ՊԵԿ-ը հրապարակել է էլեկտրաշարժիչով շարժիչային տրանսպորտային միջոցների ներմուծման 2025 թ․ սակագնային արտոնությունից օգտվելու61 տրանսպորտային միջոցների ցանկը
03.02.2026
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ կառավարության 2024 թվականի նոյեմբերի 28-ի N 1876-Ն որոշման 2.2 կետի համաձայն` Կոմիտեի կողմից դեռևս 2026 թվականի հունվարի 9-ին հրապարակված 636 էլեկտրաշարժիչով շարժիչային տրանսպորտային միջոցներից, վճարված մաքսատուրքի գումարը հետ ստանալու համար, սահմանված ժամկետում դիմել են 575-ի գծով․  չեն դիմել մնացած 61-ի գծով: Այս մասին  https://bizprotect.am/–ը տեղեկանում է ՊԵԿ-ից։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` ՀՀ կառավարության 2024 թվականի նոյեմբերի 28-ի N 1876-Ն որոշման 2.4-րդ կետի համաձայն` Կոմիտեն ըստ ժամանակագրական սկզբունքի հաջորդականության (սկսած 637-րդ համարից) հրապարակում է այն 61 տրանսպորտային միջոցների ցանկը, որոնց հայտարարատուներն իրավունք են ստանում մաքսային հայտարարագրի և (կամ) մաքսային մուտքի օրդերի փոփոխման միջոցով օգտվել ԱՏԳ ԱԱ 8703 80 000 2 ծածկագրին դասվող էլեկտրաշարժիչով շարժիչային տրանսպորտային միջոցների ներմուծման համար սակագնային արտոնությունից։
Հրապարակված ցանկում ներառված տրանսպորտային միջոցների հայտարարատուները, սակագնային արտոնությունը վերականգնելու (մաքսատուրքը հետ ստանալու) համար, պետք է մաքսային հայտարարագրի կամ մաքսային մուտքի օրդերի փոփոխման համար՝ մինչև 2026 թվականի մարտի 31-ը ներառյալ, դիմեն Մաքսային մարմին` secretariat@petekamutner.am էլեկտրոնային փոստի հասցեին ներկայացնելով հետևյալ դիմումը:
Միաժամանակ, Կոմիտեն հիշեցնում է՝ դիմումները պետք է ներկայացվեն հայտարարատու հանդիսացած սուբյեկտների կողմից և դիմումում նշված բանկային հաշվեհամարը պետք է պատկանի հայտարարատու սուբյեկտին: Անհրաժեշտ է, նախքան դիմումը ներկայացնելը, կրկին ստուգել և համոզվել, որ դիմումում լրացված տվյալները ճիշտ են:

The SRC Has Published the List of 61 Electric Motor Vehicles Eligible for the 2025 Tariff Exemption
The State Revenue Committee (SRC) of the Republic of Armenia informs that, in accordance with Article 2.2 of RA Government Decision No. 1876-N dated November 28, 2024, of the 636 electric motor vehicles previously published by the Committee on January 9, 2026, 575 have applied within the established period to receive a refund of the paid customs duties, while the remaining 61 vehicles have not applied. This information was reported to bizprotect.am by the SRC.
Considering the above, in accordance with Article 2.4 of RA Government Decision No. 1876-N dated November 28, 2024, the Committee is publishing, in chronological order (starting from number 637), the list of 61 motor vehicles whose declarants are entitled to benefit from the tariff exemption for the import of electric motor vehicles classified under HS code 8703 80 000 2, through the amendment of the customs declaration and/or customs entry order.
Declarants of the vehicles included in the published list must apply to the Customs Authority by March 31, 2026, inclusive, for the amendment of the customs declaration or customs entry order in order to restore the tariff exemption (receive a refund of the customs duty). Applications should be sent via email to secretariat@petekamutner.am and must include the following request.
At the same time, the Committee reminds that applications must be submitted by the entities that acted as declarants, and the bank account specified in the application must belong to the declarant entity. Before submitting the application, it is necessary to verify and ensure that all information provided in the application is accurate.