։
Նիստին անդրադարձ է եղել նաև ապագայում իրականացման ենթակա նախագծերին ու ոլորտի զարգացման հիմնական ուղղություններին։
Որոշում է կայացվել նման ձևաչափով ՊԵԿ թվայնացման խորհրդի նիստերն անցկացնել եռամսյակային պարբերականությամբ։

The First Meeting of the SRC Digitalization Council Has Taken Place
Recently, under the chairmanship of Eduard Hakobyan, Chairman of the State Revenue Committee (SRC), the inaugural meeting of the SRC Digitalization Council was held.
At the opening of the meeting, SRC Chairman Eduard Hakobyan congratulated the participants on the establishment of the Council, emphasizing the important role of such a format in the digitalization process, particularly in identifying sectoral priorities, coordinating activities, and ensuring more targeted and effective work throughout 2026.
“The necessity of holding a meeting of the Digitalization Council is обусловed by the summarization of the work carried out over the past year in the field of digitalization within the tax and customs systems. In line with the requirements of the time, the field of digitalization currently has key importance, which implies the need for consistent and focused attention to the sector,” the SRC Chairman noted.
During the meeting, current ongoing programs and projects were discussed, with emphasis placed on the need to ensure their continuity. Digitalization specialists also presented projects under development, identifying existing challenges, clarifying implementation timelines, and outlining the necessary steps for the full implementation of the initiatives.
The meeting also addressed projects planned for future implementation and the main directions for the development of the sector.
A decision was made to hold meetings of the SRC Digitalization Council in this format on a quarterly basis.