2018 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Երևանում ներկայացվել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հակակոռուպցիոն ցանցի (ՀԿՑ) Ստամբուլյան հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի՝ Հայաստանի վերաբերյալ մոնիթորինգի 4-րդ փուլի զեկույցը։
2018 թվականի հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել Բաց կառավարման գործընկերություն (ԲԿԳ) նախաձեռնության աշխատանքային խմբի նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված էր ԲԿԳ-Հայաստան գործողությունների չորրորդ ծրագրի նախագծի քննարկումը։ Նիստին մասնակցում էր նաև Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի խորհրդի անդամ Սյուզաննա Սողոմոնյանը։
Հայաստանում նոր ծրագիր է ներդրվում բիզնես ներկայացուցիչների համար: Հակակոռուպցիոն համապատասխանույթան ծրագիրն ընկերությունների համար մի շարք հնարավորություններ է ընձեռում:
Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության կրթաթոշակակիր, «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը, հոկտեմբերի 16-20-ը մասնակցել է Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում կազմակերպված ուսումնական այցին։ Մոլդովայում և Հայաստանում բիզնես ոլորտում առկա են միևնույն կոռուպցիոն ռիսկերը, որոնք դրսևորվում են մենաշնորհների, օլիգոպոլիաների և պետական գնումների ոլորտներում։ Ուսումնական այցի նպատակը նոր գործարար կապերի հաստատումն էր, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերի քարտեզագրման, մասնավոր սեկտորի կոռուպցիայի դեմ պայքարի օրենսդրության ու պարկտիկային ծանոթանալը,և իրական սեփականատերերի ու Հակակոռուպցիոն համապատասխանության մեխանիզմների վերաբերյալ փորձի փոխանակումը։
Կաշառքի արգելքները չեն վերաբերում միայն դրա դրամային ձևերին։ Կաշառքը ներառում է արժեք ներկայացնող ամեն ինչ, ցանկացած օգուտ, որը կարող է ոչ պատշաճ ազդեցություն ունենալ բիզնես առավելությունների ապահովելու լիազորություններ ունեցող պետական պաշտոնատար անձի վրա․
Կաշառակերությունը և կոռուպցիայի դրսևորման այլ եղանակներն այն երկրներում, որտեղ դրանք լայնորեն տարածված են, դժվար է հիմնավորել կոռուպցիայի դեմ պայքարելու տնտեսական փաստարկները, սակայն ռազմավարական մտածելակերպ ունեցող ընկերություններն ըմբռնում են ազնվության ձգտելու անհրաժեշտությունն ու էթիկայի սկզբունքներին հետևելը՝ որպես ռիսկերի կառավարման ու կայում ձեռնարկատիրական պրակտիկայի կարևորագույն ասպեկտ։
Համապատասխանությունը (compliance) մեծ հասկացություն է։ Գործարարության կոնտեքստում այն վերաբերում է բազմաթիվ առանցքային ոլորտների՝ ներառյալ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ազգային և միջազգային օրենքներին, կանոնակարգերին, կանոններին, ինչպեսև սկզբունքներին հետևելուն։
Հոկտեմբերի 1-ից մեկնարկել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ» ծրագիրը, որն իրականացվում է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի, Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից։
Սույն թվականի հոկտեմբերի 4-ին Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի խորհրդի անդամ Սյուզաննա Սողոմոնյանը և «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի բաղադրիչի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը հանդիպեցին Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության ներկայացուցիչ Լյուդմիլա Տաուտիեվայի հետ։
Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) կայքում ավտոմեքենաների մաքսային արժեքների ավտոմատ հաշվիչ տեղադրելու վերաբերյալ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի (ԻՀԱ) և Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի ներկայացրած առաջարկությունն ընդունվել է։ Այսօր պետական եկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Սամվել Ավետիքյանը հայտարարել է, որ առաջիկայում քաղաքացիների համար մատչելի կդառնա այս տեղեկությունը։

The Report of the 4th round of the Monitoring of the Istanbul Anti-Corruption Action Plan of the OECD ACN was presented: New Recommendations were given to Armenia
26.10.2018
On 26 October, 2018, the 4th round of the Monitoring Report of Armenia on the Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia (OECD) Anti-Corruption Network of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) has been presented in Yerevan.
View more
The OGP-Armenia Draft Action Plan for the Fourth Project was discussed
23.10.2018
On 23 October, 2018 the working group of the Open Government Partnership (OGP) Initiative took place in the Government of Armenia, the agenda included the discussion of the OGP-Armenia Draft Action Plan. Susanne Soghomonyan, member of the Armenian Lawyers’ Association attended the meeting as well.
What are the Opportunities for Organisations that have adopted the Anti-Corruption Program?
A new program is being implemented in Armenia for business representatives. An Anti-Corruption Program provides a number of opportunities for companies.
Exchange of Anti-Corruption Experience in the private sector between Armenian and Moldovan Stakeholder
21.10.2018
On October 16-20, the Eastern Partnership Civil Society Fellow Mariam Zadoyan has participated in a study tour in Chisinau, Moldova.
Which are the Non-Monetary Forms of Bribery?
19.10.2018
It is important to know that prohibitions of bribery do not concern only monetary bribes. Instead, they involve anything of value or any benefit that can exert undue influence on a public official who has discretion over providing a business advantage.
A New Program for Small and Medium-Sized Enterprises in Armenia: What are the Business Rationales for Fighting Corruption?
16.10.2018
It is really difficult to justify the economic arguments of fight against corruption in the countries where Bribery and other ways of manifesting corruption are widespread. However the companies with strategic thinking understand the need for honesty and adherence to ethical principles as the most important aspect of risk management and entrepreneurial practice. In emerging markets, the medium-sized businesses report that one of the benefits of introducing anti-corruption programs in addition to reducing risks that are directly associated with criminal prosecution but also gaining confidence.
What is the Anti-Corruption Compliance and what are its Key Elements?
12.10.2018
Compliance is a great concept. In the context of business, it refers to many key areas, including anti-corruption, national and international laws, regulations, rules, and principles.
“Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reform” Project was launched
09.10.2018
ALA Representatives hosted the OECD Representative Lyudmila Tautiyeva
05.10.2018
On 4 October, Ms Susanne Soghomonyan, Member of the ALA Board and Ms Mariam Zadoyan, Project Manager of the ALA Component of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project met with the representative of the Organization for Economic Cooperation and Development, Lyudmila Tautiyeva.
Proposal to place an On-Line Custom Calculator for Cars on the SRC Website has been accepted.
26.02.2018
The proposal of the Armenian Lawyers’ Association and the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia on the introduction of an on-line customs clearance calculator on the website of the State Revenue Committee (SRC) has been accepted. Today, Samvel Avetikyan, the First Deputy Chairman of the State Revenue Committee, said that in the nearest future, this information will be available to citizens.