Բիզնես ընկերությունների անցումը՝ մաքուր (ազնիվ) ձեռնարկատիրության
Շատ ժամանակ հակակոռուպցիոն համապատասխանության և էթիկայի ծրագրի ներդրումն ու համապատասխան պարտավրությունների ստանձնումը պահանջում են մեծ փոփոխություններ ընկերության գործառույթներում, իսկ գույություն ունեցող կարգի փոփոխությունները երբեք հեշտ չեն տրվում:
Ընկերություններում որո՞նք են կորպորատիվ քարտուղարի գործառույթները
22.01.2019
Ի՞նչ է կորպորատիվ կառավարումը. ի՞նչ հնարավորություններ է տալիս ընկերություններին
18.01.2019
Կորպորատիվ կառավարումն իր էությամբ ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ոչակյալ որոշումների կայացման միջոցով արժեքի ստեղծման գործընթաց: Այդ արժեքը պետք է ձևավորի ոչ միայն ընկերության, այլև նրա բաժնետերերի ու այլ շահառուների մոտ: Այս առումով կորպորատիվ կառավարումն անհրաժեշտ է որպեսզի բաժնետերերը և հանրությունը կարողանան վստահել տնտեսական համակարգին և դրա ինստիտուտներին:
Որտեղի՞ց սկսել. հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը՝ բիզնեսում
15.01.2019
Համապատասխանության արդյունավետ ծրագիր մշակելու համար ընկերությունն ի սկզբանե պետք է ըմբռնի իր գործունեության և շրջակա միջավայրի հետ կապված ռիսկերը: Կոռուպցիոն ռիսկը կարելի է բնութագրել որպես ցանկացած գործընթաց կամ սցենար, որտեղ կարող է ծագել կոռուպցիայի հնարավորություն:
Հակակոռուպցիոն համապատասխանության դրույթը՝ հակակոռուպցիոն ռազմավարության ծրագրում
10.01.2019
Արդարադատության նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագրի» նախագիծը:
Ընկերություններում հակակոռուպցիոն համապատասխանության մասին տեղեկություններ պետք է ստանան բոլոր աշխատակիցները
Բիզնես ընկերություններում հակակոռուպցիոն համապատասխանաության ծրագրի կարևորագույն տարրերն են կանոնավոր ուսուցումները և դասընթացները, ինչպես նաև կիրառելի օրենքները, ընկերության էթիկայի և համապատասխանության քաղաքականությունները, ընթացակարգերը և ռեսուրսները դրա ղեկավարությանը, աշխատակիցներին և տնօրենների խորհրդին հասցնելու համար:
Կորպորատիվ կառավարումը՝ հակակոռուպցիոն համապատասպանության բաղկացուցիչ մաս
27.12.2018
Բիզնես ոլորտի համար առանձնացված մասնագիտական գրականության մեջ նշվում է, որ ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման համակարգի որակը բնութագրող մի շարք արտահայտություններ կարելի է հանդիպել, օրինակ՝ «արդյունավետ կորպորատիվ կառավարում», «որակյալ կորպորատիվ կառավարում», «պատշաճ կորպորատիվ կառավարում», «լավ կորպորատիվ կառավարում», «հավասարակշռված կորպորատիվ կառավարում» և այլն:
Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը՝ ՀՀ 2019-2022թթ Հակակոռուպցիոն ռազմավարության ուղղություն
19.12.2018
Այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումը, որի առաջին մասը նվիրված էր 2019-2022 թվականների ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագծի քննարկմանը։
Հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը և Բիզպաշտպան կայքը՝ Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի ռազմավարական ուղղություն
2018 թ. դեկտեմբերի 19-ին Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված հակակոռուպցիոն միջոցառման շրջանակներում անցկացվեց Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի 3-րդ համաժողովը:
Որո՞նք են բիզնես ոլորտում կորպորատիվ վարքագծային կանոների նախանծման գործողությունները
18.12.2018
Յուրաքանչյուր ընկերություն ունի իրեն հատուկ գործարար մշակույթ՝ իր սովորույթներով, կորպորատիվ արժեքների իր համախմբով, կառավարման ոճով և փիլիսոփայությամբ: Հետևաբար կորպորատիվ վարքագծի կանոնների ձևավորումը խիստ անհատական գործընթաց է: Այդ իսկ պատճառով կորպորատիվ վարքագծի կանոնների ձևավորման ընդհանուր տիպարի մշակումը գործնականում անհնար է: Հնարավոր է նախանշել գործողությունների հիմնական փուլերը.

Committing to and implementing an ethics and compliance program often means the need for big changes in how the company operates, and changing the status quo is never easy.
Corporate governance is essentially nothing but a value-creating process through quality decision-making. That value should be shaped in the company as well as among its shareholders and other beneficiaries. In this sense, corporate governance is necessary to enable the shareholders and the public to trust the economic system and its institutions.
In order to develop a strong compliance program, a company must first understand the risks associated with its operations and surrounding environment. A corruption risk can be defined as any process or scenario where the opportunity for corruption may arise.
The Ministry of Justice had submitted the New Draft RA Anti-Corruption Strategy and Action Plan for its implementation in 2019-2022.
The key elements of the anti-corruption compliance program in business companies are regular trainings and courses, as well as applicable laws, company’s ethics and compliance policies, procedures and resources in order to direct it to its management, employees and board members.
It should be noted that the problem of corporate governance can be approached from the opposite point of view: identify the potential shortcomings and omissions of the corporate governance system, consider the characteristics that the corporate governance system describes as ineffective and the lack thereof in other equal conditions as a prerequisite for an effective corporate governance system.
An event dedicated to the International Anti-Corruption Day was held in the framework of the EU-funded “Commitment to Constructive Dialogue” Project on 19 December. The RA Anti-Corruption Strategy 2019-2022 was discussed during the first part of the event.
The Third Conference of the Armenian CSOs’ Anti-Corruption Coalition was held on 19 December, 2018, within the framework of an anti-corruption event dedicated to the International Anti-Corruption Day.
Each company has its own business culture, its traditions, its corporate identity, its management style and philosophy. Consequently, the formation of corporate behavior rules is a very personal process. For this reason, the development of a common pattern of corporate behavior rules is practically impossible. It is possible to outline the main stages of the action: