Առկա է իրավաբանական անձանց (հատկապես առևտրային կազմակերպությունների) ֆիզիկական անձ հանդիսացող իրական սեփականատերերի բացահայտման հստակ մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։
Այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի (ԱԱՊ) շենքում տեղի ունեցավ Գործարար շահերի պաշտպանության ցանցի հերթական ժողովը:
Հակակոռուպցիոն համապատասխանության շրջանակում բիզնես կազմակերպությունների համար հուսալի և արդյունավետ ծրագրի առանցքային տարրերից մեկը կորպորատիվ վարքագծի կանոններն են:
Դեկտեմբերի 7-ին Վիեննայում, Եվրախորհրդի Ավստրիայի նախագահությունը հյուրընկալեց Արևելյան գործընկերության (ԱԼԳ) առաջին բարձր մակարդակի համաժողովը`«Հզոր տնտեսությունհզոր հասարակությունների համար. ներդրումներ մարդկային կայուն զարգացման նպատակով» թեմայով:
2018 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Ավստրայի մայրաքաղաք Վիեննայիում, Ավստրիայի դաշնային տնտեսական պալատում, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահությամբ, կայացավ Արևելյան գործընկերության 5-րդ բիզնես ֆորումը։ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ․ Հայաստան» ծրագրի Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կոմպոնենտի ծրագրի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը, նույնպես մասնակցում էր այս միջոցառմանը, որի թեման էր «էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկան, ՏՏ և թվայնացված շուկաներ»։
Ինչպես արդեն գիտենք, բիզնեսում հակակոռուպցիոն համապատասխանության հուսալի և արդյունավետ ծրագրի առանցքային տարրերից մեկն էլ կորպորատիվ վարքագծի կանոններն են:
Դեկտեմբերի 5-ին Կիևում տեղի ունեցավ Միջազգային CIPE կազմակերպության (Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն) «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասնավոր հատվածի հավաքական գործողությունները» թեմայով հակակոռուպցիոն համաժողովը: Միջոցառմանը ներկա էին փորձագետներ Եվրոպայից, Ասիայից, Աֆրիկայի և ԱՄՆ-ից: Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խթանում և բարեփոխումներ. Հայաստան» ծրագրի Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի բաղադրիչի ղեկավար Մարիամ Զադոյանը և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի խորհրդի անդամ Սյուզաննա Սողոմոնյանը:
Դեկտեմբերի 4-ին Կիևում կայացած Կորպորատիվ տնօրենների երրորդ միջազգային համաժողովը, որը Միջազգային CIPE կազմակերպության (Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոն) օժանդակությամբ կազմակերպել էին Կորպորատիվ կառավարման մասնագետների ասոցիացիան (CGPA) և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC):
Պետական պաշտոնատար անձանց կամ ընկերությունների միջև անվայել գործարքների արդյունքում ծագում է առևտրային կոռուպցիան։ Բիզնեսում հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը նշանակում է

Wհy is it important to declare the beneficial owners of the companies? The article is awailable only in Armenian.
On 14 December, a regular meeting of the Business Advocacy Network took place in the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia (CCI).
One of the key elements of a reliable and effective program for business organizations within the scope of anti-corruption compliance is the corporate behavioral rules.
On 7 December in Vienna, the Austrian Presidency of the European Council hosted the first high-level annual Eastern Partnership (EaP) conference around the subject of ‘A stronger economy for stronger societies – Investing in people for sustainable growth’. The high-level first annual Eastern Partnership (EaP) conference brought together all the stakeholders of the EaP in order to highlight success stories of 2018 in the partner countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine) and to discuss some key areas for the future: the economic and investment climate, labour (market) challenges and youth issues (education, training and employment). Mariam Zadoyan, the Project Manager of the Armenian Lawyers’ Association component of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project and Eastern Partnership Civil Society Fellow, has also participated in the event․
“5th Eastern Partnership Business Forum” took place at the Austrian Presidency of the EU Council, at the Austrian Federal Economic Chamber, on 6th December 2018, Vienna, Austria. Mariam Zadoyan, Project Manager of the ALA component of the “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project has also participated in the event. The event’s focus was on Energy Efficiency and Renewable Energy and IT and Digital Markets.
As we already know, one of the key elements of a robust and effective Anti-Corruption Compliance Program in business is the corporate behavioral rules.
The keynote speech was delivered by Drago Kos, Chairman of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) Working Group on Countering Bribery in International Commercial Transactions.
The Third International Corporate Directors Forum, organized by the Professional Corporate Governance Association (CGPA) and the International Finance Corporation (IFC), with the support of the Center for International Private Enterprise (CIPE) was held on December 4 in Kyiv.
Commercial corruption occurs as a result of improper dealings between state officials or companies. Anti-Corruption Compliance in business means the transfer of global anti-corruption principles and standards as well as national laws to local practice, as every country in the world has national legislation providing for criminal offenses.
The “Armenia: Promoting Anti-Corruption Conduct and Reforms” Project, which is implemenrted by the “Center for International Private Enterprise” (CIPE), the “Armenian Lawyers’ Association” NGO (ALA), the “Corporate Governance Center” (CGC), and the “Yerevan Chamber of Commerce and Industry” (YerCCI) was launched in Armenia on 1 October.