Նախագծով առաջարկվում է, որ այսուհետ բոլոր բժշկական ծառայություններից օգտվելիս քաղաքացիներին տրամադրվի ՀԴՄ կտրոն: Ամբողջ տեղեկատվությունը հավաքագրվելու է ԱՐՄԵԴ ծրագրային համակարգում, եւ արդյունքում կունենանք մեկ միասնական տեղեկատվական համակարգ: Այս մասին ասել է պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ փետրվարի 4-ի նիստում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանի եւ Արուսյակ Մանավազյանի հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այս մասին https://bizprotect.am/–ը տեղեկանում է ԱԺ-ից։
Մասնավորապես, առաջարկվում է ՀՀ հարկային օրենսգրքի 380.1 հոդվածում կատարել փոփոխություն, ըստ որի՝ բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի համար պարտադիր կլինի կիրառել էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենա: Եթե վճարումն իրականացվել է վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող վճարային գործիքների միջոցով, ապա այս դեպքում էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենա ունենալը կդառնա պարտադիր: «Ծառայությունների մատուցման համար կատարված վճարման դիմաց կգեներացվի էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն, որը քաղաքացին կարող է ստանալ էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի հավելվածի միջոցով»,- մանրամասնել է Ծովինար Վարդանյանը:
Առաջարկվում է նաեւ բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների մատուցման դեպքում համապատասխանաբար հարկային հաշվի եւ ՀԴՄ կտրոնի վրա տպագրել յուրաքանչյուր մատուցված ծառայության համար էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի կողմից գեներացված, համապատասխան բժշկական ծառայության անհատականացված նույնականացման ծածկագիրը:
«Ծածկագիրը ցույց է տալու՝ քաղաքացին ո՞ր ծառայություններից է օգտվել եւ որքա՞ն է վճարել ծառայության համար: Սա նաեւ վերահսկողական գործիք է»,- նշել է հիմնական զեկուցողը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Համլետ Սահակյանը նշել է, որ Կառավարությունը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Նա ներկայացրել է որոշ տեխնիկական, խմբագրական առաջարկներ:

It Is Proposed to Provide Citizens with a Receipt When Using Medical Services
The draft law proposes that from now on, citizens be issued a receipt from an electronic cash register (ECR) for all medical services. All information will be collected in the ARMED software system, resulting in a single unified information system. This was stated by MP Tzovinar Vardanyan during the February 4 session of the Standing Committee on Economic Affairs of the RA National Assembly.
The draft law, authored by MPs Tzovinar Vardanyan and Arusyak Manavazyan, on “Amendments and Additions to the RA Tax Code,” was discussed in the first reading. This information was reported to bizprotect.am from the National Assembly.
Specifically, it is proposed to amend Article 380.1 of the RA Tax Code, according to which organizations and individual entrepreneurs providing medical assistance and services will be required to use an electronic cash register. If the payment is made through payment tools based on payment technologies, then having an electronic cash register will become mandatory.
“For the payment made for the provision of services, an electronic receipt from the electronic cash register will be generated, which the citizen can receive through the electronic health system application,” Tzovinar Vardanyan explained.
It is also proposed that when providing medical assistance and services, each service provided be printed on the tax invoice and receipt with a personalized identification code generated by the electronic health system for the corresponding medical service.
“The code will show which services the citizen used and how much they paid for each service. This also serves as a monitoring tool,” the main presenter noted.
Deputy Chairman of the State Revenue Committee, Hamlet Sahakyan, stated that the Government gave a positive conclusion on the draft. He also presented certain technical and editorial suggestions.